Recenze

Recenze HomePod mini: malý tělem, obrovský duší

V letošním roce jsme se dočkali opravdu bohaté nabídky z hlediska prezentací nových produktů ze strany Applu. Mezi nejočekávanější novinku jednoznačně můžeme zařadit nové iPhony, které jsou mimochodem stále (leden 2021) nedostupné. Po jejich boku ale Apple představil i velice nenápadný malý reproduktor – HomePod mini. 

Zdroj: Apple.com

Věřím, že už každý z náš někdy slyšel o HomePodu. Chytrý reproduktor, který mimo pouštění hudby z vašich zařízení umí pomocí hlasové asistentky Siri ovládat chytrou domácnost, nastavit vám minutku, nebo přidat schůzku do kalendáře. Klasický HomePod, o kterém mluvím, oslaví v únoru své třetí narozeniny na trhu. Bohužel ale, pravděpodobně i díky vyšší ceně, jeho prodeje nebyly a nejsou závratné. A právě proto Apple přišel s novým HomePodem mini. 

Reproduktor, nebo asistentka?

Je důležité říci, že Apple neprezentoval HomePod mini jako reproduktor, nýbrž jako chytrého asistenta do vaší domácnosti. V nejlepším případě co pokoj, to minimálně jeden HomePod mini. O čemž vypovídá i jeho, na Apple překvapivá, nízká cena. Apple si za nový HomePod mini účtuje pouhých 99 dolarů. V Česku za HomePod mini zaplatíte více než 3 000 Kč. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Pokud jste říjnovou keynote viděli, určitě si vzpomínáte, že HomePody mini sloužily spíše pro prezentaci nové funkce Interkom. Nadiktujete HomePodu větu, kterou on přehraje ve všech dalších zařízeních, které se nacházejí ve vaší domácnosti. Nebo Siri řeknete, ve které místnosti má vzkaz přehrát. V podstatě taková vysílačka. A o to vlastně jde. HomePod obecně má sloužit jako domácí centrum pro vaši chytrou domácnost. A jako bonus si na něm celkem kvalitně přehrajete vaši oblíbenou skladbu, nebo poslechnete nový podcast.

Zdroj: Apple.com

Jsem mini, ale klamu tělem

Po rozbalení HomePodu mini mě opravdu překvapilo, jak maličký ve skutečnosti je. Jako druhá myšlenka mi hlavou proběhla věta “však tohle vůbec nemůže hrát dobře”. Naštěstí jsem se ale spletl. HomePod mini disponuje 360 stupňovým audio výstupem, takže se skvěle hodí ho umístit někde do prostoru, protože i s přehledem zvládne ozvučit i středně velkou místnost. Když potom koupíte HomePody mini dva a vytvoříte z nich stereo, nebudete chtít prostředek místnosti už opustit. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

A přesně tak jsem HomePody mini zapojil já. Zapojil jsem je v protilehlých rozích místnosti, takže když se po místnosti pohybuji, zvuk na mě jde z obou stran a já jsem uprostřed dění, což alespoň mně osobně přijde fantastické. Musím ale na druhou stranu přiznat, že pokud jste zatvrzelý hifista, HomePod mini vás pravděpodobně neuspokojí. Je to spíše takový “geekovský” reproduktor pro milovníky Apple ekosystému, který ale zvukem neurazí. Pokud vám ale stačí pro běžný poslech vašich oblíbených skladeb menší, líbivý a hlavně chytrý reproduktor, určitě je HomePod mini tím správným krokem a stejně jako já si ho zamilujete.

Do Česka jsem bohužel ještě oficiálně nedorazil

Díky mé práci v APR prodejně se téměř denně potýkám s dotazy, kdy už konečně naskladníme HomePody. Vždy se smutkem v hlasu odpovídám, že bohužel nenaskladníme. HomePod i jeho malý bráška HomePod mini není oficiálně určen pro český trh. Je to především pro to, že jak už jsem říkal, jde o chytrý reproduktor jehož srdcem je hlasová asistentka Siri, která bohužel zatím česky neumí ani slovo.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Ovšem naštěstí máme nejen „mimozemské“ obchody, které nám do České republiky HomePody dovážejí ze zahraničí. Mně osobně zelený mimozemšťan oba HomePody mini dodal s 20W US adaptérem v balení, ale jen jeden z HomePodů byl obohacen o redukci na EU. Naštěstí jsem správný geek a adaptérů mám doma hromadu, takže jsem mohl ihned oba HomePody probudit a pořádně je otestovat.

