Novinky

Škodí nebo neškodí? Americký deník zjistil, že smartphony ozařují naše tělo mnohem více, než se uvádí

Vědeckých studií, které si kladly za úkol zjistit, zda je záření z mobilních telefonů škodlivé, už bylo vypracováno nepočítaně. Zatímco některé hypotézy o škodlivých mobilních telefonech vyvrací, jiné je považují za relevantní. Jednoznačný názor ovšem ještě nepadl. Jisté je pouze to, že mobilní telefony jisté záření vydávají. Proto musí výrobci své produkty testovat a zajistit tak, aby záření nepřekračovalo předepsanou normu. 

Diskuzi nad potenciální škodlivostí smartphonů nedávno znovu otevřel list Chicago Tribune, který přišel se závěry, podle kterých mobilní telefony září více než je předepsaná norma. Nejhorších výsledků přitom dosahoval iPhone 7. Radiace byla v jeho případě nad limity stanovené americkými úřady a dokonce dvakrát větší než uváděl Apple. Lehce nad limity skončil také iPhone X a iPhone 8. iPhone 8 Plus naopak obstál. 

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Apple a Motorola výsledky testů v režii Chicago Tribune neuznali s tím, že jejich průběh neodpovídá realitě. Smartphony těchto dvou výrobců totiž údajně automaticky snižují emise záření ve chvíli, kde jej uživatel drží u ucha. Oficiální příručka pro měření záření z mobilních telefonů ovšem uvádí, že test se provádí ve vzdálenosti 5-15mm od kůže, aby se tak simulovalo nošení v pouzdře. V tomto případě telefon úroveň svého záření nesnižuje. 

Apple Watch Series 5 jsou za dveřmi. Dostanou ovládání gesty a titanové šasi

Kauza navíc ukázala, že metody stanovené americkými úřady jsou už značně zastaralé. Už téměř nikdo nenosí svůj mobilní telefon v pouzdře. Místo toho dnes drtivá většina lidí nosí svůj smartphone v kapse, čímž se vzdálenost od kůže snižuje na zhruba 2mm. Záření, které ve skutečnosti vyzařují mobilní telefony je tak nejspíše ještě mnohem vyšší. Díky investigativní práci listu Chicago Tribune se ovšem o problému začalo opět intenzivně mluvit a minimálně americké úřady už problém řeší. A jak bývá ve Spojených státech zvykem, v poštovní schránce Applu a Samsungu už jsou kvůli nadlimitnímu záření první soudní obsílky. 

Zdroj
phonearena

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button