Novinky

Dávejte si pozor, jak pojmenujete vaší Wi-Fi síť. Existuje totiž název, co zablokuje Wi-Fi na všech iPhonech a iPadech

Wi-Fi je technologie, kterou denně používá každý z nás. Pokud se rozhodnete vytvořit vlastní síť, třeba u sebe doma, můžete ji pojmenovat prakticky jakkoli vás napadne. Existuje však jeden název, který vám zablokuje jak samotné připojení k síti tak i použití síťových funkcí jako je například AirDrop. Když totiž nastavíte jedinečnou sekvenci znaků, jako vaše SSID (tedy jméno Wi-Fi), váš iPhone (nebo iPad) může být dočasně zbaven všech síťových funkcí.

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor: David Pravda)

Bezpečnostní technik Carl Schou totiž přišel na vcelku úsměvnou chybu, která vám po připojení se na Wi-Fi s názvem „%p%s%s%s%s%n“ znemožní používání Wi-Fi a AirDropu. Ani restartování zařízení tento problém neopraví. Pro opětovné zprovoznění Wi-Fi na iPhonu či iPadu musíte zavítat do Nastavení, poté zvolit Obecné, dále na Resetovat a kliknout na položku Obnovit Nastavení Sítě.

Hlavní důvod, proč se tato chyba děje, se vztahuje k úplnému základu operačního systému. V programovacím jazyce C, ve kterém je většina iOS i iPadOS napsaná, se používá fráze „%s“ pro formátování proměnných do řetězce. Jméno Wi-Fi je tedy nějakou formou zpracováno a odesláno ještě hlouběji do konkrétní knihovny, kde proběhne “neohlídaná akce”, která následně způsobí lapálie s připojením. Vhodné je také dodat, že ovlivněná jsou pouze zařízení iPad a iPhone. Při dalších testech se ukázalo, že na kondici zařízení nemá tato chyba žádný dopad. Určitě se ale jedná o zajímavě zjištění, kdy si člověk občas říká, jak někdo může na něco takového vůbec přijít.

Ačkoli jde o relativně banální chybu, existuje vysoká šance,  že se v další aktualizaci iOS objeví oprava, která vše vyřeší.

Sebastian Himmer

Mám rád vše co alespoň trošku obsahuje počítače. Programátor vytvářející hry a obrovský fanoušek Applu! Počítače mě zajímají už od dětství. Velký fanatik počítačových her. Hrdý redaktor webu ČeskýMac. iPhone XR v kapse, Macbook Air na stole.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button