Novinky

V čem je výhodný nový typ solárních panelů inspirovaný hmyzem?

Na solární energii se v posledních letech klade velký důraz. Aby taky ne, vždyť slunce svítí neustále a nic si za své služby neúčtuje. To však ale samozřejmě neplatí pro výrobce solárních panelů. Pořídit si opravdu soběstačné řešení například pro celý dům nebo firmu vyžaduje nemalé náklady. S tím by ale měl být konec.

Současně používané solární panely se vyrábějí z křemíku

Vědci ze Stanfordu totiž pracují na výrobě levnějšího fotovoltaického panelu na bázi perovskitu. Perovskit je minerál složený převážně z titanu a vápníku a co se týká přeměny slunečního světla na elektrickou energii, má podobné vlastnosti jako běžně používaný křemík. Oproti křemíku je ale Perovskit o dost křehčí. I tohle tým ze Standfordu však dokázal vyřešit.

Inspirace hmyzem se vědcům nedá odepřít

Pomohla jim k tomu inspirace hmyzem, respektive jejich složených očích. Vědci spojili mikrobuňky perovskitu do šestiúhelníkových tvarů, aby vytvořili právě obrazec známý z očí much nebo včel. Vše navíc spojili pomocí epoxidové pryskyřice, která dokáže odolávat mechanickému namáhání a vysoké teplotě, což prokázal i test ve kterém byl fotovoltaický panel vystaven teplotě 85 °C po dobu šesti týdnů, a přitom stále dokázal vyrábět elektřinu. Navzdory velkému úspěchu ale vědci z kalifornské univerzity hledají další způsoby, jak zmiňovanou technologii ještě zefektivnit.

Globální provoz Applu zajišťuje z 93 % energie z obnovitelných zdrojů

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button