Recenze

Beats Studio Pro recenze: Legenda se vrací

To, že značku Beats by Dre před devíti lety koupila společnost Apple, ví dnes už pravděpodobně každý. Od této chvíle se však zdá, že produktů s logem Beats na trhu spíše ubývá, než přibývá. Přesto se však jednou za čas přeci jen objeví novinka se signifikantním velkým B na těle. Tou poslední je nová řada náhlavních sluchátek nejvyšší kategorie Beats Studio Pro, která po šesti letech navazují na celosvětově veleúspěšná sluchátka Beats Studio 3 Wireless. A právě tento nový model jsme se rozhodli pro vás otestovat.

Kapitoly článku

Obsah balení je klasika

Většina výrobců spotřební elektronicky dnes klade velký důraz na udržitelnost a životní prostředí. Proto i tato sluchátka dostanete v krabici z recyklovaných plastů. Pro rozbalení na vás vyskočí sympatické přenosné pouzdro, připomínající taštičku na hygienické potřeby. Zde je první výrazný rozdíl oproti předchozí generaci. Ta měla přepravní pouzdro řešené poměrně tvrdou a pevnou skořepinou, ve které byla sluchátka rozhodně v mnohem větším bezpečí, než je tomu zde. Po otevření pouzdra mne příjemně překvapilo, že mimo sluchátek mají uvnitř své vlastní místo i dva kabely.

Jeden s USB-C na obou stranách pro nabíjení a druhý s 3,5mm jackem též z obou stran pro drátový poslech, například v letadle. Pod pouzdrem se sluchátky už je jen malý prolis, kde leží návod k párování a používání sluchátek, součástí jsou i dvě samolepky s logem Beats. V balení tedy za mě nic nechybí. Někdo by mohl namítat, že zde není redukce na připojení sluchátek v letadle, jako u jiných sluchátek této kategorie. Za mě je však v dnešní době toto příslušenství zbytečně a osobně jsem tuto redukci ještě nikdy v životě nepoužil.

Design: starý známý

Co si budeme povídat, značka Beats by Dre byla od svého vzniku především o designu a používání jejích produktů se stalo módní záležitostí. U nejnovějších Beats Studio Pro si však výrobce s vymýšlením vzhledu příliš hlavu nelámal. Sluchátka totiž vypadají naprosto stejně, jako 6 let stará Beats Studio 3 Wireless. Drobné rozdíly zde sice jsou, ale ničeho z toho si nevšimnete na první pohled a daly by se spočítat na prstech jedné ruky.

Tím samozřejmě netvrdím, že sluchátka nevypadají dobře, jen bych asi po takové době očekával v tomto směru více inovací. Sluchátka si můžete zakoupit ve čtyřech barvách. K dispozici je černá, tmavě hnědá, námořnicky modrá a písková varianta. Na testování jsme měli k dispozici konzervativní černou, osobně bych ale asi volil odvážnější modrou. Toto je samozřejmě subjektivní a každému může vyhovovat něco jiného.

Konstrukce

Sluchátka jsou minimálně zvenčí vyrobená celá z plastu, což trochu u sluchátek za bezmála 10 tisíc korun, může někoho zamrzet. Na druhou stranu na mě působí vcelku bytelně, nikde nic nevrže a díky použitým materiálům váží pouhých 260 gramů, což oceníte především při delším nošení. Kovové části se skrývají až pod povrchem, uvnitř hlavového mostu a v kloubech pro skládání. Jelikož se jedná o takzvaná Over-Ear sluchátka, náušníky jsou dostatečně velké, aby se dovnitř vešlo celé ucho. Oproti jiným konkurentům z této kategorie jsou však mušle přeci jen o něco menší a uživatelé, kteří mají větší uši, by mohli mít problém. Před nákupem tedy rozhodně doporučuji sluchátka vyzkoušet.

Pohodlí

U sluchátek přes uši s výdrží přehrávání až 40 hodin nebo 24 hodin se zapnutým ANC by mělo být pohodlí jednou z hlavních priorit. Díky koženým mušlím a měkčenému hlavovému mostu jsem s tímto neměl absolutně žádný problém. I po několika hodinách poslechu mě nikde nic netlačilo, hlava nebolela a vydržel bych to jistě i mnohem déle. Je však potřeba opět přiznat, že oproti konkurenci v této cenové hladině to opět není žádný velký zázrak. O sluchátkách na hlavě prostě celou dobu víte a takový ten pocit, že máte uši jako v bavlnce, zde jednoduše postrádám. Je to zřejmě daň za moderní design, kterou ale potenciální zákazníci a fanoušci Beats by Dre budou ochotni přehlédnout, stejně jako tomu bylo v podstatě vždy u výrobků této značky.

Ovládání

Ani zde se žádné velké překvapení nekoná. Namísto dnes už hojně využívaného dotykového ovládání na mušlích vsadil Beats na osvědčenou klasiku. Na levé mušli tedy najdeme tři tlačítka. Uprostřed velké B, kterým lze spustit nebo přerušit přehrávání, dvojklikem přejít na následující skladbu a trojitým stisknutím se vrátit k skladbě předchozí. Stejným tlačítkem také lze přijímat a ukončovat hovory. Na stejné straně nalezneme i tlačítka pro zvýšení a snížení hlasitosti.

Na druhé mušli je tlačítko pouze jedno. To slouží k zapínání a vypínání, změnu režimů (ANC a transparentní režim), vyvolání hlasového asistenta a ke spuštění párovacího režimu. Osobně jsem zde očekával i senzor nasazení na hlavu, který by pozastavil přehrávání při sundání sluchátek, ten zde však chybí. U připojení k Apple zařízení samozřejmě všechny tyto funkce lze ovládat přímo z iPhonu, Macbooku nebo hodinek.

