Novinky

SpaceX plánuje v roce 2019 vypustit vlastní satelity, připojí celou planetu k internetu

Dlouhodobým cílem společnosti SpaceX je kolonizace Marsu, nicméně v praxi nezapomíná ani na mateřskou planetu. Jedním z dalších plánů je vytvoření masivní sítě satelitů poskytujících připojení k internetu po celém povrchu Země. S touto ambiciozní myšlenkou vystoupil Elon Musk, který chce již v roce 2019 spustit pilotní část programu. Ještě v průběhu letošního roku má přitom dojít k sestrojení funkčního prototypu určeného k testování na oběžné dráze.

SpaceX-Falcon-9-Rocket-Launch-sunset_c7ceee60-ab1b-3144-d3f1d9bb58f11be8

Vynesení satelitů na oběžnou dráhu Země zajistí rakety typu Falcon 9

Za předpokladu, že testování proběhne bez zásadních komplikací, SpaceX začne v roce 2019 s budováním masivní sítě. Finále projektu počítá s vypuštěním 4 325 satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země. Infrastrukturu sítě budou dále tvořit pozemní řídící střediska, která zastanou úlohu distributorů koncového připojení. Podle posledních údajů je oběžná dráha Země poseta zhruba 1 500 aktivními satelity. S úspěšnou realizací Muskova projektu by tento počet dramaticky vzrostl, což v očích mnoha odborníků vyvolává obavy nad potenciálním rizikem spojeným s vesmírným smetím a úbytku volného prostoru kolem planety.

January 17, 2017 - Just Read The Instructions, At sea - The SpaceX Falcon 9 reusable rocket is returned to port onboard the drone ship Just Read the Instructions January 17, 2017 in the Pacific Ocean. The rocket successfully carrying a payload of 10 Iridium NEXT satellites into orbit and then landed without incident on the drone ship. (Credit Image: Š Spacex/Planet Pix via ZUMA Wire)

Ačkoli jde o značná rizika, síť satelitů poskytujících připojení k internetu by dala sbohem problémům s instalací optických kabelů pod zem, terénní práce, pokládku kabelů, nebo například majetkové spory. SpaceX jedním dechem dodává, že prezentovaný systém nabídne kvalitní připojení k internetu s latencí kolem 35 ms všem obyvatelům naší planety.

Spreading_Internet_Ch_3_SpaceX_Blog_header

Ambiciozní plán má zajistit přístup k internetu všem obyvatelům naší planety

K vynesení satelitů na oběžnou dráhu mají posloužit rakety typu Falcon 9. Tento typ nosiče je klíčovým produktem společnosti SpaceX. V březnu 2017 se Falcon 9 stala první raketou na světě, která odstartovala s již dříve použitým prvním stupněm. Pro celý vesmírný průmysl šlo o zásadní zlom, díky němuž se následující lety do vesmíru stanou mnohem levnější záležitostí, než tomu bylo doposud.

Kompletní znění publikace s plánem na vypuštění satelitů naleznete zde.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button