Recenze

Recenze Mio Slice: srdce v hlavní roli

Zdravý životní styl, kvalitní stravování a aktivní pohyb patří mezi stále skloňovanější témata dnešní doby. V podstatě se není ani příliš čemu divit. Převážná část populace žije v blahobytu o jakém se lidstvu za poslední dva tisíce let ani nesnilo. Zatímco v předminulém století jsme museli pro zajištění základních potřeb vyvinout nemalé úsilí, dnes stačí několik kliknutí myší a během hodiny vám před dveřmi stojí kurýr s týdenním nákupem. Nadbytek a snadná dostupnost všeho nás svádí k pohodlnosti, což přímo souvisí s rozvojem problémů spojených s nedostatkem pohybu.

Pokud si chcete udržet formu a neřešit stále sílící nástup civilizačních chorob, je třeba čas od času zvednout své pozadí a strávit nějakou dobu aktivním pohybem. Kdo chce pro své zdraví něco udělat a myslí to alespoň trochu vážně, dříve či později se začne poohlížet po monitorujícím zařízení. Současná nabídka je v tomto směru skutečně pestrá a zahrnuje nespočet nejrůznějších modelu.

Mio_slice5

Osobně jsem za poslední roky vyzkoušel celou řadu produktů, počínaje náramky Gear Fit od Samsungu, MiBand od Xiaomi až po Apple Watch. V uplynulých týdnech mi ovšem na zápěstí přistál náramek Mio Slice, který se způsobem měření vymyká všemu, co tu doposud bylo.

Design a zpracování

Než se dostanu k meritu věci, na úvod se sluší zmínit pár slov o zpracování. Dominantou náramku je monochromatický OLED displej, který se stará o zobrazování základních informací. Z povahy OLED technologie je skvěle čitelný téměř za všech okolností. Horší zkušenost jsem zaznamenal pouze za přímého slunečního světla, kdy výkon elektroluminiscenčních diod nedokázal přesvítit dopadající paprsky. Pod displejem se nachází jediné tlačítko sloužící pro aktivaci displeje a přepínání mezi naměřenými údaji.

Mio_slice7

Spodní strana ukrývá snímač srdečního tepu a dvojicí pinů určených k připojení nabíjecí kolébky. Samotný řemínek je vyroben z termoplastického polyuretanu (TPU), který je na dotek příjemný a snadno se udržuje. Na výběr je ze čtyřech barevných variant (černá, šedá, oranžová, modrá) a dvou velikostí pásků. Vzhled náramku není nikterak rušivý a pokud zvolíte univerzální černou barvu, hodí se stejně dobře k outfitu do posilovny i blejzru na jednání s klientem.

Srdce, to je oč tu běží

Zatímco konkurence gravituje kolem myšlenky velící denně ujít alespoň 10 000 kroků nebo půlhodinového cvičení, Mio se rozhodlo jít vlastní cestou. Informaci o vašem výkonu získáváte formou PAI (Personal Activity Intelligence) skóre, které je maximálně přizpůsobeno každému uživateli. Pokud se například rozhodnete vyrazit s kamarádem na kolo, PAI body budete získávat odlišnou rychlostí v závislosti na věku, výšce, hmotnosti a především srdeční činnosti.

Mio_slice8

Společnost Mio při vývoji algoritmu PAI stavěla na výzkumu HUNT, který prováděla lékařská fakulta na Norské univerzitě pro vědu a technologie. Výzkumu se zúčastnilo 45 000 osob po dobu 25 let, během níž probíhalo podrobné sledování fyzické aktivity a jejich vlivů na zdraví a dlouhověkost. Z obrovského množství nasbíraných dat se vývojářům podařilo vytvořit složitou platformu, která je součástí mobilní aplikace Mio Pai 2.

Videorecenze Mio Slice

Šité přímo na míru

PAI se dynamicky přizpůsobuje každému jedinci a sleduje jeho srdeční činnost. Na základě toho upravuje osobní cíle, kterých je reálné dosáhnout. V praxi to znamená jediné, udržet své PAI skóre na úrovni 100 a více bodů za posledních 7 dní. V mém konkrétním případě to znamenalo zhruba obden vyklusat alespoň na čtyřicet minut nebo hodinu strávit kondičním tréninkem.

Mio_slice2

Pro bližší přezkoumání aktivity slouží již zmíněná aplikace Mio Pai 2. Uživatelské rozhraní je rozděleno do třech základních sekcí. Na první kartě je přehledně zobrazeno vaše aktuální skóre, informace o stavu nabití a aktuální tepová frekvence. Druhá část se věnuje denním detailům a ušlé vzdálenosti. Příjemným doplňkem je měření kvality spánku, který vám prozradí, jak dlouho jste spali a kolik času strávili v jednotlivých fázích.

Mio_slice11

V průběhu několikatýdenního testování jsem například zjistil, že v hluboké fázi spánku strávím vždy přibližně něco přes hodinu a to bez ohledu na to, zda spím 6 či 8 hodin. Při dlouhodobém sledování tak můžete lépe pochopit spánkové vzorce a podle toho upravit návyky vedoucí k zlepšení regenerace.

Mio_slice6

Poslední záložka je vyhrazena pro nastavení náramku. Upravit si můžete řadu parametrů včetně intenzity a délky podsvícení displeje či notifikací, které se přenesou z telefonu na vaše zápěstí. Přestože aplikace pracuje zcela korektně a ani jednou jsem nezaregistroval jakýkoli nešvar, nemůžu se zbavit dojmu nevyužitého potenciálu. Jakkoli se dá očekávat budoucí vývoj, nemohu přehlédnout nepříjemný fakt, že záznamy o aktivitě se uchovávají pouze za posledních sedm dní. Osobně bych uvítal, kdyby aplikace nabízela souhrnné grafy za uplynulé období, případně jakoukoli motivační složku založenou například na principech vlastní sociální sítě uživatelů Mio Slice.

Verdikt

Mio Slice přináší do segmentu fitness trackerů příjemné osvěžení. Naprosto odlišná metrika z něj dělá unikát, který si zaslouží pozornost. Způsobem, jakým měří osobní aktivitu, je vhodný pro jedince, kteří chtějí pro své zdraví skutečně něco udělat. Velkou pochvalu si zaslouží za výdrž, která se pohybuje v rozmezí od 3 do 5 dnů na jedno nabití a jednoduché ovládání.

Mio_slice2

Příjemným bonusem je vodotěsná konstrukce, jednoduchý design a monitoring spánku. Když pominu rezervy v mobilní aplikaci, výčet negativ je skutečně minimální. Extrémně přesné měření srdečního tepu a podpora komunikačního protokolu ANT+ dělá z Mio Slice ideálního společníka na sport a volnočasové aktivity.

Mio Slice

8.5

Zpracování

9.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

8.5/10

Cena

8.5/10

Plusy

  • Dlouhá výdrž na baterie
  • Propracovaná aplikace
  • Přesné měření tepu
  • Analýza spánkové aktivity

Mínusy

  • Chybí podpora HealthKit
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close