Novinky

SpaceX se pustila do ambiciózního plánu. Do několika let nabídne celoplanetární internet

Federální komise pro komunikaci (FCC) jednohlasně schválila ambiciózní plán společnosti SpaceX na vypuštění 7 518 satelitů na nízkou oběžnou dráhu země. Družice mají posloužit jako páteřní prvek pro širokopásmovou síť Starlink. SpaceX na projekt vyčlení více než 10 miliard dolarů. Tyto prostředky mají pomoci k vybudování sítě poskytující celoplanetární připojení k internetu.

SpaceX plánuje do začátku vypustit 4 425 satelitů Starlink na nízkou oběžnou dráhu Země, k nimž následně připojí dalších 7 518 satelitů. První skupina družic bude operovat v nadmořské výšce od 1 200 až 1 325 kilometrů. Zbytek satelitů má obíhat ve výškách od 335 do 346 kilometrů. Jejich úkolem bude udržení latence kolem 25 milisekund. Podle dosavadních informací se počítá s gigabitovým připojením, což s ohledem na použitou technologii zní více než dobře.

Celoplanetární internet do devíti let

Přestože FCC udělilo projektu zelenou, neobešlo se to bez několika podmínek. Kolem Země obíhají již nyní tisícovky družic. Spuštění projektu Starlink pak toto číslo ještě citelněji navýší. SpaceX proto musí implementovat systém, který oběžnou dráhu nezatíží dalším vesmírným odpadem.

Další pravidlo vyžaduje, aby SpaceX vypustila do šesti let minimálně padesát procent plánovaných satelitů. Kompletní infrastruktura má být hotová maximálně do devíti let. SpaceX již během února letošního roku vynesla dva satelity Tintin A a Tintin B, na nichž si testuje možnosti sítě.

Projekt Starlink má vyřešit problémy se zavedením internetu v hůře dostupných oblastech, kde chybí potřebná infrastruktura. Pokud se myšlenku celoplanetárního internetu podaří dotáhnout do zdárného konce, může to zásadně ovlivnit podmínky na celém světě. Zejména v méně rozvinutých částech to může zafungovat jako potřebný impulz k nastartování ekonomiky a zlepšení životní úrovně.

Zdroj
DT

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button