Novinky

Samořiditelné auto Yandexu se dokázalo úspěšně proplést ulicemi zasněžené Moskvy

Ruský vyhledávací gigant Yandex nedávno provedl svůj první úspěšný test samořiditelného automobilu v ulicích Moskvy. Tato informace je významná především kvůli tomu, že autonomní vozidla se velmi špatně vypořádávají s nepřízní počasí. Ostatně to je mimo jiné důvodem, proč většina společností testuje své automobily v oblastech, kde nesněží a po většinu roku panuje stálé klima. To ovšem není případ Yandexu, jehož prototyp se dokázal pohybovat po sněhem zavátých silnicích Moskvy. Podle webu The Moscow Times se první testy odehrály už v létě loňského roku, ovšem v tomto případě šlo o uzavřený polygon bez lidí a provozu.

Přiložené video zachycuje jízdu automobilu, které se objevilo v ostrém provozu při teplotě -6°C a občas se muselo vypořádat s lehkými srážkami. V očích inženýrů šlo o obrovskou výzvu pro umělou inteligenci, která musela brát v potaz neuvěřitelné množství okolních faktorů. V zimním období se totiž nemění pouze ovladatelnost vozu samotného, ale je třeba počítat také s ostatními vlivy, jako je například námraza vozovky či snížená viditelnost.

Plně autonomní vozidla spoléhají na řadu nejrůznějších senzorů a kamer, jejichž optika se v zimních měsících snadno znečistí. Padající sníh dělá potíže také LIDARu, jehož laser může detekovat poletující vločky a tím pádem dochází ke zkreslení snímaných dat. Tým Yandexu v tomto ohledu udělal obrovský kus práce a právem si zaslouží hlubokou poklonu a místo mezi ostatními hráči, kteří pracují na technologiích samořídících automobilů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button