NovinkyRozhovory

Pavel Hruban: Pracovat pro Apple byla úžasná zkušenost, která se nedá s ničím srovnat

V našem dalším rozhovoru jsme vyzpovídali Pavla Hrubana, který stojí za vznikem projektu inDirect.cz. Kromě jiného nám prozradil, co aktuálně používá zařízení a jaké to je pracovat pro společnost Apple.

IMG_9109

První otázka nemůže směřovat jinam, než k Vaší cestě do jablečného sadu. Jaké bylo Vaše první zařízení od Applu a co bylo podnětem k jeho pořízení?

Během svého pracovního pobytu v USA jsem se rozhodl vyměnit Nokii 5310 a kamarád mě tenkrát přesvědčoval ke koupi iPhonu. Nakonec jsem si řekl, proč ne a tak jsem se stal vlastníkem iPhone 3G. Velice rychle se potvrdilo, že jsem našel ten nejlepší telefon, který uměl všechno, co jsem potřeboval a dokonce i mnohem víc. Byl jsem překvapen z těch možností, které se mi v té době díky iPhonu naskytly. Jako telefon mě hodně překvapil a tak jsem začal objevovat další produkty Apple. Hlavně počítače na mě udělaly veliký dojem. Později jsem díky práci měl možnost vlastnit několik laptopů, iMaců a iPhonů. Vtipné na celé mé lásce k Apple je, že když už musím dát můj iPhone do servisu na opravu, tak se s volnou SIM kartou vracím za odloženou Nokii 5310. V nouzi poznáš kamaráda…

Dění okolo Apple je mnohdy považováno za novodobou formu náboženství či kultu? Máte na to podobný názor nebo jde pouze o přehnaná tvrzení uživatelů konkurenčních platforem?

Každý je něčemu věrný nebo zapálený do určité značky z různých důvodů. Já se na to dívám více z racionálního pohledu, zařízení musí dávat smysl a být hlavně užitečné pro mě. Apple to dle mého názoru velice dobře plní. Apple je pro mě také velice unikátní svým příběhem, postavami ve firmě a misí vyrábět nejlepší produkty. Vždy jsem obdivoval to jejich “být nejlepší v tom co dělám a vše musí být perfektní do detailu”. Mám rád tento způsob myšlení. Rád podporuji svou koupí něco, co má smysl a usnadňuje můj život každý den.  Myslím si, že lidé, kteří preferují ostatní značky pouze rádi popichují nadšence a fanoušky Applu.

Co Apple znamená pro Vás, případně v čem tkví jeho kouzlo, kterým se liší od zbytku technologických firem?

Já se na to dívám tak, že kdykoliv kupuji nějaký Apple produkt, tak kupuji věc, kterou sestavil člověk dychtící po dokonalosti ve všech směrech. Člověk pak má dobrý pocit, že je vlastníkem něčeho, co je postavené s vysokou kvalitou a smyslem pro detail. Líbí se mi, že Apple myslí vždy “skoro” na všechno a také jejich symbolická věta “snažíme se dělat nejlepší produkty na světě”, které Steve Jobs hodně věřil. Apple je pro mě zárukou spokojenosti i přesto, že jsem náročný uživatel, který se snaží používat veškeré technické vymoženosti dnešního moderního života.

Nějakou dobu jste pracoval pro Apple, můžete našim čtenářům popsat, jakým stylem probíhal nástup do firmy a jaká zde panovala atmosféra?

Něco takového jako je Apple evropská centrála v Corku bychom u nás hledali marně. Do nově postavené moderní haly jsem vcházel v úžasu. Když se pak člověk vzpamatuje, může obdivovat mnoho obrazů a zajímavých kusů nábytku. Nelze přehlédnout všudepřítomnou extrémní čistotu.  Na firmě a zaměstnancích rozhodně nešetří. Už vstupní školení na mě udělalo velký dojem. Nejen produktům vkládají perfekcionismus, ale úplně všemu co dělají. A to stejné požadují i od svých zaměstnanců. Všude panovala velice přátelská a profesionální atmosféra.

Snímek obrazovky 2015-12-12 v 21.25.56

Byla úžasná zkušenost pracovat pro firmu člověka, kterého jsem obdivoval pro jeho chytrost a cílevědomost. Možnost stát se úplnou elitou v řadách instruktorů přímo v Apple bylo pro mě velkou ctí a osobním uspokojením. Zvláště pak proto, že je na světě mnoho Apple nadšenců, kteří dělají to stejné – učí lidi jak používat nejnovější technologie tak, aby jejich život byl o něco snazší a slušně organizovaný.

