Recenze

Recenze čističky vzduchu VOCOlinc VAP1: zhluboka se nadechněte a nechte ji dělat svou práci

Značku VOCOlinc jsem zaregistroval zhruba před rokem, kdy jsem do bytu sháněl chytré žárovky, které by uměly všechny vymoženosti moderního světa, podporovaly HomeKit a zároveň jsem nechtěl dokupovat zbytečný a drahý bridge nebo hub. Všechny tyto požadavky splňovaly právě žárovky od VOCOlincu. A touto cestou se firma ubírá i dál a dnes se společně podíváme na jejich zaručeně největší produkt. Nádech, výdech, jdeme na to.

Zdroj: vocolinc

Kapitoly článku

Spárování a první spuštění čističky

Příslušenství od značky VOCOlinc si skvěle rozumí se všemi známými platformami jako je Amazon Alexa, Google Home, ale pro nás nejzajímavější Apple HomeKit. Cílem této firmy je zcela automatizovat vaši domácnost. Zábavně, jednoduše a hlavně bezpečně. Díky podpoře HomeKitu můžete příslušenství od VOCOlincu ovládat třeba i z vašich hodinek Apple Watch.

Právě díky podpoře Apple HomeKit je párování příslušenství od VOCOlinc tak krásně jednoduché. Stačí otevřít aplikaci Domácnost, nebo aplikaci přímo od VOCOlinc, kde naskenujete QR kód a telefon vás potom krok po kroku navede počátečním nastavením. V podstatě jde o postup “Pokračovat, pokračovat, pokračovat, ano, hotovo”.

Jak už jsem zmínil v úvodu, příslušenství od značky kterou vystihuje svítivě zelená barva, nepotřebuje k fungování žádný další Hub nebo Bridge, jako je tomu u konkurenčních řešení. To vám rozhodně ušetří jak peněženku, tak rozhodně i nervy během párování příslušenství. Díky tomu se VAP1 stala vůbec první čističkou vzduchu, kterou připojíte k Apple HomeKit právě bez již zmiňovaného Hubu nebo Bridge.

Design a využití

Jako první bych začal velikostí čističky, která činí 290 x 290 x 560 mm. Jedná se tedy celkem o pořádný kus příslušenství, které už vám nějaký ten prostor doma zabere. Ovšem díky minimalistického a nadčasovému designu se za ni nikde v prostoru nemusíte stydět a naopak může váš interiér skvěle doplnit. Čistička bez problému zvládne čistit vzduch v prostoru do velikosti 60 m². Rychlost průtoku vzduchu je 500 m³/hodinu, běžně velkou místnost zvládne vyčistit do 10 minut. Při maximálním výkonu, který jsem pouštěl pouze výjimečně, dělá hluk maximálně 63 dB. Při běžném využívání se hluk pohybuje okolo 30 dB. Takže se rozhodně nemusíte obávat, že by vás hluk nějak vyrušoval například při práci. 

Zdroj: vocolinc

Čistička VOCOlinc VAP1 disponuje 5 úrovněmi rychlosti ventilátoru. Během mého testování jsem přepínal v podstatě jen mezi 2. a 3. úrovní. Víc nebylo potřeba. Další skvělou výhodou je tzv. Noční mód, kdy čistička uspí displej, aby vás například během spánku nevyrušoval. Dále si můžete nastavit rozvrh, kdy čistička má fungovat a kdy je naopak vypnutá. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Smart Air Purifier VAP1 funguje na principu třístupňové filtrace vzduchu (předfiltr, H12 HEPA filtr, uhlíkový filtr). A právě díky tomu zvládne odstranit až 99,97 % malých částeček jako jsou například bakterie, viry, prach, zvířecí chlupy, alergeny, plyny. Díky uhlíkovému filtru dokáže pohltit i toxický formaldehyd, uvolňovaný z nového nábytku, koberců či plastů. Sada filtrů je součástí balení čističky.

