Novinky

SpaceX zveřejnila úžasné snímky rakety Falcon Heavy. Obří rozměry a majestátnost berou dech

SpaceX je opět o něco blíže cíli, na jehož konci se má stát lídrem v oblasti dobývání vesmíru. Dopomoci ji k tomu má zbrusu nová raketa Falcon Heavy, která se vůbec poprvé dostala na odpalovací rampu. Prostřednictvím sociálních sítí se pochlubila úžasnými fotografiemi a videem, kde pózuje aktuálně nejsilnější raketový nosič ve vzpřímené poloze. O velkoleposti Falcon Heavy mimo jiné vypovídá skutečnost, že SpaceX si od NASA pronajala startovací komplex LC-39 ve vesmírném středisku Jona F. Kennedyho na floridském mysu Canaveral. Oblast byla původně vystavěna pro program Apollo a starty raket Saturn V.

S ohledem na specifické požadavky došlo k několika úpravám šitým přímo na míru nosiče Falcon Heavy. Než se dočkáme ostrého startu, kdy všech 27 motorů Merlin otřese zemí, dojde nejprve ke statickému zážehu, který je naplánován na 6. ledna. Ve své podstatě jde o velmi důležitý test, při němž se zjistí, zda všechny systémy pracují správně a zároveň se vyloučí eventuální selhání klíčových komponent.

Elon Musk se pochlubil novou raketou Falcon Heavy. Bude s ní vozit turisty kolem Měsíce

Pokud vše půjde podle plánu a nenastanou komplikace, ještě tento měsíc dojde k vystřelení do vesmíru a nastavení kurzu na oběžnou dráhu kolem Slunce. Uvnitř nákladového prostoru se bude ukrývat elektromobil Tesla Roadster, z jehož rádia bude znít píseň Space Oddity od Davida Bowieho.

Falcon Heavy podle oficiálních informací zvládne unést necelých 64 tun nákladu – v případě mise na Mars se počítá s nosností 17 tun. Raketa měří na výšku 70 metrů a její celková hmotnost činí 1420 tun. Ve své podstatě jde o tři rakety Falcon 9, kterou dohromady tvoří jeden celek. Z toho vyplývá i schopnost opětovného navrácení prvních stupňů na pozemní přistávací rampy a autonomní plošiny plující na moři.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

16 Komentáře

 1. To je zvláštní.. celý americký stát už nemá prostředky ani techniku, zatímco miliardář mrhá planetárními zdroji tak, že raketa vystřelí do vesmíru jen tak pro sradnu pitomým králíkům auto…znáte film U nás v Kocourkově..? Navíc i tato raketa má jistě Ruské raketové motory…a američtí kosmonauti se dnes dostávají do vesmíru pouze a jen z Ruska v ruských raketách…na vesmírnou stanici…co dodat? Zanedlouho budou USA jen nostalgií podobně jako Třetí říše…naštěstí pro celé lidstvo..zdroje docházejí a 400 milionů američanů spotřebovalo a zamořilo více než “zbylých” 7 miliard..a to už je co říct… uskromnit je totiž nejde..je to jejich ne jinak než katastrofou pádu Dolaru nezměnitelný životní styl /jejich státní dluh je 20 bilionů Dolarů…!!!../..přepadat, svrhávat, drancovat a jít dál….tato éra “Říma” sobecky a přes hromady mrtvol ostatních trvala tisíce let…ale nenávratně končí…díky Bohu…!!!

  1. Nevyjadřujte se prosím k něčemu čemu ale vůbec nerozumíte. Space X vyvinuli vlastní motory a staví rakety za zlomek ceny co ostatní státy a uživí se tím. Koho zajímá víc tak elonx.cz nebo kosmonautix.cz.

  2. Prosím kolik platí ruské velvyslanectví za kolaboraci, měl bych zájem ,děkuji Josef Vyskočil alias Pepek Vykoč.

  3. Ty hloupý nevzdělaný burane. Když něčemu nerozumíš, tak to nekomentuj. Každá tvá věta je výplod nevzdělanosti a nekompetentnosi. A když už jsi se naučil klikat myší, tak si na internetu o tom něco přečti. Informace jsou volně dostupné i pro takové zabedněnce jako jsi Ty.

  4. Kde se vzal ten mýtus že Američani neumí vyrobit svoje vlastní raketové motory, Jediný který neumí vyrobit jsou kyslíkovo-kerosinový motory s uzavřeným cyklem proto si od Rusů kupují pro Atlas5 motory RD180 bylo to levnější než vyvíjet vlastní, a i tyhle patrně za nedlouho nahradí vlastníma kyslíkovo-metanovýma.

