AktualityiOSiPhoneMacNovinkyRecenze

Recenze: Router TP-LINK TL-WR802N je překvapivě schopný kolibřík

V uplynulých dnech se nám naskytla možnost testování miniaturního routeru TL-WR802N, který nabízí řadu pokročilých funkcí s nečekaně širokou škálou využití. Jedná se již o druhou generaci, která v testech získala překvapivě dobrá hodnocení a proto jsme byli zvědaví, jak si povede jeho následovník.

_MG_7971

Router nám dorazil v překvapivě malé krabičce, ovšem to jsme ještě netušili, že samotné zařízení vyplňuje zhruba třetinu jejího objemu. Po vybalení na nás vykoukl miniaturní kvádr s rozměry 57 x 57 x 18 milimetrů a překvapivě nízkou hmotností. Dimenzionální proporce z něj dělají skvělého společníka na cesty, na nichž nezabere téměř žádné místo. V prodejním balení nalezneme kromě routeru samotného síťový adaptér s microUSB koncovkou, ethernetový kabel, manuál pro rychlé nastavení a uživatelskou příručku na CD.

_MG_7966

Přes kolibří rozměry nás překvapila široká paleta funkcí, která je srovnatelná s klasickými routery. Jako jeden z režimů slouží AP (Access Point), který nejvíce oceníte při cestování. V našem případě jsme ho použili k získání bezdrátového signálu na hotelovém pokoji. Do LAN/WAN portu stačilo zapojit síťový kabel a během několika minut jsme měli k dispozici privátní síť. Díky tomu jsme obešli hotelovou WiFi, jejíž signál byl pro práci krajně nedostatečný, ostatně s podobným scénářem bojujeme téměř vždy.

_MG_7968

Další užitečnou funkcí je opakovač (Repeater) signálu. S jeho pomocí rozšíříte signál se stejným SSID domácí sítě i do míst, kam hlavní router již nedosáhne a dochází k problémům s připojením. Ačkoliv se jedná o skutečně titěrnou krabičku, mile nás překvapil dosah signálu, který prošel přes trojici kamenných zdí do vzdálenosti 12 metrů. Výrobce zřejmě nešetřil na kvalitních anténách, což se v praxi ukázalo jako krok správným směrem.

Snímek obrazovky 2015-10-10 v 12.14.16

Na režim opakovače navazuje funkce mostu, kdy router šíří signál pod odlišným SSID. Oddělením signálu získáte další síť například pro návštěvy. Síťový most je též často využíván v komerčních prostorách jakými jsou restaurace či kanceláře.

Snímek obrazovky 2015-10-10 v 12.14.30

Předposledním režimem je klient, jenž router přepne do funkce adaptéru rozšiřující konektivitu připojeného zařízení. S pomocí ethernetového kabelu ho můžete spojit s chytrým televizorem. Díky tomu se router stane přijímačem signálu z primárního směrovače.

_MG_7969

TP-LINK TL-WR802N může pochopitelně sloužit jako obyčejný router, nicméně s ohledem na jeho zaměření musíte počítat s limity vycházející z kapesních rozměrů. Nastavení probíhá skrze webové rozhraní na adrese http://tplinkwifi.net. Uživatelské prostředí je od prvního pohledu intuitivní. Pokročilejší uživatel nebude mít s případnou konfigurací žádný problém a snadno se během chvíle zorientuje.

Snímek obrazovky 2015-10-10 v 11.17.08

Hardwarové parametry zahrnují podporu standardů 80.11 b/g/n (IEEE) s maximální teoretickou rychlostí 300 Mbit/s. Signál je šířen frekvenčním pásmem 2,4 GHz, což může za určitých okolností vést k rušení v oblastech s vysokou hustotou ostatních sítí. Za nezbytnou samozřejmost pak můžeme považovat šifrování WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK.

_MG_7970Představu o skutečných rozměrech routeru si můžete udělat z přiložené snímku. V porovnání s Magic Mouse působí skutečně trpasličím dojmem.

TP-LINK TL-WR802N je navzdory svým rozměrům užitečným pomocníkem, jehož výkony nejvíce oceníte při cestování a všude tam, kde potřebujete bezdrátovou konektivitu. Osobně jsem si nejvíce oblíbil funkci opakovače, která zvládá až překvapivě dobře rozšířit stávající signál. Skvěle posloužil na služebních cestách při práci z hotelového pokojů, kde jsme ocenili jeho snadnou instalaci a nízké nároky na napájení, kdy si bohatě vystačil s energií z baterie notebooku. S ohledem na cenu pár stokorun získáte zařízení s mnoha způsoby využití a je pouze na vás, pro jaký se rozhodnete, fungovat bude vždy bezchybně.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button