Vlastníte celou řadu Apple certifikací (Apple Certified Professional – Keynote, Pages, Apple Certified Support Professional 10.9, Apple Certified Technical Coordinator 10.9, Accredited AppleCare Instructor, Apple Certified Trainer). Co Vám do profesního života přinesly?

Okamžitě po mém nástupu do Apple jsem se dal do získávání všemožných dostupných certifikací. Díky mému zápalu pro Apple mi bylo později svěřeno proškolení veškerých pracovníků nového centra v Brazílii. Protože jsem dosáhl nejvyššího stupínku jako instruktor začal jsem chtít vědět a umět víc. Proto jsem hledal další možnosti, jak ještě prohloubit své znalosti a ukojit svého vnitřního démona. A tak jsem si začal dělat certifikace během své spolupráce s Apple. Pro mě byly certifikace skvělým testem znalostí a bral jsem je jako skvělou zábavu. Chtěl jsem sám sobě dokázat, že na to mám a jsem schopen projít testem, který Apple vymyslel. Nad podobnými testy velmi často seděli moji studenti a já jim pomáhal. Chtěl jsem být taky jednou na straně studenta který zažívá ty nervy při vyhodnocování. Mrzí mě, že Apple často mění pravidla pro dosažení těchto certifikací, takže nebyl v poslední době čas si některé aktualizovat.

Stojíte za vznikem projektu inDirect, který se soustředí na školení a kurzy spojené s Apple produkty. Co Vás přivedlo na tuto myšlenku?

Celý život jsem chtěl začít nějaký projekt a stát se nezávislým (alespoň tak jak to dnešní doba umožňuje). Setkal jsem se s kolegy, kteří jsou Apple konzultanti v USA a hodně mě inspirovali. Samozřejmě mě také hodně ovlivnila zkušenost v Applu a jejich mise učit lidi novým věcem, technologiím a trikům nového století. Česká republika poslední dobou zažívá boom značky Apple, takže věřím, že toto je správná cesta 🙂 Je škoda, že mnoho lidí neumí pořádně využívat své Apple zařízení, které by jim usnadnily život, přinesly kopu zábavy či zorganizovaný přehled v rodině nebo firmě. Snažíme se změnit to, že Apple dělá zařízení co umí spoustu věcí, ale lidé ho používají jen na pár.

O jaká školení je největší zájem a čemu to přisuzujete?

Zatím je největší zájem o individuální školení, která sestavujeme na základě individuálních potřeb našich zákazníků. Důvodem je prozatím malá viditelnost na trhu a mladá značka záruky a dobré kvality na scéně školení a kurzů, což se snažíme změnit.

Jsme magazín věnovaný Applu, nemůžeme tedy vynechat obligátní dotaz na zařízení, která aktuálně používáte?

Nejvíce používám iPhone 5s, který mi vyhovuje hlavně kvůli své velikosti. Proto se také stále bráním koupi nové generace. Následují iPad Air 2 a MacBook Pro, na kterých rád pracuji a vlastně na nich tvořím inDirect. Co mě celkově dostává, je kontinuita, díky které si můžu prohlížet webovky, které mě během dne zaujmou a kliknu na ně na iPhonu a přitom můžu pokračovat na kterémkoli jiném zařízení. A nejen to. Nedávno jsem si ještě pořídil Time Capsule pro bezdrátové zálohování dat. Mimo jiné ji využívám jako router, který lze nastavit dle mých potřeb. Celou svou rodinu jsem přesvědčil a naučil používat Family Sharing. Především se jim zalíbilo sdílení fotek přes iCloud.

Snímek-obrazovky-2015-11-08-v-19.09.28-e1447006345952-600x178

Musím přiznat, že se nevyhýbám ani Windows, abych dokázal porovnat klady a zápory mezi oběma systémy. Ale vždy zjistím, že Mac je tak ve všem jednodušší a spolehlivější a dává tak větší smysl obyčejným uživatelům.

Co byste chtěl říct závěrem?

Jsem příznivcem značky Apple a projekt inDirect je toho odrazem. Dychtíme po znalostech a chceme je předávat dál, aby se všichni mohli radovat z praktických funkcí a ,,životních zlepšováků”. Platí pro nás samozřejmě ,,náš zákazník, náš pán”, takže cokoli děláme tak, aby to bylo pro naše zákazníky co nejpohodlnější a také nejefektivnější. Díky naší vášni pro Apple a nadšení pro inDirect pořád vymýšlíme nové věci. Nedávnou novinkou jsou online školení, při kterých školíme pomocí sdílení obrazovky se zákazníkem. Nedílnou součástí je také nabídka pro firmy a vzdělávací instituce. Zkrátka si každý vlastník jablíčka u nás najde to, co ho zajímá. Stačí jít na www.indirect.cz nebo na náš Facebook.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button