Novinky

Skai by mohl být první létající taxík poháněný palivovými články

Vize létajících taxi jsou zdá se v kurzu a čím dál častěji slýcháme o projektech, které si hrají s touto myšlenkou. Dalším v řadě se tak stává Skai od společnosti Alaka’i. Na rozdíl od konkurence se tento stroj nehodlá spoléhat na baterie či spalovací motory. Skai má totiž být první létající taxík, který budou pohánět palivové články.

Tato technologie má poskytnout dostatek energie na 4 hodiny letu, respektive dolet přes 600 kilometrů. To je více než dostatečný rádius pro přepravu až na kratší vzdálenosti či pro rychlý transport z jednoho konce města na druhý. Důležitým parametrem je také užitečná hmotnost, která v tomto případě činí 450 kilogramů.

Design stroje pochází z pera dílny BMW Designworks, kde se mimo jiné soustředili na to, aby cestující měli co nejlepší výhled z kabiny. Počáteční verze této hexakoptéry budou pilotovány člověkem, nicméně postupem času se počítá s přechodem na plně autonomní systém.

Autorům projektu nechybí optimismus a do světa hýří plány se zkušebním lety a testovacím provozem. Vše ovšem závisí na povoleních od regulačních orgánů. Překážkou je také chybějící vodíková infrastruktura, kterou bude nutné od základů vybudovat. Generální ředitel společnosti, Steve Hanvey věří, že nejdéle do deseti let budeme moci vidět jeho létající taxi, jak se prohání nad velkoměsty. Skai ovšem nabízí i alternativní možnosti využití – například jako letecké ambulance či prostředek pro expresní doručování zásilek.

Pokud se podíváme na celou myšlenku s odstupem, dává podstatně větší smysl, než obdobné projekty, které počítají s akumulátory. Palivové články totiž umožňují delší dolet a dotankování paliva zabere pouze několik minut. Je ovšem na zváženou, jak rychle se podaří vyřešit všechny legislativní otázky, které jsou aktuálně největší brzdou pokroku napříč mnoha technologickými segmenty.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close