Novinky

Sci-Fi se stává realitou: v Americe začínají jezdit taxíky bez řidiče

Pamatujete si na film Minority Report, v němž Tom Cruise předváděl doslova psí kusy v dopravě plné autonomních vozů? To, co nám ještě před několika lety znělo jako hudba vzdálené budoucnosti, se pomalu a jistě stává realitou. Společnost Waymo spadající pod křídla holdingu Alphabet uvedla do provozu flotilu taxíků bez řidiče. V prvních týdnech budou na zadních sedadlech sedět zaměstnanci firmy, kteří dohlédnou na testovací provoz, nicméně zanedlouho bude revoluční služba zpřístupněna i běžným zákazníkům. Podobně jako Apple, Tesla a další společnosti chtějí využít mladého odvětví, v němž hrají hlavní roli dopravní prostředky schopné plně autonomní jízdy. Zatímco ostatní konkurence pomýšlí na automobily v rukou koncových spotřebitelů, Waymo se rozhodlo pro taxislužbu využívající modifikovaný Crysler Pacifica.

Pilotní provoz je prozatím omezen na metropolitní oblast amerického Phoenixu, která je díky svému stálému klimatu ideálním revírem k testování všech technologií. Upravené vozy jsou samozřejmě vybaveny celou armádou senzorů, kamer a nové generace lidaru. V kombinaci s propracovaným softwarem si každý automobil dokáže vytvořit detailní pohled na dopravní situaci a podle toho korigovat samotnou jízdu.

Myšlenkou projektu je samořiditelným taxíkům poskytnout relativně klidnou oblast, kde se mohou dál učit a zároveň také připravit na provoz v mnohem hustší dopravě. Vedení hlavních úseků firmy doufá, že široká veřejnost si rychle zvykne na automobily, za jejichž volantem nebude sedět lidský řidič. Z toho důvodu je nutné, aby se lidé dozvěděli o všech výhodách autonomních dopravních prostředků a pochopili, že jde o zcela bezpečnou technologii. 

A jaký je váš názor na samořiditelné taxíky – dokážete si představit, že vás z večírku poveze domů auto bez řidiče, nebo vás podobná vize děsí?

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button