Novinky

Solární energie se těší obrovské oblibě. Kdy ale nadobro odzvoní fosilnímu palivu?

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se v loňském roce stalo použití fotovoltaických panelů nejoblíbenějším zdrojem energie. Tento trend je způsoben zejména nižšími cenami solárních panelů a vlídnějším přístupem jednotlivých států z celého světa, které upřednostňují čistou energii před tradičními fosilními palivy. Největším dodavatelem solárních panelů je aktuálně Čína. Její dodávky představují skoro polovinu z celosvětového objemu.

Obnovitelné zdroje i nadále porostou. Podle slov mnoha odborníků se vzrůstající tendence bude objevovat až do roku 2022. Do konce tohoto období plánuje i Indie zdvojnásobit svůj počet fotovoltaických panelů, čímž se dostane před Evropskou Unii.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=98&v=mfNE_6ae6B4

Ani tak však nemá naše Země vyhráno. Může za to především vyhláška amerického prezidenta Donalda Trumpa ze začátku tohoto roku. Energetická nezávislost, jak se novému ustanovení říká, opravňuje totiž všechny těžařské společnosti k opětovnému spuštění těžby uhlí na maximální možnou hranici. Spolu s uvalením vyššího cla na dodávky solárních panelů z Číny se tak bohužel druhá nejrychleji rostoucí země s čistou energií vrátila o krok zpět. Dříve zelená budoucnost amerického kontinentu tak zřejmě opět zůstane jen jakýmsi ideálním plánem.  A to je, vzhledem ke stavu celé naší planety, rozhodně škoda.

V čem je výhodný nový typ solárních panelů inspirovaný hmyzem?

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button