Čína postavila solární elektrárnu ve tvaru gigantické pandy
Většina solárních elektráren je vystavěna do řad či sloupců za účelem co nejefektivnějšího pokrytí pozemku. V Číně se rozhodli zbořit zažité standardy a postavili novou solární elektrárnu ve tvaru obří pandy. Za projektem stojí společnost China Merchants New Energy Group, která patří mezi největší dodavatele zelené energie v zemi. Solární farma zabírá plochu 248 akrů a její výkon činí úctyhodných 50 Megawattů.
Životní cyklus obří Pandy se očekává na hranici 25 let, během nichž má dodat 3,2 miliardy kilowatthodin sluneční energie. Ta bude určena pro severozápadní Čínu, které ušetří zhruba milion tun uhlí a omezí uhlíkové emise o přibližně 2,74 milionů tun. Tím ovšem energetická skupina nekončí a ještě během letošní roku vyroste v těsné blízkosti další sluneční elektrárna ve tvaru podobně velké pandy.
Po finálním dokončení projektu bude solární elektrárna zabírat pozemek o rozloze 1 500 akrů
Důvodem pro netradiční zástavbu je společné úsilí čínské obchodní komory a rozvojového programu OSN (UNDP) o zvýšení celkového povědomí u mladých lidí o čisté energii. Energetické skupiny v oficiálním prohlášení dodaly, že doufají ve vybudování dalších solárních farem ve tvaru pandy. Čína je dlouhé roky kritizována za nedodržování limitů při vypouštění skleníkových plynů a společně s USA je označována za největší znečišťovatele planety. Díky progresivnímu vývoji v technologiích solárních panelů se ovšem blízká na lepší časy. Stoupající efektivita přeměny slunečního záření na elektrickou energii a klesající náklady na pořízení mohou v nejbližších letech změnit energetický průmysl, který však stále stojí na spalování fosilních paliv.