Novinky

Rozborka Mac Studio potvrdila, že SSD půjde vyměnit. Na budoucí upgrade v domácích podmínkách ale zapomeňte

Společnost iFixit je proslulá svými detailními rozborkami produktů ze světa spotřební elektroniky. Výjimku netvoří ani zařízení s logem Apple, a bylo tedy pouze otázkou času, kdy se na pitevním stole objeví také nedávno uvedený Mac Studio a Studio Display.

Také v tomto případě borci z iFixit dostáli své reputace a obě novinky rozebrali doslova do posledního šroubku. Během rozebíracího procesu se potvrdily předchozí zprávy o tom, že v případě poruchy SSD, půjde vadný disk vyměnit. Přestože se na základní desce nachází dva sloty pro SSD, tak to zatím vypadá, že nebude možné do volné pozice vložit druhý disk a tím si rozšířit kapacitu interního úložiště.

Foto: Engadget

Během rozborky totiž vyšlo najevo, že Apple pravděpodobně používá softwarovou ochranu, která má uživatelům zabránit v tom, aby do počítače přidali další disk. Na internetu se také objevují informace o tom, že výrobce zde možná používá specifický typ paměťových modulů bez integrovaného řadiče, který se nachází na samotném čipsetu. Bez ohledu na skutečné důvody však stále platí, že v případě Mac Studio nebude s nejvyšší pravděpodobností existovat možnost, jak si dodatečně navýšit celkovou kapacitu úložného prostoru. Všichni uživatelé tak budou muset spoléhat na Apple a jeho přemrštěné ceny tovární upgrade SSD.

Budoucí opravy Mac Studio nebudou taková tragédie

Dobrou zprávou ovšem je, že většina komponent včetně portů je přichycena šroubky. Pokud tedy dojde k poškození některého z nich, výměna by měla být poměrně snadná. Celkově iFixit hodnotí Mac Studio známkou opravitelnosti 6/10, což je stejné skóre, jaké obdržel také Mac mini.

Rozebrání neunikl ani Studio Display, byť na podrobný komentář zatím stále čekáme. Zatím jsme se dozvěděli, že demontáž zobrazovacího panelu probíhá obdobným způsobem jako v případě iMacu. Dále také víme, že Studio Display používá stejný snímač čelní kamery jako iPhone 11. Je však o to větším překvapením, že výstup dosahuje značně neuspokojivé kvality. Na druhou stranu Apple již na tuto skutečnost zareagoval oficiálním prohlášením, v němž přislíbil aktualizaci, která by měla problémy s videem vyřešit.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button