Recenze

Recenze Logitech G560: výkonné reproduktory s RGB podsvícením

Když přijde řeč na ozvučení počítačových sestav, logicky se musí v diskuzi objevit produkty Logitech. Tato společnost patří mezi největší hráče v daném segmentu. Její reprosoustavy jsou u uživatelů dlouhodobě oblíbené a zároveň se řadí mezi často vyhledávané zboží. Když se nám proto naskytla možnost otestovat nejnovější model Logitech G560 s RGB podsvícením a technologií LIGHTSYNC, neváhali jsme ani minutu.

Design a konstrukce

Logitech G560 je klasickým zástupcem reprosoustav 2.1, který se skládá z dvojice satelitů a jednoho subwooferu. Co už tak tradičně nepůsobí, je kulatý design reproduktorů. Ty navíc disponují ojediněle řešenou podpěrou, která je z vnitřní strany doplněna o linkovanou texturu. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou se přiznám, že design byl první věcí, kterou jsem si okamžitě zamiloval. Další příjemnou vlastností je velikost velikost satelitů (148 x 118 x 166 mm), které na stole nezaberou zbytečně moc místa a snadno se vejdou například monitor.

Design satelitů se opravdu povedl

V případě subwooferu jde o klasickou „krabici“ na čtyřech gumových nožičkách, která ničím neohromí. Popravdě ani není třeba, jelikož ve většině případů si bude hovět na podlaze, kde není vidět. Na jeho zadní straně se kromě napájecí kabelu nachází také AUX, microUSB konektor a dvojice portů pro připojení satelitů. Při zapojování reproduktorů mě zarazilo jejích rozhraní, které připomíná prehistorické VGA. Kabely od reproduktorů jsou až nezvykle masivní. Silná izolace vodičů má za následek fakt, že nejsou dvakrát poddajné a na stole je rozhodně nepřehlédnete. Pokud si zakládáte na minimalismu, tak tohle vám bude opravdu vadit.

Veškeré ovládací prvky jsou soustředěny na pravém satelitu. Na jeho zadní straně se nachází hlavní vypínač a tlačítko pro aktivaci Bluetooth. Horní stranu pak okupuje dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a “G-key“ přepínač režimů. Všechna tlačítka mají buď odlišnou texturu či tvar. Nestane se vám tedy, že například v noci místo vypnutí reproduktorů stisknete tlačítko pro párování Bluetooth či naopak. Jde sice o malý detail, ovšem v praxi ho o to více oceníte.

Kolotoč barev a efektů

Jestli bych měl jmenovat jednu klíčovou vlastnost, která Logitech G560 odlišuje od většiny konkurence, bude to technologie Lightsync. Reproduktory jsou vybaveny RGB podsvícením, o které se stará několik diod. Čtveřice „LEDek“ září skrze poloprůhledný kryt na zadní straně každého satelitu. Pro maximalizaci efektu je dobré mít reproduktory umístěné blízko zdi, která pak slouží jako odrazová plocha. Další dvě diody se nachází v dolní části podstavce a starají se o efektní nasvícení vnitřní textury.

Intenzitu podsvícení lze v nativním stavu měnit pomocí “G-key“ tlačítka na pravém reproduktoru. Mnohem širší možnosti přizpůsobení však nabízí aplikace Logitech Gaming Software. V nabídce naleznete hned několik efektů podsvícení, u nichž lze kromě barev dále upravovat například rychlost přechodů či jas. Největší dojem na mě udělal efekt “Screen Sampler“, který kopíruje dění na monitoru a podle toho dynamicky upravuje podsvícení. Netřeba dodávat, že tuto funkci nejlépe využijete například při hraní her či sledování filmů, kde pomáhá k lepšímu vtáhnutí do děje. V podstatě jde o něco podobného, co nabízí Philips u svých televizorů pod názvem Ambilight. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jde o prudce návykovou vychytávku.

Podsvícení dokáže reagovat také na přehrávanou hudbu, kdy diody mění svou barvu podle aktuálního rytmu. Jelikož výrobce s reproduktory cílí především na hráčskou komunitu, nechybí ani neustále se rozšiřující podpora herních titulů. Barva reproduktorů vám tak prozradí, jak je na tom například vaše zdraví či odkud na vás střílí protivníci.

Původně jsem si myslel, že mě budou barvy rozptylovat, ale nakonec tomu bylo přesně naopak. S podsvícením si můžete u monitoru vytvořit přesně takovou atmosféru, na jakou máte zrovna náladu. Ambientní nasvícení kolem monitoru se hodí také všem nočním ptákům, co vysedávají před monitorem do pozdních hodin a nechtějí mít zapnutou lampičku.

Celá tahle paráda má ovšem jeden háček. Pokud se například rozhodnete pro personalizaci barev pro každý reproduktor zvlášť, budete muset reprosoustavu propojit s počítačem za pomoci kabelu. Když se rozhodnete Logitech G560 používat jako bezdrátové reproduktory, budete se muset spokojit pouze s nativním efektem prolínání barev. Tohle mi osobně dělalo největší problém, jelikož kabely obecně nesnáším a už vůbec nechápu tak striktní omezení. Píše se rok 2018 a proto bych očekával alespoň možnost bezdrátového ovládání ekvalizéru či manuální úpravu barev z aplikace na Macu či ještě lépe iPhonu. Veliká škoda!