Malý, ale šikovný

Na to, že se mi HomePod mini vejde do dlaně, umí hrozně moc věcí. Přehrává hudbu a podcasty. Jasně, je to reproduktor. Díky jeho zapojení ve vaší domácnosti můžete ovládat vaše chytré příslušenství i bez nutnosti být na stejné Wi-Fi. Díky tomuto jsem ještě více začal používat aplikaci Zkratky, kde si s chytrou domácností jde opravdu skvěle a hlavně užitečně pohrát. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Hudbu do HomePodu dostanete několika způsoby. Můžete o to poprosit Siri hlasovým povelem, z iPhonu nebo iPadu pomocí AirPlay, nebo můžete iPhone přiblížit k HomePodu a skladba se jako kouzlem přenese do HomePodu. Funguje to i naopak pro vypnutí hudby z HomePodu. iPhone vám dá příjemnou haptickou odezvu a vyběhne na vás baner s větičkou, ze HomePod přebírá vaši skladbu.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Dále můžete HomePodu říci, ať najde váš iPhone. HomePod ho potom prozvoní stejně jako například Apple Watch. Přidávání věcí do Poznámek, Připomínek, vytváření Minutky a Budíku je pro HomePod Mini samozřejmostí. Siri nyní navíc umí rozpoznat podle hlasu až šest osob. A tak se vám nestane, že by například vaše děti ukládali své Připomínky do vašeho iPhonu, nebo když táta řekne, že chce pustit svou oblíbenou hudbu, nespustí se mu písničky, které má ráda jeho dcera.

Zdroj: Apple.com

Ruku v ruce s vaším iPhonem

HomePod se aktivuje pomocí iPhonu. Rovnou během párovacího procesu se přidá do aplikace Domácnost, kde si vyberete, do jaké místnosti chcete HomePod umístit. V této aplikaci pak provádíte veškeré nastavení i aktualizace, které se HomePodu týkají. Párování zabere zhruba 5 minut a iPhone vás velice komfortně celým procesem provede stejně, jako například při párování sluchátek AirPods.

Hey Siri, who is Alexa?

Zhruba rok jsem byl uživatelem Amazon Alexa. Musím dát za pravdu, že Alexa má rozhodně širší pokrytí chytrého příslušenství. Robotický vysavač například na HomeKit nenapojím. Ovšem otevřenost Amazonu může být doprovázena menším zabezpečením oproti řešení od Applu a je jen na vás, komu chcete věřit. Navíc z aplikace od Amazonu si zkratku v iOS rozhodně nevytvoříte.

Aplikace samotná mi přijde lehce zmatečná a ani po roce se v ní neumím moc orientovat. Aplikace Domácnost od Applu sice není bezvadná, ale rozhodně je daleko jednodušší a pro mě použitelnější. Na druhou stranu, reproduktor od Amazonu jsem pomocí jack kabelu propojil s mým Libratone Live reproduktorem a tak jsem i z 8 let starého reproduktoru udělal reproduktor chytrý. To se vám s HomePodem rozhodně nepovede. Kabel je v něm totiž napevno a jinak než přes AirPlay si nic nepustíte.

Zdroj: https://www.amazon.com

Verdikt

HomePod mini mě obrovsky potěšil. Nikdy předtím jsem s HomePodem osobní zkušenost neměl a mini mi vyrazil dech. I když nejde o žádný profesionální reproduktor, poslech v režimu stereo je za mě fantastický. Vytváření zkratek pro ovládání domácnosti mi ulehčuje každodenní život a navíc je HomePod mini skvělým designovým doplňkem.

HomePod mini

cca 3.500 Kč
9.1

Design

9.5/10

Zpracování

9.5/10

Zvuk

8.5/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • Ekosystém
  • Stereo zvuk (nutnost mít 2 HomePody)
  • HomeKit
  • AirPlay
  • Cena

Mínusy

  • Pro někoho slabší zvuk
  • Absence češtiny
  • Bez EU adaptéru
Štítky

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close