Recenze

Recenze Synology DiskStation DS220+: váš privátní cloud a všestranný pomocník v jednom

Doba, v níž aktuálně žijeme se často a právem nazývá digitálním věkem, který stojí a padá na datech nejrůznějšího charakteru. Ať už jde o soukromá, firemní či jakákoli jiná data, jsou všude kolem nás a každou vteřinou jejich objem neustále roste. Velmi efektivním řešením na správu soukromých dat nabízí síťová úložiště (NAS), jako je například námi testovaný model Synology DiskStation DS220+.

Synology DiskStation DS220+ používám již něco přes měsíc, takže nadešel ten nejvyšší čas jeho finální zhodnocení. Kromě této recenze si můžete přečíst také několik dalších článků, kde jsme se podrobně podívali na to, jak například NAS nastavit pro zálohování Macu, nebo jak přistupovat k uloženým datům z iPhonu.

Design a zpracování

Design je sice tím posledním, co by vás mělo u síťového úložiště zajímat, nicméně je fajn, když nad ním výrobce alespoň trochu přemýšlí. V případě Synology DiskStation DS220+ mě zejména potěšilo černé provedení, které působí nenápadně a skvěle tak zapadne do interiéru každé pracovny. Kladně hodnotím také beznástrojový přístup k diskům, kdy stačí pouze odklopit přední kryt, pod nímž se nachází samotné šachty.

Synology DS220+
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

Funkčním detailem jsou perforovaná loga Synology na obou bocích zařízení, která slouží pro lepší cirkulaci vzduchu kolem disků a dalších komponent. Na zadní straně pak najdeme výdech 92mm ventilátoru, dva LAN porty, vstup pro napájení a USB port. Další „USB-éčko“ se nachází také na čelní straně, které lze využít pro rychlé kopírování dat z připojeného média.

Zdroj: synology

Synology DiskStation DS220+ & první spuštění

Jestli si Synology zaslouží za něco opravdu pochválit, tak je to jednoznačně způsob, jakým stylem je vyřešené prvotní spuštění. Do NASu totiž stačí vložit disky, připojit zařízení k routeru a zapnout napájení. Následně si už vystačíte pouze s oknem webového prohlížeče, kam vyťukáte find.synology.com a počkáte, až systém najde NAS ve vaší síti.

Synology DS220+
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

Průvodce vás následně provede vytvořením uživatelského účtu a instalací operačního systému DSM. Veškeré kroky jsou doplněny o vysvětlivky, takže průvodní proces zvládnou i méně zkušení uživatelé, kteří NAS uvidí poprvé v životě.

Operační systém DSM: tady budete jako doma

Rozhraní operačního systému je řešené intuitivně a pokud nemáte problém s ovládáním svého počítače, tak se tady zorientujete velmi rychle. Hned od začátku máte k dispozici několik základních nástrojů pro správu fotek, záloh či přístup k privátní službě Synology Drive. Do NASu lze ovšem instalovat také další aplikace a doplňky prostřednictvím vlastní platformy, která funguje stejně jako App Store na macOS. Chcete například síťové úložiště využít pro ukládání záznamů z kamerového systému, případně ho použít jako poštovní či webový server? Žádný problém, stačí otevřít obchod s aplikacemi (Centrum balíčků) a nainstalovat si konkrétní nástroj.

K procházení složek a souborů zde slouží aplikace File Station, což je v podstatě klasický průzkumník, jaký používají desktopové systémy. Práce s ním je tedy stejně snadná jako s Finder na macOS, kde máte k dispozici prakticky totožné funkce a možnosti.

MacBook Pro
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

Další důležitou aplikací je Ovládací panel, kde lze upravovat všechna dostupná nastavení NASu. Zde například můžete aktivovat funkci, která dovolí síťové úložiště použít pro zálohování Macu skrze Time Machine.

Dokonalá záloha Macu & iPhonu

Většina uživatelů si NAS pořizuje zejména kvůli funkci zálohování. Ta je v případě Synology DiskStation DS220+, respektive operačního systému DSM dotažena k naprosté dokonalosti. Synology totiž nabízí nativní podporu nástroje Time Machine, který je součástí všech počítačů s macOS. Tomuto tématu jsme se podrobně věnovali v samostatném článku, který si můžete přečíst zde.