Co naopak musím pochválit je dosah Bluetooth (verze 4.1), který spolehlivě pokryl celé patro domu s několika místnostmi. Žádný problém jsem nezaregistroval ani s připojováním se spárovanými zařízeními. Reproduktory stačí zapnout a do několika vteřin se ozve tón signalizující připojení k počítači.

Jak to hraje?

Celou dobu se tu bavíme o reproduktorech, tak už by to chtělo pár slov o jejich zvukovém projevu. Ve zkratce by se dalo říci, že tahle blikací paráda nehraje vůbec zle. Tedy za předpokladu, že máte rádi pořádnou nálož basů a zbytek tónů považujete za nutnou omáčku. Jestli naopak patříte mezi audiofily, co si potrpí na křišťálově čistý zvuk, budete hluboce znechuceni.

Výchozí nastavení až nepochopitelným způsobem preferuje hluboké tóny. Středová složka zní zastřeně a výšky se objeví až když pořádně vypumpujete hlasitost. Stačí ovšem na ekvalizéru stáhnout basy, přidat výšky a rázem tím docílíte mnohem lepšího zážitku. Obecně se dá říci, že zvuk má zábavnou charakteristiku a pokud například rádi posloucháte elektronickou hudbu, bude vás to jednoznačně bavit. Při testování mě zaujalo, že při vyšší hlasitosti se středy stávají agresivnějšími. V aplikaci lze také aktivovat režim prostorového zvuku, což příliš nedoporučuji.

Na kvalitu to má spíše negativní dopad a pokud si nechcete zkazit chuť, tuto funkci nechte raději vypnutou. Z celkového pohledu lze z Logitech G560 dostat vyrovnaný projev. Stále je však nutné brát v potaz fakt, že naladění reprosoustavy cílí na hráče a milovníky hutných basů.

Verdikt

Jestliže hledáte velmi výkonnou reprostoustavu ke svému počítači, tenhle kousek je pro vás jako dělaný. Vypíchnout si zaslouží také design s RGB podsvícením, který dokáže vytvořit velice zajímavou atmosféru. Doslova nadšení budou hráči, kteří mohou světelné efekty využít opravdu naplno. Logitech G560 lze doporučit také všem posluchačům elektronické muziky, které nálož basů dostane do absolutní nirvány. Opomenout nelze ani to, čím je tato sestava unikátní. Podsvícení dokáže zprostředkovat efektní show při sledování filmů či pomoci k navození té správné atmosféry. Škoda je pouze nechutně silných a nepoddajných kabelů, které na uklizeném stole nevypadají vůbec dobře. Na reproduktorech Logitech G560 mě také bavilo, že dokáží posloužit jako zajímavý doplněk, který se jen tak neokouká.

7.6

Zpracování

8.0/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

7.5/10

Zvukový projev

7.0/10

Cena

7.0/10

Plusy

  • Kvalitní zpracování
  • RGB podsvícení
  • Originální design
  • Technologie LIGHTSYNC
  • Dosah Bluetooth

Mínusy

  • Tlusté kabely vedoucí k satelitům
  • Pro nastavení reproduktorů je nutné propojení kabelem
  • Absence mobilní aplikace

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

5 Komentáře

  1. Zajímavé bedničky. Od Logitechu mám starší model 5.1 už několik let a nemůžu si stěžovat. Až přijde čas na obměnu, určitě to bude znovu tahle značka.

    1. Nechápu, proč všichni všechno dělají blikací a svítící. Asi jsem už na tyhle opičárny starej. 😀

      1. Asi tak… design nebo osvětlení jsou poslední věci, co bych řešil u repráků… Teda pokud bych je vůbec řešil (asi jo, odpojil bych ten kolotoč). Už tak mně dost rozptyluje ve tmě to co některý televize dělaj za zvěrstva na zdi za obrazem. Ještě to mít před xiftem u monitoru

  2. to Krtek: s tím úplně nesouhlasím. Sám jsem měl z rozptylování obavy (viz. recenze), ale například při práci v noci mi podsvícení přišlo daleko lepší než rozsvícená lampička. Samozřejmě když není nálada, lze světelné efekty vypnout. 😉 Určitě to je věc vkusu, ovšem po relativně dlouhém testování mohu konstatovat, že mě produkt bavil používat.

    1. Uznávám, že jsem v tomhle exot. Oproti zbytku světa a všem vědcum, nesnášim rozptylování čímkoliv. Takže ambientní podsvětlení televizí mi vysloveně vadí. Když si mám užít film, mám z pokoje černou díru, kde na jedné zdi svítí metr a čtvrt plasmovka. Manželka nadává, že jí to tahá oči a snaží se svítit alespoň lampičkou někde za námi, což mi taky vadí. U monitoru mi vadí už třeba blbá LEDka signalizující zapnutí. Na druhou stranu co se týče pracovní plochy, nemám rád taková ta “nerušivá” tmavá témata, plocha je prostě plocha s ikonami a programy mají mít výrazně oddělená okna s hezky výraznými a plasickými tlačítky. Možná je to následek mého dětského pokoje bez oken 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button