Novinky

Revoluce v kosmu? Kalifornská firma chce posílat satelity na oběžnou dráhu pomocí obří odstředivky

Po celá desetiletí vesmírné společnosti posílaly své posádky, družice nebo teleskopy na oběžnou dráhu pomocí raket. Je to účinný, avšak neuvěřitelně drahý postup, a to i v případě společnosti SpaceX, která usilovně pracuje na raketě, jež zvládne absolvovat více letů. V Kalifornii se ovšem potají rodí řešení, které by mohlo od základu změnit poznávání vesmíru. Stojí za ním podnikatel Jonathan Yaney a jeho společnost SpinLaunch.

Vizí této firmy po odpalovat objekty do vesmíru z rampy umístěné na zemském povrchu ­– tedy bez potřeby vynášení raketami. Magazín Wired popsal, jak bude revoluční vesmírné středisko fungovat. Jeho centrem bude obří odstředivka, která satelit za hodinu roztočí rychlostí až neuvěřitelnou rychlost 8 tisíc kilometrů za hodinu. Umístit zde přitom bude možné až stokilový satelit. Až odstředivka dosáhne dostatečné rychlosti, odpálí náklad až do stratosféry.

Tam se zažehnou motory, které satelit vynesou k oběžné dráze. Zatím se společnosti podařilo roztočit asi 5 kilo nákladu na 6 400 kilometrů za hodinu. Pokud se na první pohled bláznivý plán skutečně podaří zrealizovat, měla by cena za vyslání objektů na oběžnou dráhu spadnout až dvacetinásobně. Logickou otázku vyvolává, zda zařízení určená k vyslání do kosmu tak obrovskou odstředivou sílu zvládnou.

iPhone 11 si drží status nejžádanějšího iPhonu ze všech nabízených

Testy zatím ukazují, že ano. SpinLaunch už vyzkoušela roztočit různé dalekohledy, rádia, teleskopy, baterie nebo solární moduly a vždy s úspěšchem. Yaney dokonce k zařízení připevnil svůj iPhone, který následně zažil síly 10 tisíc krát větší než gravitace. Výrobek od Applu bez problému přežil.

 

Zdroj
Wired

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button