Novinky

Společnost Nike začala tisknout běžecké boty na 3D tiskárně. Mají zázračné vlastnosti

Společnost Nike oznámila další milník, který v budoucnu zásadně ovlivní výrobu sportovní obuvi. Inženýři sportovního giganta se pochlubili zbrusu novým materiálem. Ten nese komerční označení Flyprint a je tištěn za pomoci 3D tiskáren. Netkaná textilie je nanášena ve vrstvách do podoby jednotlivých svršků boty. Výsledkem je vysoce pevný materiál, který je možné snadno přizpůsobit nejrůznějším podmínkám a také jednotlivým běžcům.

Mezi další výhody materiálu Flyprint patří vysoká prodyšnost a eliminace třecího odporu. Profesionální běžce pak potěší lehkost a odolnost vůči absorbování vody. První model bot využívající Flyprint se světu představí 22. dubna na londýnském maratonu. Nike dokonce umožní několika šťastlivcům pořídit nový model bot prostřednictvím mobilní aplikace.

Nike dále počítá, že pokud se Flyprint osvědčí v širším spektru, začne s implementací technologie do ostatních modelových řad své obuvi. Kromě zmíněných výhod může Flyprint znamenat zásadních zlevnění výroby. K tomu ovšem bude nutné najít optimální řešení pro nové výrobní závody.

https://youtu.be/RFW35vTTGQI

3D tisk je považován za jednu z nejdůležitějších technologií blízké budoucnosti. V zákulisí mnoha oborů se 3D tiskárny jeví jako nástroj se zajímavým potenciálem. Kromě zmíněného obuvnictví se očekává, že jednoho dne nebude problém si vytisknout náhradní orgán či spotřební zboží téměř libovolného charakteru.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button