Novinky

Saúdové přes iPhone kontrolují své ženy. O aplikaci omezující svobodu prý Apple nevěděl

Apple si dává v posledních letech záležet na tom, aby v očích veřejnosti vypadal jako společnost, které záleží na soukromí svých uživatel. Například hesla nebo biometrické údaje, jimiž je zařízení s iOS zabezpečeno, nejsou nikdy odesílány na žádné centrální servery. Podobně se Apple snaží kontrolovat také aplikace, které vývojáři třetích stran nabízí v App Storu. Nyní se ale ukázalo, že i do virtuálního obchodu Applu se může dostat aplikace, která zásady soukromí porušuje. 

V App Storu i obchodu Google Play se totiž nachází aplikace s názvem Absher, která umožňuje sledování vybraných rodinných příslušníků. Problém je v tom, že aplikaci používají zejména obyvatelé Saúdské Arábie, kde je populární mezi muži, kteří takto sledují své ženy. Na aplikaci poprvé upozornil web The Insider už na začátku února. Senátor za stát Oregon Ron Wyden výkonným ředitelům Applu i Googlu poté odeslal otevřený dopis, v němž požadoval okamžité stažení aplikace Absher. Tim Cook v reakci na dopis uvedl, že o mobilní aplikaci, kterou si nechala vyvinout přímo saúdská vláda neměl tušení a situaci bude nyní řešit. 

Poslední záchrana? Apple zlevňuje iPhony v Číně

Zákony ultrakonzervativní Saúdské Arábie uvádí, že každá žena musí mít mužského opatrovníka, kterým může být manžel, otec nebo například bratr. Kontroverzní aplikace Absher proto měla zařídit aby tito muži měli nad svými svěřenkyněmi absolutní kontrolu. Kromě sledování polohy nástroj umožňoval například i zamítnutí zahraniční cesty v případě, že si žena sama koupila letenky. Pokud žena překročí hranice země, muž dostane upozornění. Ještě předtím také může stornovat její letenku. V takovém případě je aplikace schopná informovat úřady, které ženu zadrží. Aplikace má přes milion stažení. Nyní je však velmi pravděpodobné, že jak z App Storu, tak z Google Play nástroj pro omezování svobody žen brzy zmizí. 

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button