Novinky

Servery Applu jsou prošpikovány špionážními čipy, uváděly zprávy. Ve skutečnosti to tak horké není

Minulý čtvrtek publikovala zpravodajská agentura Bloomberg zprávu, podle které se v serverech společnosti Apple objevily čínské špionážní čipy. Vedle Applu měli Číňané špehovat tři desítky dalších technologických společností, mezi kterými figuroval například také Amazon. Bloomberg uváděl, že sledovací čipy měly společnosti ve svých serverech objevit už v roce 2015, na základě čehož ihned informovaly FBI. Na světlo světa se však kauza dostala až nyní.

Velký bratr Facebook: díky nové funkci pro něj bude data o poloze uživatele sbírat i Instagram

Vznesená obvinění byla tak závažná, že jinak mlčenlivý Apple okamžitě reagoval prohlášením, ve kterém veškeré spekulace ohledně čínských špionážních čipů popřel. V prohlášení, které společnost odeslala velkým americkým redakcím mimo jiné zaznělo, že je Apple zklamaný jednáním novinářů z jinak respektovaného Bloombergu, kteří podle něj nekvalitně pracovali se svými zdroji nebo se zkrátka nechali obelhat. Dále však Apple v prohlášení zaslaném televizi CNBC uvádí, že v minulosti ve výrobku čínské společnosti Super Micro opravdu nalezl infikované zařízení. Údajně se ale jednalo o jednorázovou událost a spolupráce s dotčenou firmou byla ukončena už před dvěma lety.

Ministerstvo: není se čeho bát

Jinak ale výrobce iPhonů veřejnost ujistil, že veškerá zařízení v jeho správě procházejí přísnou kontrolou a jakákoliv infiltrace je takřka nemožná. Apple také popřel, že by v této souvislosti někdy spolupracoval s FBI. Několik dní po vypuknutí aféry se na stranu Applu přidalo také americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Podle jeho závěrů není důvod postoj Applu zpochybňovat. Ani americké úřady tak s největší pravděpodobnosti neshledaly důvod k podezření, že by americké společnosti byly terčem masivní špionáže řízené z Číny.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button