Recenze

Recenze SanDisk iXpand Flash Drive Go: skvělý pomocník při uvolňování místa na vašem iPhonu

Do redakce nám před nedávnem dorazil nový gadget, který pro nás není zas tak neznámý. Jedná se o další generaci, již recenzovaného, flash disku SanDisk iXpand. Nová generace nese název SanDisk iXpand Go. K zakoupení jsou tři varianty, které se liší velikostí úložiště 64GB, 128GB a 256GB. Po tom, co už máte váš nový iXpand doma, stačí jen flash disk vybalit a je ihned připraven k použití. Žádné zdlouhavé nastavování není potřeba. 

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor fotografie: Matyáš Himmer)

Praktické zkušenosti

Používání flash disku je jednodušší než si myslíte. iXpand disponuje dvěma konektory. Jeden z nich je Lightning a druhý USB 3.0. Je na vás, který chcete právě využít.

iXpand používám už třetím týdnem a musím říct, že mě toto zařízení mile překvapilo. Díky velikosti samotného zařízení se iXpand vejde opravdu všude. Na gumové části flash disku je očko, za které je možnost si iXpand připnout. Vejde se do kapsy, peněženky, na klíče – jednoduše kamkoliv. 

Jedna z těch větších změn mezi starou a novou generací je samotný design celého flash disku. Na nové generaci je gumová část, díky které můžete přikrýt jeden z konektorů. Na gumové části se nachází, již zmiňované očko pro uchycení. Na gumové části se bohužel usazuje mnoho prachu. 

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor fotografie: Matyáš Himmer)

Při cestování mi flash disk nikdy nepřišel příliš velký, na délku měří pouhých 5,5 centimetrů. Vzal jsem na porovnáním krabičku sluchátek AirPods Pro a jak můžete vidět, flash disk je ještě kompaktnější než nabíjecí pouzdro od sluchátek..

Příjemná kompaktnost bohužel končí, pokud flash disk zapojíte do vašeho zařízení. Z iPhonu přečuhuje o 3,9 centimetrů, což je nepříjemná překážka při používání vašeho jablečného zařízení. K porovnání, předešla generace tohoto flash disku přečuhovala o 2,2 centimetrů, v tomto se nová generace bohužel zhoršila.

Klíčové funkce a mobilní aplikace

Při rozbalování flash disku na vás na zadní straně balení čeká vytištěný návod, který vysvětluje, jak s vaším iXpandem začít. Po stažení aplikace iXpand Drive vás přivítá další návod, jež vás provede všemi funkcemi aplikace. Na výběr máte hned několik funkcí:

  • Kopírovat soubory
  • Zobrazit soubory
  • Zálohovat a obnovit 

S flash diskem SanDisk iXpand Go si můžete nastavit automatické zálohování fotografií, které se spustí vždy po připojení zařízení. Zálohovat můžete nejen fotografie, ale i sociální sítě, kalendáře a kontakty. 

Ihned poté, co jsem do rukou tuto vychytávku dostal, jsem začal se zálohováním fotografií. Bohužel jsem narazil na jednu nepříjemnost, všechny mé fotografie si nechávám ukládat na iCloud, takže aby iXpand mohl vaši fotografii zálohovat, nejdříve musí stáhnout její plnohodnotnou verzi z iCloudu a poté může začít s kopírováním. Pokud tedy nemáte rychlost připojení internetu jako v NASA, tento proces může pár hodin zabrat. Po této zkušenosti mne zajímalo, jak rychle iXpand za normálních okolností dokáže vaše fotografie zálohovat. V mém případě se 800 fotek zálohovalo za necelou hodinu, musíte brát v potaz to, že pokud zálohujete i videa, mohlo by to trvat o něco déle.

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor fotografie: Matyáš Himmer)

Další problém, který se mi párkrát vyskytl je, že aplikace iXpand Drive někdy nevidí připojený flash disk. Aplikace je po designové stránce povedené dílo, bohužel je v ní několik chyb a bugů, které uživatelskou zkušenost kazí. Aplikace by rozhodně zasloužila technické vylepšení. 

Funkce kopírování souborů nabízí možnost přesunutí souborů z vašeho iPhonu na flash disk. Této funkce se dá využít, pokud máte například větší soubor na jednom zařízení a potřebujete ho dostat na druhé, nebo si jednoduše chcete uvolnit místo na vašem iPhonu. Díky rychlému zapisování a čtení dat je to hotové za pár minut. Pokud preferujete pracovat s nativní iOS aplikací Soubory, mám pro vás dobrou zprávu, Sandisk iXpand Go si s aplikací Soubory rozumí perfektně.

Verdikt

Blížíme se ke konci recenze a zde je můj konečný výrok. SanDisk iXpand Go je skvělý pomocník, při uvolňování místa ve vašem iPhonu, přesunu souborů mezi zařízeními, zálohování kalendářů, kontaktů, fotografií nebo sociálních sítí. Až na pár maličkostí jako jsou chyby v aplikaci, usazování nečistot na gumové části flash disku a to, že zapojený flash disk může působit jako nepříjemná překážka, se tento flash disk velmi povedl. SanDisk iXpand GO v 128GB variantě stojí 1799 korun. To sice není málo, nicméně tato částka odpovídá nabízeným funkcím a skutečnosti, že jde o velmi praktický gadget.

SanDisk iXpand Flash Drive Go

8

Zpracování

8.5/10

Design

9.0/10

Uživatelský zážitek

7.5/10

Cena

7.0/10

Plusy

  • Konektivita
  • Rychlost čtení a zápisu dat
  • Moderní design
  • Kompaktnost

Mínusy

  • Cena
  • Velká část flash disku přečuhuje
  • Gumový povrch přitahuje prach

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button