Přehledný LCD displej a ovládací tlačítka

Čističku můžete ovládat pomocí chytré aplikace, ale samozřejmostí je i ovládání na samotném zařízení. Na vrchní straně se nachází 8 ovládacích tlačítek, kterými můžete s pomocí velkého LCD displeje nastavit úplně vše, co čistička umí. V pravém rohu pod ovládacími tlačítky pak najdeme kulaté vypínací tlačítko.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

V případě, že se vám nechce brát telefon do ruky, veškeré potřebné informace můžete vidět i na krásně čitelném 5,1” palcovém displeji, který se pyšní na přední straně čističky. Na displeji můžete vidět informace o PM2.5, aktuální teplotě v místnosti, vlhkosti vzduchu a další. LED barevný pruh pod displejem vám dává pomocí barev vědět o kvalitě vzduchu v místnosti. Barev je celkem pět a značí míru znečištění. Jas displeje potom můžete upravovat podle svého v chytré aplikaci.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Aplikace: ústřední mozek chytré domácnosti

V dnešní době už instalujeme aplikaci do svého telefonu k naprosto všemu. Všechny doplňky, příslušenství i dopravní prostředky začínají být něčím chytré a kde jinde tyto funkce spravovat, než v appce ve vašem telefonu. Ovšem je rozdíl mezí “máme appku” a “máme funkční appku”. V případě VOCOlincu se naštěstí jedná o ten druhý scénář a když budete vaši čističku vzduchu, nebo jakékoli jiné příslušenství od této značky chtít spravovat, rozhodně to bude hračka a nebude se vám to hnusit. 

Aplikace VOCOlinc vám dává informace o aktuálním dění. Ve vašem telefonu, hodinkách, nebo tabletu vidíte aktuální teplotu v místnosti, vlhkosti a kvalitě vzduchu. Informuje vás také o stavu filtru a aktuálním režimu čističky. V aplikaci dále vidíte a můžete řídit rychlost ventilátoru, nastavujete časovač a měníte jas displeje. Případně můžete vytvářet skupiny s dalším příslušenstvím. 

Čističku vzduchu pak ovšem můžete ovládat i přímo z aplikace Domácnost, kde se vám zobrazí pod čtyřmi ikonami. Uvidíte zde senzor kvality vzduchu, senzor vlhkosti, senzor teploty a samotnou čističku. V aplikaci Domácnost můžete také tvořit Scény, Automatizace a můžete daný produkt přiřadit do určité místnosti. Vše pak lze ovládat i hlasem pomocí hlasové asistentky Siri. Pokud chcete příslušenství ovládat i vzdáleně budete potřebovat tzv. Domácí centrum, které může tvořit Apple TV, HomePod nebo iPad, který zůstává doma a je připojený k Wi-Fi.

Závěr

Chytrá čistička vzduchu VOCOlinc VAP1 je zařízení nesoucí cenovku 9 999 korun (v době psaní recenze). Rozhodně bych ji doporučil všem čtenářům, kteří trpí dýchacími problémy, bydlí například jako já v centru Prahy či jiného většího města, nebo vlastní nějakého domácího mazlíčka, po kterém mohou doma zůstávat nechtěné chlupy. Svou cenu si rozhodně zvládne obhájit. Také je potřeba si uvědomit, že se jedná o jedinou chytrou čističku vzduchu, která jde na přímo spárovat s Apple HomeKit a tím pádem získáváte snadné a bezpečné ovládání napříč všemi produkty z vaší chytré domácnosti.

VOCOlinc VAP1

9 999
8.3

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

8.5/10

Ovládání

9.0/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • podpora Apple HomeKit
  • Snadné ovládání
  • Dobře čitelný displej
  • Noční režim
  • Tichý chod

Mínusy

  • Pro někoho vyšší cena
  • Pouze jedno barevné provedení

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button