Novinky

Elon Musk se pochlubil novou raketou Falcon Heavy. Bude s ní vozit turisty kolem Měsíce

Těžko budete na planetě hledat většího snílka a vizionáře, než jakým je Elon Musk. Jeho boj za lepší zítřky je natolik ikonickou záležitostí, že s největší pravděpodobností se jednoho dne dočká zápisu do školních učebnic. Pokud pomineme poněkud diskutabilní úspěchy automobilky Tesla, je to právě jeho společnost SpaceX, s jejíž pomocí udává směr v dopravování materiálu na oběžnou dráhu Země. Můžou za to především rakety Falcon 9, jejichž první stupeň se umí vrátit opět na pevnou zem a posloužit k dalšímu letu. Tato vlastnost má zásadní vliv na finální cenu přepravy, respektive SpaceX se pyšní aktuálně nejefektivnějším způsobem dopravy na oběžnou dráhu, což jí přivedlo řadu spokojených klientů.

Elon Musk ovšem nechce zůstat pouze u vypouštění satelitů. Jeho myšlenky míří mnohem dál, přesněji řečeno na planetu Mars, kam chce brzy vyslat lidskou posádku. K tomu bude samozřejmě potřebovat výkonnější nosič, kterým se před pár dny pochlubil na sociálních sítích. Zbrusu nová raketa nese označení Falcon Heavy a podle oficiálních informací zvládne unést necelých 64 tun nákladu – v případě mise na Mars se počítá s nosností 17 tun. Raketa měří na výšku 70 metrů a její celková hmotnost činí 1420 tun.

Ve své podstatě jde o tři rakety Falcon 9, kterou dohromady tvoří jeden celek. Z toho vyplývá i schopnost opětovného navrácení prvních stupňů na pozemní přistávací rampy a autonomní plošiny plující na moři. Pokud vše půjde podle plánů, Falcon Heavy odstartuje začátkem příštího roku. Musk se zároveň nevzdává ani myšlenky, že ještě tentýž rok vyšle první vesmírné turisty na vyhlídkový let kolem Měsíce.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Vůbec by nebylo špatné tyto rakety použít jako novou zbran pro jaderný utok,taková nosnost by jiste uvedla tuhle zbran jako nejvetší a nejničivjejší sílu na světě.Jeden zásah do Ruska a celé smazané idealní odstašujicí příklad pro Ruskoa Čínu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button