Novinky

Sledování pohybu očí a odemykání pomocí duhovky. Jaká bude vstupní brána do Matrixu v podání Applu?

Během posledních několika málo týdnů kolují internetem zajímavé zvěsti o headsetu pro virtuální realitu od Applu. A aby toho nebylo málo, uznávaný analytik Ming-Chi Kuo včera prozradil další zajímavé podrobnosti o tomto zařízení.

Foveated rendering v hlavní roli

Podle něj má připravovaný VR Headset obsahovat propracovaný systém sledování očí – jinými slovy, zařízení bude s největší pravděpodobností schopné sledovat jakým směrem se zrovna díváme a jak často mrkáme. Podle těchto aspektů bude headset schopen optimalizovat obraz ve vašem zorném poli, tzv. foveated rendering.

Foveated rendering je technika vykreslování virtuální reality. Podle sledování pohybu očí optimalizuje množství potřebného výpočetního výkonu tím, že výrazně sníží kvalitu obrazu v periferním vidění. Obraz v našem hlavním zorném poli však i nadále zůstává detailní.

Kromě výše popsané optimalizace výpočetního výkonu by Apple dostal další zajímavá data ohledně toho jak dlouho jsme se dívali na určitý objekt, respektive co přesně nás zaujalo a na co jsme se ani nepodívali. S trochou nadsázky by taková data mohla posloužit pro budoucí personalizaci nabídky her, filmů nebo třeba i reklam. Ale to samozřejmě předbíhám.

Odemykání a placení pomocí duhovky? Proč ne

Kuo se také nechal slyšet, že inženýři z Cupertina chtějí konkurovat již zavedeným produktům, především headsetům od Valve Index nebo HTC. I proto podle něj pracují na identifikaci uživatele pomocí duhovky. Zařízení s takto propracovaným identifikačním mechanismem by pak samozřejmě mohlo snadno sloužit pro placení na internetu a další autentizace dle libosti. Headset od Applu by se podle Ming-Chi Kua měl začít prodávat od roku 2022 za přibližně 1000 amerických dolarů (cca 22 000 Kč bez daně). Jestli tomu tak opravdu bude nebo se v příštím roce dočkáme zatím jen testovacího kitu pro vývojáře, ukáže až čas.

Generálka na skutečné Apple Glass. Firma příští rok představí headset pro virtuální realitu s LiDARem

Zdroj
9To5Mac

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button