Recenze Xiaomi Gaming monitor g27i: ideální volba pro začínající hráče
Není to tak dávno, co naší redakcí prošel herní monitor Xiaomi Mi Curved Gaming 30, který nadchl především 200Hz širokoúhlým obrazem a příznivou cenovkou. V dnešní recenzi se podíváme na ještě levnějšího kolegu ze stejné stáje, který i přes standardní poměr stran 16:9 může být dostatečnou alternativou především pro začínající hráče. Pojďme se na něj podívat.
Kapitoly článku
Obsah balení: i s HDMI 2.1 kabelem
Jak už samotný název Xiaomi Gaming monitor g27i napovídá, v balení najdeme samotný 27palcový IPS displej, elegantní kovový stojan – ten umožňuje pouze mírný náklon monitoru dopředu a dozadu. Na druhou stranu ale základna není zbytečně široká ani vysoká a lze na ni mít položenou klávesnici, aniž byste nějak zásadně pocítili odlišný sklon. V balení dále najdeme 36W napájecí adaptér, metrový HDMI kabel 2.1, imbusový klíč a dvojici šroubků sloužící pro připevnění stojanu k obrazovce. Montáž je snadná a i nezručnému jedinci zabere maximálně 3 minuty. Vše je maximálně intuitivní, v případě potřeby navíc pomůže přiložený manuál. Pro případ uchycení monitoru do držáku je zde využíván standard VESA (75×75 mm).
Design: elegán s atletickou postavou
Xiaomi Gaming monitor g27i hned po rozbalení zaujme především svou hmotností. Ta se zastavila na hodnotě 3,6 kg i se základnou. Ruku v ruce s váhou jde také profil celého monitoru, který působí až nečekaně tence. Vyjma vypouklé části (kvůli konektorům), která se nachází v dolní třetině zad, je obrazovka široká pouze 7 mm. Celkovou elegantnost poté dotváří tenké rámečky okolo displeje, které jsou rovněž pouze 7 mm široké. Výjimkou je pouze spodní strana displeje, na které naměříme 14 mm. Zde se také nachází logo výrobce, které zde nikterak zásadně neruší. Celkové rozměry monitoru, včetně základny, jsou potom 612,3 x 170 x 451,7 mm. Zvlášť majitelé užších stolů si tak přijdou na své. Jak už jsme trochu nakousli, zadní stranu tvoří čtveřice konektorů – napájení, HDMI 2.1 a DP 1.2 a audio port v podobě klasického 3,5mm jacku.
Trochu tak zamrzí absence ještě alespoň jednoho HDMI portu, ale v této cenové relaci se zkrátka na něčem ušetřit musí. Na zadní straně je rovněž umístěn kruhový volič, pomocí kterého probíhá orientace v menu. Citlivost ovladače je optimální a celková odezva ovládání je v zásadě taková, jakou bychom očekávali. Zamrzí snad jen samotné umístění, které v určitých situacích nemusí být úplně komfortní.
165Hz IPS panel je pro kompetitivní hry tím pravým
To hlavní, kvůli čemu si monitor pořizujeme, je samozřejmě displej. Xiaomi Gaming monitor g27i disponuje 27palcovým IPS panelem s rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Že jsou i z běžné vzdálenosti (cca 40-50 cm od monitoru) vidět jednotlivé pixely asi nebude žádným překvapením. Co ale může být pro někoho větší překážkou, je měřítko obrazu ve Windows. Rozlišení 1920 x 1080 je na 27palcích zkrátka málo. Přesto, že nastavíte nejmenší možné měřítko (100%), jsou ovládací prvky operačního systému příliš velké. Bez okolků, působí to jako obrazovka většiny starších lidí, kterým zrak už tak dobře neslouží a sahají tak k větším měřítkům. Jasně, při hraní si toho téměř nevšimnete, většina dnešních her má opravdu detailní nastavení a lze tak personalizovat téměř vše. Pokud ale budete monitor používat i na něco jiného, než je hraní her, tak je zapotřebí s tímto počítat.
