Recenze

Recenze externího SSD Transcend StoreJet 600: stvořený pro Mac

Staré pořekadlo praví, že místa není nikdy dost, a v případě MacBooků to platí dvojnásob. Apple totiž základní varianty svých MacBooků osazuje nepříliš kapacitními úložišti. S ohledem na příplatky za větší SSD pak většina uživatelů sáhne právě po té nejdostupnější variantě. Dříve nebo později pak přichází na řadu otázka, co dělat s ubývajícím místem. Zatímco u starších modelů existovala možnost výměny stávajícího disku za větší, aktuální generace MacBooků nic takového nenabízí.

Stvořený pro nové MacBooky

Jediným možným řešením je tedy pořízení externího disku. Velmi zajímavé variantu nabízí společnost Transcend, která na náš trh uvedla externí disk StoreJet 600, čímž přímo cílí na uživatele Maců. Samotný disk je uložen do elegantního pouzdra z hliníku s tloušťkou pouhých 7,5 milimetru. Ke zpracování lze dodat pouze, že je na té nejvyšší možné úrovni. Příjemným detailem jsou broušené hrany a decentní logo výrobce. Propojení s MacBookem obstarává rozhraní USB-C (USB 3.1, Gen 2). Uvnitř se pak nachází klasické SATA SSD (M.2) s kapacitou 240 GB.

Brzdit vás nebude

Nás pochopitelně nejvíce zajímalo, jak si externí disk povede z hlediska rychlosti. K měření jsme použili software AJA System Test s několika velikostmi testovacích souborů. V obou případech jsme naměřili 431 MB/s pro čtení a 514 MB/s pro zápis. Na výrobcem udávaných 470 MB/s jsme sice nedosáhli, nicméně výslednou odchylku lze považovat za zcela přijatelnou. Příjemně nás také překvapilo, že disk se v zátěží zahřívá pouze minimálně.

Vlevo rychlost interního úložiště v MacBook Pro (2017), vpravo rychlost externího SSD Transcend StoreJet 600

Cílení na uživatele počítačů s macOS jsme nezmiňovali náhodou. Disk je totiž naformátován na HFS+ (Hierarchical File System). Tento souborový systém vyvinul Apple v roce 1998, čímž nahradil starší HFS. Pokud ovšem máte nejnovější verzi operačního systému macOS, doporučujeme disk naformátovat do APFS, který je lépe optimalizovaný pro SSD a flashová úložiště. Majitelé strojů s Windows budou muset samozřejmě přeformátovat na NTFS.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Při testování jsme Transcend StoreJet 600 používali především jako médium pro přenos několika desítek GB video souborů. Natažení do nového projektu v Final Cut Pro X sice není tak rychlé jako z interního úložiště MacBooku, přesto jsem si nemohl stěžovat na jakékoli zdržování. Je ovšem pravda, že daleko radši bych v parametrech produktu viděl rozhraní Thunderbolt 3, které je násobně rychlejší.

Ideální společník do terénu

Transcend StoreJet 600 je užitečný kus příslušenství, které ocení především majitelé novějších MacBooků s USB-C (Thunderbolt 3). Díky kompaktním rozměrům a muší hmotnosti (47 gramů) jde o skvělé společníka na cesty, který navíc skvěle vypadá. Výborně poslouží například v terénu, kde potřebujete přenášet či ukládat velké objemy dat. Rychlost čtení i zápisu bohatě stačí pro většinu běžných úkonů. Náročnějším uživatelů však může absence Thunderbolt 3 vadit.

Na druhou stranu je vhodné dodat, že výrobce na tuto část publika s tímto modelem ani necílí. Něžnější pohlaví může ještě jako negativum uvést absenci více barevných variant, které by ladily s odstíny jablečných počítačů. Co se týče ceny, Transcend StoreJet 600 samozřejmě nepatří mezi nejlevnější kousky. V době psaní recenze se cena disku na tuzemském trhu pohybovala těsně pod hranicí 3 000 Kč.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Transcend StoreJet 600

7.3

Zpracování

7.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

7.0/10

Cena

7.0/10

Plusy

  • Hliníková konstrukce
  • Lze použít s macOS i Windows
  • Design

Mínusy

  • Thunderbolt 3 bychom viděli raději
  • Absence více barevných variant

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button