Novinky

MacBook Air rozebraný do posledního šroubku. Rozborka odhalila několik příjemných překvapení

Servisní odborníci z iFixit opět nelenili a pustili se do rozborky nedávno představeného MacBook Air. Díky jejich práci tak můžeme nahlédnout do útrob nástupce legendárního laptopu, který si oblíbily miliony uživatelů po celém světě. Jako první přišla na řadu klávesnice, která má stejnou silikonovou membránu jako nejnovější MacBook Pro. Jde tedy o třetí generaci „motýlkového“ mechanismu, kterým Apple eliminoval nepříjemné klapání při úderech do kláves.

Spodní víko je ke zbytku šasi připevněno několika šroubky, k jejichž demontáži je zapotřebí speciálního šroubováku. Pod ním se pak nachází řada komponentů včetně malé základní desky, ventilátoru, jednoho páru reproduktorů a chladiče.

Na spodní straně základní desky (Logic Board) se pak nachází bezpečností čip Apple T2, kterému dělá společnost řadič Thunderbolt 3 od Intelu. Nechybí zde ani napevno připájené SSD (v tomto případě 128 GB) od Sandisku a 8GB RAM od společnosti SK Hynix.

MacBook Air slibuje snadnou výměnu řady součástek

Při hlubším zkoumání se autorům pitvy podařilo zjistit, že oba Thunderbolt 3 porty v novém MacBooku Air jsou modulární. To znamená, že pokud dojde k jejich poškození, opravu lze provést samostatnou výměnou. Podobné je to také u dalších komponent, které nejsou naletovány přímo na základní desku.

Pozitivní naladění neskončilo ani u akumulátoru s kapacitou 49,9 Wh. Baterie drží na svém místě za pomoci několika pásků s lepidlem, které není takový problém odstranit. V případě čtečky otisků Touch ID se ukázalo, že opět jde o modulární součástku. Pokud tedy dojde k jejímu poškození, oprava nebude muset zahrnovat kompletní výměnu základní desky.

Na druhou stranu se sluší dodat, že tento úkon půjde realizovat pouze v autorizovaných servisech. Po výměně čtečky otisků je totiž nutné, aby MacBook Air prošel speciální diagnostikou a kalibrací.

Ačkoli MacBook Air používá řadu modulárních komponent, od iFixit si odnesl hodnocení pouze 3 body z 10 možných. Za nepříliš uspokojivým výsledkem stojí fakt, že klíčové součástky jako je operační paměť a SSD jsou napevno připájeny k základní desce. To pak přímo vylučuje jakékoli dodatečné vylepšení. V iFixit však nezapomněli dodat, že jsou z nového MacBooku Air nadšeni. Všechny předchozí modely MacBooku a MacBooku Pro totiž staví na maximální integraci, která je vůči servisním zásahům naprosto nemilosrdná. Kompletní průběh pitvy včetně všech fotografií si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button