Zobrazovací úhly (178° x 178°) jsou typické pro IPS panely a ničím nepřekvapí, stejně tak kontrastní poměr 1 000 : 1 a barevná hloubka s 16,7 miliony barev. Xiaomi Gaming monitor g27i disponuje maximálním jasem 250 nitů a pokud tak budete sedět ve více osvětlené místnosti, častokrát budete narážet na limit. To je zkrátka fakt, který ale vzhledem k cenovce nemůže asi nikoho překvapit.
Nejdříve zábava, potom práce
Monitor dále nabízí 8 bitovou barevnou hloubku a 99% pokrytí v barevném gamutu sRGB. Na nejnutnější úpravy fotek či lehčí grafickou práci to postačuje. Pro profesionálnější využití á la barevné úpravy fotografií nebo videí se ale raději poohlídněte jinde. Xiaomi Gaming monitor g27i byl zkrátka vytvořen za účelem hraní především kompetitivních her s co možná nejnižší cenovkou, a tak nelze čekat zázraky.
Srovnání jednotlivých IPS displejů – zleva: MacBook Air M1, Xiaomi Gaming monitor g27i a iPad Pro 2018
A tady navazujeme na největší chloubu 27palcového Xiaomi Gaming monitor g27i. Tím je samozřejmě 165Hz zobrazovací frekvence. Milovníci všech e-sportových titulů si přijdou na své. Těžko se to vysvětluje, ale kdokoliv, kdo si vyzkoušel plynulost 120 hertzů zřejmě potvrdí, že tohle je úplně jiný svět. Osobně sice nepatřím mezi profi gamery, kteří dokáží maximálně ocenit výhody 165Hz, ale i z pohledu běžného hráče Counter Strike, Fortnite nebo Forzy Horizon si rozdílu všimnete okamžitě.
V případě závodních her si rozdílu všímám asi nejvíce. Při 165Hz dokážete lépe ovládat každý, byť minimální pohyb kol a lépe tak nasměrovat auto do ideální stopy. Ostatně, matematika nelže a pokud máte dostatečně silnou grafickou kartu, s tímto monitorem dostáváte téměř trojnásobně větší porci informací za vteřinu než u běžných 60Hz monitorů. A to už se někde projeví.
Nvidia grafika? Žádný problém
Xiaomi Gaming monitor g27i podporuje technologii AMD FreeSync Premium, která synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru (počet obnovení obrazu každou sekundu) se snímkovou frekvencí grafické karty (počet vykreslení obrazu grafickou kartou každou sekundu). Tato technologie je k dispozici u grafických karet od AMD (Nvidia má technologii zvanou G-Sync). Přestože mám tedy v počítači grafickou kartu od Nvidie (3060 Ti od Asusu), žádného trhání obrazu jsem si při hraní nevšiml.
Jeden kruhový volič vládne všemu
Monitor nabízí jeden kruhový volič na zadní straně, díky kterému probíhá veškerá orientace v menu. V něm najdeme typické nastavení jasu, kontrastu, teploty barev nebo saturace. Nechybí samozřejmě ani informace o zobrazovací frekvenci, volby zdroje obrazu, rotace obrazu nebo výběr jazyka – češtinu zde nenajdeme, ale většina uživatelů nebude mít problém s několika notoricky známými anglickými slovíčky. Monitor podporuje také HDR, které ale při maximálním jasu 250 nitů nijak zásadně nepocítíte. Ve finále je vlastně lepší funkci vypnout, protože při zapnutém stavu znemožňuje manuální ovládání jasu. Další mínus by někteří uživatelé mohli spatřit v nemožnosti zapnout obraz v obraze nebo členění plochy monitoru. To tady zkrátka úplně chybí.
Pro začínající hráče esportových titulů jako stvořené
Možná, že předchozí odstavec nevyzněl příliš optimisticky, nicméně šlo spíše o konstatování faktu a vypíchnutí funkcí, se kterými uživatel při používání Xiaomi Gaming monitor g27i nemůže počítat. Na druhou stranu, pokud se bavíme o oficiální cenovce do 4 000 Kč (v některých eshopech lze najít i cenu do 3 500 Kč), je monitor více než důstojnou konkurencí. A v poměru cena/výkon může být Xiaomi Gaming monitor g27i pro začínající hráče esportových titulů rozhodně zajímavou volbou.