Zdroj: CeskyMac

NAS ovšem nemusí nutně sloužit pouze pro zálohu Macu. Na síťové úložiště si totiž můžete zálohovat kompletně celou galerii z iPhonu. K tomuto účelu slouží mobilní aplikace Synology Moments.

V době psaní této recenze Synology vydalo zbrusu novou aplikaci Synology Photos, která v podstatě kombinuje to nejlepší a aplikací Moments a Photo Station do jednoho nástroje s mnoha pokročilými funkcemi. Synology Photos také přidává zrychlené nahrávání fotografií a videí z mobilních zařízení a počítačů, díky využití jejich výkonu na generování miniatur a náhledů.

Aplikace nabízí podobně jednoduché rozhraní jako Moments a pro ty, kteří chtějí své fotky roztřídit do složek nebo alb, nabízí i tuto možnost. Vyhledávání fotek a videí je nyní ještě lepší díky funkci Smart Seach Filters. Tato funkce podporuje vyhledávání na základě rozpoznaných obličejů, míst nebo data, ve kterém byla fotografie vytvořena, dokonce umožňuje i kombinací těchto kritérií.

Vzdálený přístup a mobilní aplikace

Mezi další benefity NASu patří možnost vzdáleného přístupu z pohodlí vašeho iPhonu. Kromě již zmíněného zálohování fotek a videí můžete dělat prakticky všechno co vás napadne – od základní správy zařízení přes sdílení dokumentů až po týmovou kooperaci. Problematice vzdáleného přístupu z mobilního zařízení jsme opět věnovali samostatný článek, který si můžete přečíst zde.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Obecně se dá říci, že všechny mobilní aplikace od Synology jsou kvalitně zpracované a s jejich používání není žádný problém. Důležité je také zmínit, že pokud by vám nevyhovovaly nativní nástroje, v App Store najdete desítky dalších aplikací od vývojářů třetích stran.

Praktické zkušenosti

Zpočátku jsem se obával, jestli NAS nebude příliš hlučný, přeci jen běží 24/7 a uvnitř se nachází hned několik rotujících součástek. V tomto směru jsem byl nakonec velmi mile překvapen, jelikož při běžné zátěži o něm téměř nevíte. V nastavení si navíc můžete vybrat z několika profilů, které primárně ovlivňují rychlost otáček ventilátoru.

Synology DS220+
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

Další plusové body si Synology odnáší za operační systém DSM, který je perfektně optimalizovaný. Vypíchnout si zaslouží také pravidelné zálohy a 256bitové šifrování AES na úrovni vojenských systémů. Potěší také lokalizace do naší mateřštiny a perfektní odladění, díky němuž systém reaguje bleskurychle na všechny požadavky.

Pokud chcete ze Synology NAS vytěžit maximum, právě teď jsou pro Vás připraveny online kurzy v českém jazyce. Za 4 hodiny se dozvíte, co všechno toto zařízení dokáže. Během kurzu můžete pokládat otázky a nastavit si tak svůj privátní cloud podle sebe. Stačí se přihlásit na nejbližší volný termín na této stránce

Doslova bezkonkurenční je možnost snadného sdílení dat. To oceníte zejména v momentech, kdy chcete třeba přátelům nasdílet fotky ze společného výletu, nebo když pracujete v týmu. S tím přímo souvisí také platforma Synology Drive, která je plnohodnotnou alternativou ke cloudovým službám typu iCloud či Disk Google. Jediný rozdíl je pouze v tom, že zde nemusíte řešit žádné předplatné a veškerá data máte výhradně pod svojí kontrolou.

Komplexní řešení pro domácnosti a malé firmy

Synology DiskStation DS220+ je komplexní zařízení, které se skvěle hodí pro domácí využití. Zároveň si ho dokážu dost dobře představit také jako užitečného pomocníka v menších firmách, kde může plnit úlohu záložní jednotky či jako médium pro ukládání záznamů z kamerových systémů.

Synology DS220+
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

Možností, jak tento kompaktní NAS využít, existuje celá řada. V jeho prospěch hraje zejména snadná obsluha, skvělá podpora ze strany výrobce a bohatá nabídka doplňkových nástrojů a aplikací.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button