Novinky

Společnost BASF vyvinula revoluční detektor, co promění mobil v kapesní laboratoř

Společnost BASF v Londýně představila průkopnický infračervený detektor Hertzstück, díky němuž se chytré telefony mohou brzy proměnit v přenosné kapesní laboratoře. Předvedený prototyp miniaturního spektrometru uživatelům například umožní určit obsah tuku v tvarohovém sýru.

Uvedený snímač blízkého infračerveného záření o vlnových délkách 1–3 μm vyvinul start-up trinamiX, ​​který roku 2015 založili výzkumní pracovníci společnosti BASF v německém Ludwigshafenu. Patentované zapouzdření funkční polovodičové vrstvy v tenkém filmu je velmi stabilní a chrání senzor před vlivy okolí, například před vodou nebo kyslíkem. Díky této miniaturizaci se může Hertzstück v blízké době instalovat jako senzorový čip na základní desce chytrého telefonu.

V blízké infračervené spektroskopii se využívá krátkovlnné infračervené světlo. To způsobuje specifické molekulární vibrace, jež umí senzor Hertzstück detekovat. V průmyslových procesech se tato technologie běžně aplikuje pomocí rozměrných přístrojů, mimo jiné při kontrole kvality potravin a farmaceutických výrobků; specializovaný analytický software je pak schopen změřit obsah vody, bílkovin či tuků. Pokud tuto technologii dokážeme instalovat do chytrého telefonu, v budoucnu nám poskytne užitečné informace o neviditelných vlastnostech potravin. Může se tak hodit například lidem, kteří chtějí sledovat svou spotřebu tuku nebo jíst výhradně veganskou stravu.

Ideální pomocník pro analýzu potravin

Analýza jídla pomocí telefonu zabere pouze několik vteřin, a nemá přitom ani ten nejmenší vliv na zkoumaný předmět. V některých případech lze snímač blízkého infračerveného záření dokonce použít na měření přes obal, aplikace je však obzvláště vhodná pro nebalené potraviny a připravené pokrmy. Detektor Hertzstück nabízí i mnoho dalších potenciálních nepotravinářských využití včetně měření vlhkosti kůže pro výběr správných kosmetických přípravků, zjišťování množství účinných látek v léčivech, nebo dokonce určování obsahu přírodních vláken v nábytkových materiálech.

První spektrometry s novým infračerveným senzorem budou uvedeny na trh v roce 2019 a budou určeny pro průmyslové a poloprofesionální využití. Běžný spotřebitel bude mít tuto technologii k dispozici pravděpodobně od roku 2022.

HertzstückT tvoří značku startu-pu trinamiX GmbH, jenž sídlí v německém Ludwigshafenu. Výhradním vlastníkem a mateřskou firmou tohoto start-upu je společnost BASF SE. Tým, který na detektoru Hertzstück spolupracoval, se skládá z odborníků na různé oblasti od chemie přes fyziku po materiálové vědy a inženýrství. Start-up trinamiX nabízí standardní i zakázkové produkty v oblasti detekce infračerveného záření; vedle toho vyvinul také řadu inovativních senzorových systémů pro měření hloubky, jež prodává pod značkou XperYenZ. 

Zdroj
TZ

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button