Novinky

Apple spustil službu nouzového volání přes satelit v USA a Kanadě. Jaké země budou následovat v prosinci?

Když Apple v září představil nové iPhony 14 a 14 Pro, všechny varianty se dočkaly i nové, pro někoho jistě velmi zajímavé funkce – nouzového satelitního volání. Tato novinka však s uvedením telefonů prozatím nebyla dostupná a přesný datum spuštění nebyl v době premiéry ohlášení, respektive slíbeno bylo spuštění do konce tohoto roku.

Apple své slovo dodržel a před několika dny oznámil spuštění služby pro nouzové volání přes satelit. Smyslem je pomoc v nouzi uživateli, který se nachází v místě bez mobilního signálu a Wi-Fi, s přímým výhledem na oblohu. Zatím tedy nebude možné prostřednictvím funkce volat, pouze posílat nouzové zprávy, a to jen pro přivolání pomoci. Výhodou však je, že v rámci tohoto „testovacího“ provozu budou mít možnost uživatelé iPhonů 14 a 14 Pro satelitní komunikaci využívat zdarma po dobu 2 let, následné zpoplatnění zatím nebylo upřesněno. Pro tuto službu bude k dispozici celkem 24 satelitů společnosti Globstar.

Foto: Unsplash, autor: Maxim Medvedev

Dle dostupných informací však tato funkcionalita bude zatím dostupná pouze na území USA a Kanady, do budoucna by ale mělo dojít i k rozšíření do ostatních částí světa, včetně Evropy. V oficiálním prohlášení společnosti Apple dokonce zaznělo, že ještě do konce roku bude služba SOS volání přes satelit dostupná v Německu, Francii, Irsku a Velké Británii. Další země budou následovat v příštím roce. To mimo jiné znamená, že dříve či později se dočkáme také u nás.

Co říkáte na nově spuštěnou službu, a myslíte, že satelitní nouzové volání v našich končinách najde reálné uplatnění? Dejte nám vědět v diskuzi.

Apple míří ke hvězdám. Do několika let se může stát poskytovatelem celoplanetární komunikační sítě

Adam Halamka

Rád používá Apple produkty, ale zajímá se i o technologie a gadgety obecně, jeho největší vášní jsou sluchátka všech kategorií a Star Wars, miluje psy, zbožňuje cestování po celém světě, dokáže ocenit kvalitní hudbu, kterou následně prezentuje v klubech jako dj.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button