   1. No, ty motory neumí vyrobit právě Rusové, až Američani si při návštěve u Rusů všimli, že jim tam v rohu nějaký motory rezaví. Důvod byla nedostatečná úroveň metalurgie a tak je od nich koupili.

  5. Jisté je jen jedno pane Mik. Jste někdo, kdo se ani nesnaží, zjistit si relevantní informace. Raději vůbec nekomunikujte, padá z vás jen jedna hloupost za druhou. Před vložením příspěvku, by měl být nějaký základní test inteligence a tak by se takovým lidem zabránilo psát hlouposti a nemuseli by se ztrapňovat.

  6. Prr ide o testovací let kde je vysoké riziko nehody a neoplatilo by sa naň dať nejaký cenný náklad bežne to tak robí Čína Rusko Európa Japonsko proste všetci väčšinou ide o oceľový blok alebo kocku naplnenú pieskom ako balast Musk sa rozhodol dať na vrchol namiesto klasiky niečo atypické a to jeho staré auto zároveň to bude veľmi dobré PR pre Teslu ktoré by inak muselo byť platené predsa o tom budú písať média rovnako horlivo pri úspech aj pri neúspechu. SpaceX je aktálne najväčší výrobca raketových motorov na svete s kapacitou okolo 100 motorov ročne, podotýkam že raketové motory niesu rožky je to kus veľmi sofistikovanej a drahej techniky.

 2. Prosím – tento komentář má sloužit k okomentování výše uvedeného článku a ne k vzájemnému urážení. Děkuji Ulrych

 3. Mě je celkem jedno kdo co a jak vypustí-tedy s vyjímkou bomb a podobně!

  Stejně se bude muset celá planeta spojit,až bude lidstvo chtít/potřebovat někam dál (mimo Sluneční soustavu) doletět.

 4. SpaceX chce poslat posádku na měsíc, mars, možná i dál. Tahle cesta je testovací. Když už jsou u toho, tak si udělají reklamu pro Roadster, co je na tom? Navíc poletí blízko slunce, což otestuje materiály rakety.
  Co se týče zbytečnosti myse, tak peníze na to z veřejného rozpočtu neberou, naopak z vlastní kapsy, tak komu to může vadit? 😀 V rámci vývoje je tohle určitě přínosnější, než celý automobilový, farmaceutický, nebo potravinový průmysl…

 5. Když to srovnám s raketou Saturn V ,sloužící pro lety na měsíc v 70 letech, tak je Falcon Heavy docela malá prskavka.

 6. Pokial nemate ani šajn o muskovych raketách tak sa nesnazte vyfajat americanom.S nimi moze vyvazat do vesmiru akurát tak konzervy sardiniek … a nie ze automobil do vesmíru!!! Ked je jeho vesmirna divizia ziskova ako ste si precitali na strankach us propagandy tak potom preco on sám odpovedal na otazku ze kedy bude ziskova jeho vesmirna divizia ze tak skoro to nebude a ze to nastane az ked bude vozit turistov do vesmíru?!? PS:A preco zase kupila NASA dalsie nosne rakety od ruska na 5 rokov dopredu ???

  1. NASA kupuje ruské motory podobně, jako Vy nakupujete v supermarketu. Přemýšlíte o tom, že by jste si doma upekl rohlíky a nebo chleba? Jistě by jste to zvládl, ale levněji to neupečete a proč tím ztrácet čas. A navíc, je to věcí smlouvy. Jestliže se v době oteplení vzájemných vztahů spojené státy smluvně zavázali odebrat určitý počet raketových motorů, tak smlouvu prostě drží a nemají důvod ji jednostranně ukončit. To je prostě obchod. Snad nějakou zemi neobviníte z toho, že neumí vyrobit například kladivo, když se k nim z jiné země takový produkt dováží. Je věci Vaší inteligence, rozlišovat informace, jedné od druhé a dávat je do nějakých souvislostí a něco chápat.

  2. 1. SpaceX je zisková kedže má 45% podiel na komerčnom trhu s vynášaním družíc na obežnú dráhu a tým prebrala väčšinu komerčných zákaziek Rusom ktorí sami tvrdia že na dravú a skutočne výkonnú SpaceX jednoducho nemajú a tak skoro mať nebudú. To mimochdom tvrdil ten istý Rogozin ktorý trepal o trampolíne. NASA ruské motory nekupuje tie nakupuje spoločný podnik súkromných firiem Boeing a Lockheed Martin ULA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button