Seriály

Mobilní aplikace Synology: záloha fotek z iPhonu na NAS a snadný přístup k datům odkudkoliv na světě

Domácí síťové úložiště (NAS) je v mnoha ohledech multifunkční zařízení, které však primárně plní úlohu privátního cloudu, nad nímž máte vždy 100% kontrolu. V minulém dílu naší minisérie o využití domácího síťového úložiště NAS jsme se podívali na to, jak jej použít pro efektivní zálohu Macu. Zároveň jsme si řekli, co je tahle černá skříňka vlastně zač a k čemu dalšímu ji lze využít. K NASu se ovšem lze připojit také z chytrého telefonu či tabletu prostřednictvím mobilních aplikací.

Synology DS220+
Zdroj: CeskyMac (autor: Richard Streit)

V případě Synology můžete vybírat z mnoha různých nástrojů umožňující například vzdálenou správu NASu, přístup k uloženým datům, fotografiím, cloudové složce či  záznamům z kamer. Důležité je také zmínit, že všechny aplikace jsou zdarma ke stažení jak pro iOS tak Android. Na následujících řádcích si proto představíme ty nejdůležitější aplikace, které by neměly chybět v iPhonu žádného majitele NASu od Synology.

Synology Moments: nejlepší řešení na zálohu fotek z iPhonu

Synology Moments je komplexní nástroj na zálohu fotek z iPhonu, který zároveň nabízí řadu pokročilých funkcí pro jejich správu a další sdílení. Její největší kouzlo však tkví v naprosto intuitivním ovládání, v němž se neztratí ani méně zkušení uživatelé. Při první spuštění aplikace stačí pouze zaškrtnout, že chcete zálohovat všechny fotografie a dál se prakticky nemusíte o nic starat.

Stejně jako v nativní galerii na iOS tak i Moments se zobrazují všechny fotografie v režimu časové osy. Do hry zde navíc vstupují algoritmy strojového učení, které automaticky seskupí náhodné snímky podle obličejů, předmětů či místa pořízení. Pokud tedy budete hledat konkrétní fotku, stačí do vyhledávacího pole zadat klíčové slovo v podobě předmětu či jména osoby a systém vám vyfiltruje přesné výsledky.

Velmi užitečnou funkcí je také nástroj pro vyhledávání a následné seskupení podobných fotek. Ty pak můžete postupně procházet a duplicitní snímky odstranit. Další příjemnou vlastností je nativní podpora formátu HEIC a Live Photo. K dispozici je také jednoduchý editor, s jehož pomocí můžete fotografie otáčet, případně automaticky upravit barvy.

Po prvním spuštění je třeba počítat s tím, že než se překopíruje celá galerie z iPhonu na NAS, tak to nějakou chvíli zabere. Nahrání nových fotek je však téměř okamžité a hlavně zcela automatické. Aplikace samotná si pak zaslouží pochválit za intuitivní uživatelské rozhraní, v němž se člověk snadno zorientuje.

DS file: pohodlný přístup ke všem souborům z vašeho iPhonu

Další důležitou aplikací je DS file, která slouží k procházení a správě všech dat, které máte uložené na svém NASu. V podstatě jde o mobilní verzi souborového průzkumníka. DS file dokáže otevřít téměř všechny formáty a to včetně souborů vytvořených v programech kancelářského balíku iWork. Součástí je také jednoduchý přehrávač multimédií, takže si můžete přímo z aplikace pouštět například videa, která jsou fyzicky uložena discích NASu. Soubory si můžete také kopírovat, stahovat, nebo přesouvat napříč složkami.

Rozhraní DS file působí na první pohled velmi jednoduše, nicméně v praxi vám dovolí provádět základní operace z pohodlí vašeho smartphonu, a to ať se nacházíte kdekoli na světě. Tedy s jedinou podmínkou v podobě přípojení k internetu.

DS finder: správa NASu pod palcem

Aplikace DS finder slouží pro základní správu NASu. Doslova na dosah vašeho palce máte k dispozici ty nejdůležitější informace o úložišti či uživatelích. V aplikaci se například dozvíte, kolik místa vám ještě zbývá, případně lze NAS restartovat či vypnout. Aplikace sice nenabízí tak komplexní možnosti jako ovládací panely v operačním systému DSM, nicméně pro rychlou kontrolu základních parametrů z mobilu naprosto dostačuje.

Synology Drive: mobilní přístup na váš privátní cloud

Synology Drive je služba umožňující přistupovat k pracovním či osobním souborům odkudkoli se vám zamane. Prakticky jde o alternativu cloudových služeb, jako je například iCloud a Disk Google; jen s tím rozdílem, že v případě Synology Drive nemusíte platit žádné poplatky a nad daty či velikostí úložiště máte 100% kontrolu. Stejně jako v případě DS file i zde můžete soubory prohlížet, sdílet a korigovat přístupy dalších uživatelů.

Pro síťová úložiště Synology existuje celá řada mobilních aplikací a pokud bychom měli popisovat všechny, vydalo by to na samostatný seriál. V App Store naleznete také celou řadu dalších aplikací od vývojářů třetích stran, takže je opravdu z čeho vybírat.

Jak správně nastavit Synology NAS pro Time Machine zálohy

Výše uvedené aplikace však považuji za ty nejužitečnější, které se rozhodně vyplatí stáhnout. Nejpovedenější z nich je určitě Synology Moments, s jejíž pomocí lze snadno zálohovat všechny fotky a videa z iPhonu na NAS. Nejen že si tím uvolníte místo v paměti, ale také vám dovolí si pohodlně vytvářet alba a snadno najít konkrétní fotografie. Vypíchnout si zaslouží i prvky strojového učení a pohodlné sdílení s ostatními uživateli.

Pokud chcete ze Synology NAS vytěžit maximum, právě teď jsou pro Vás připraveny online kurzy v českém jazyce. Za 4 hodiny se dozvíte, co všechno toto zařízení dokáže. Během kurzu můžete pokládat otázky a nastavit si tak svůj privátní cloud podle sebe. Stačí se přihlásit na nejbližší volný termín na této stránce

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button