Konektivita na jedničku

Zde jsem byl velmi překvapen tím, jak se Apple snaží přiblížit výrobky Beats také zákazníků, kteří využívají zdroj hudby s konkurenčním operačním systémem, tedy s Androidem. Způsob rychlého párování pomocí Bluetooth 5.3 pouhým přiložením je zde stejný u obou platforem. Příjemnou funkcí je také možnost sluchátka integrovat do lokalizačních služeb – Najít v případě Applu a Find My Google Device u Android zařízení. Jeden platformní rozdíl zde přeci jen je. U Apple zařízení jsou všechny funkce k dispozici již v iOS, na Androidu je potřeba nainstalovat aplikaci Beats. Mimo Bluetooth připojení lze sluchátka samozřejmě používat i drátově, pomocí přiloženého audio kabelu, případně je připojit i skrze USB audio pomocí USB-C kabelu, který je též v balení.

Zvukový projev

A teď k tomu nejpodstatnějšímu, a tím je samozřejmě zvukový přednes. Hrají perfektně? Ano. Mají výšky, středy i basy hezky vyvážené? Ano. Je zvuk Beats Studio Pro dechberoucí? To už bohužel není. Každý slyšíme samozřejmě jinak a každému uchu vyhovuje trochu jiná zvuková charakteristika. V tomto případě bych ale za cenu 9 499 Kč očekával prostě víc. Zejména bych si dokázal představit dynamičtější projev. Zvuk je sice příjemně vyvážený, ale pro můj sluch až příliš obyčejný. Tím ale zároveň nechci říct, že se blíží referenčnímu zvuku, to určitě ne.

Na druhou stranu, ona typická přebasovanost, na kterou jsme byli od sluchátek Beats zvyklí, už je dávno pryč. Mocné dunění tedy už nezastírá ostatní prvky a středy i výšky jsou zde čisté a zřetelné. Nejlépe zde vyniknou žánry jako pop, hip hop, elektronická hudba a ostatní podobné aktuální hudební styly. Na poslech vážné hudby bych Beats Studio Pro spíše nedoporučoval. Jistě se najde mnoho posluchačů, kteří budou ze zvuku těchto Beats nadšení, vychválí je do nebes a je to tak naprosto v pořádku. Já se mezi ně však neřadím a i když je zvuk příjemný, za tyto peníze bych si osobně vybral sluchátka jiná, pokud by mi šlo primárně o zvukový projev.

ANC a režim propustnosti

Jedním z hlavních parametrů při koupi náhlavních sluchátek je jistě i ANC neboli aktivní potlačení hluku. To zde samozřejmě nechybí a je adaptivní. Není tedy možné si regulovat jeho intenzitu, ale sluchátka si samy úroveň nastavují dle hlučnosti okolí. Osobně mi však nepřišlo, že by bylo v některých situacích potlačení intenzivnější a v některých méně. A účinnost ANC? Opět si nemohu odpustit malé porovnání s konkurencí. Pokud bychom se bavili o produktu za řekněme 7 000 Kč, neměl bych jedinou výhradu a řekl bych, že je zde potlačení perfektní.

V kategorii top sluchátek už bohužel toto tvrdit nemohu, jelikož v porovnání s jinými modely s touto cenovkou je ANC spíše průměrné. To už však neplatí o transparentním režimu. Apple z nějakého důvodu u svých AirPods ale i u ostatních Beats sluchátek režim propustnosti prostě umí. Při aktivaci transparentního režimu máte chvílemi pocit, jako byste na hlavě ani žádná sluchátka neměli. Okolní zvuk je přirozený a pokud na vás někdo mluví, rozumíte mu každé slovo naprosto bez problému. U této funkce musím uznat, že jsou tato sluchátka oproti konkurenci o dost napřed. Aktivní potlačení hluku a režim propustnosti lze přepínat dlouhým podržením tlačítka na pravé mušli. V telefonu ještě lze vypnout obě funkce, ale v reálu jsem tuto možnost nevyužil ani jednou.

Beats Studio Pro: verdikt

Beats Studio Pro jsou po všech směrech kvalitní sluchátka, která disponují stylovým designem, příjemným zvukem, průměrným aktivním potlačením hluku a naprosto precizním režimem propustnosti. Jistě si najdou mnoho příznivců u pravděpodobně mladší generace díky atraktivním barevným variantám. Zároveň bylo určitě skvělým tahem umožnit integraci přímo do systému i uživatelům Androidu a tím výrazně rozšířit potenciální bázi zákazníků.

Škoda jen, že sluchátka nestojí o cca 2 000 Kč méně, jelikož za aktuální cenu 9 499 Kč se dají pořídit sluchátka s o něco lepším zvukem a výkonnějším ANC. Vše je ale o preferencích a pokud hledáte vhodná sluchátka na dlouhý poslech, doporučuji určitě zajít do některé z prodejen a Beats Studio Pro si alespoň vyzkoušet. Stojí to rozhodně za to.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Smarty, kde si můžete sluchátka Beats Studio Pro zakoupit.

Beats Studio Pro

8.4

Design

9.5/10

Konstrukce

8.0/10

ANC + transparentní režim

8.5/10

Komfort

7.5/10

Zvuk

8.5/10

Plusy

  • Vzhled
  • Výdrž
  • Zvuk
  • Režim propustnosti
  • Konektivita

Mínusy

  • Slabší ANC
  • Pro někoho vyšší cena
  • Plastová konstrukce

Adam Halamka

Rád používá Apple produkty, ale zajímá se i o technologie a gadgety obecně, jeho největší vášní jsou sluchátka všech kategorií a Star Wars, miluje psy, zbožňuje cestování po celém světě, dokáže ocenit kvalitní hudbu, kterou následně prezentuje v klubech jako dj.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button