Aplikace MacNovinkyRecenze

Recenze – Empire: Total War – Gold Edition

Tento podzim je opravdu přecpaný novými herními tituly pro Mac. Jedním z nich je právě hra se série Total War – Empire: Total War. Všechny hry z této série jsou proslulé svým dlouhým singleplayerovým gameplayem, krásnou grafikou, výtečným multiplayerem, nejlepším strategickým systémem bitev ve hrách a je toho ještě mnohem víc – my si dnes hru pořádně prostudujeme a zjistíme, zda tento herní titul potvrzuje tu hromadu věcí, kterou jsem před chvílí vyjmenoval a jestli stojí za koupi.

Děj, Příběh

Děj hry je zasazen do období 18. století. V singleplayerovém módu lze hrát jeden ze čtyř možných typů her:

  1. Cesta k nezávislosti: Seskupení mnoha tahů a bitev, které jsou spojeny s válkami mezi nově vznikajícím Americkým státem a Velkou Británií.
  2. Velká kampaň: Zde si vyberete za jaký stát nebo říši budete hrát, a pak vám hra udělí nějaké “cíle” – ty jsou většinou takové, že máte obsadit a zároveň udržet nějáké kraje nebo města. Mód probíhá od roku 1700 – do roku 1750. Zajímavostí je, že hra po vás zde požaduje i diplomatické řízení s jinými státy, idustrializaci, vývoj vědy, udržení náboženství a spokojenosti obyvatelstva (které můžete docílit zmenšením daní nebo stavbou nových kulturních budov) a další…
  3. Válečná stezka: Tento mód je obsahem té “Zlaté Edice” – Zde si vyberete jeden kmen v severní americe a snažíte se (jako v předchozím módu) obsadit a udržet nějaká území.
  4. Nebo pouze Hrát bitvu – Zde si navolíte jaký typ bitvy byste rádi a jaké jednotky budete vlastnit.

Hratelnost a Ovládání

Inu tato série her nezná hranic v rozšřování možností hráče s každým novým dílem. V tomto díle máte velké množství různých bitev a šarvátek:

  • Pozemní bitva: Ta je většinou zasazena do krainy s vesničkou nebo do neopevněného města. K dispozici máte pozemní jednotky – pěchotu, koňské oddíly a dělostřelectvo (tím nemůžete hýbat – jen před bitvou umístit). Vojáci se střelnými zbraněmi mají možnost přepnout na mó boje zblízka, který ale využijete až ve chvíli kdy je vám něpřátelské vojsko na 5 metrů od těla.
  • Námořní bitva: Bitva zasazená do širého oceánu. Zde máte k dispozici lodě, které mají hned několik herních prvků: můžete korigovat kolik plachet máte napnutých (a podle toho se bude odvíjet i rychlost lodě), jak máte natočenou loď, vojensky jsou vaše lodě vybaveny děly, a tak můžete zahájit klasický útok (kde máte 3 typy munice – dělové koule, spojené dělové koule nebo kartáčovou palbu) nebo můžete vypustit salvu na pravobok nebo levobok.
  • Dobývání: Zde velmi záleží na tom jestli bráníte nebo dobýváte – při dobývání je důležité mít děla na proražení opevnění. Jinak je podobná jako klasická pozemní bitva.

Ale hra sestavená jen z bitev by byla velmi nudná a hloupá – a taková tato hra není, protože má ještě úžasný gameplay s mapou Evropy, Indie a Severní Ameriky. Každý region v mapě má svoje regionální hlavní město – to když obsadíte získáte nazvládu nad celým regionem, ale pozor musíte počítat i s odporem, takže je dobré tento region na chvíli odprostit od daní, aby si občané nové vládce (tedy vás) oblíbili. Jednotky, které se pohybují krajem, lze spojovat jednoduchým způsobem, a to že dáte vojsku povel jít na stejné místo, kde je vaše jiná jednotka. Peníze ve hře získáváte pomocí daní a obchodu s různými zeměmi a toho můžete využít – když vidíte nějakou nepřátelskou obchodní stezku, najedete na ní svou vojenskou lodí a můžete začít rabovat. Krom vojenských jednotek máte k dispozici i jiné postavy, a to: kněží (ti udržují zemi v náboženské roznováze), aristokraty (ti mohou urychlit industrializaci a rozkvět měst) nebo padouchy (kteří pro vás udělají tu nejšpinavější práci, jako zabití nepřátelského generála nebo sabotáž různých nepřátelských budov).

Náročnost na Hardware

Ta zde není nějak vysoká, pokud chcete hrád na střední nastavení grafiky (tak jak to mám já na obrázcích), ale pokud si chcete užít nádhernou grafiku světa Total War budete muset mít docela dost dobrý hardware:

  • Pro střední nastavení grafiky: 2 jádro – 2.x Ghz, 4 Gb RAM, NVIDIA GeForce 320m a lepší
  • Pro vysoká nastavení grafiky: 2 jádro – 2,4 Ghz a vyšší, 4 Gb RAM, NVIDIA GeForce GT 640M a lepší (možná i na nejvyšších z řad ATI Radeon)

Tato doporučení jsou jen ilustrativní – doporučuji si stáhnout aplikace Mac Game Store, podívat se na Empire: Total War – Gold Edition, a zde se vám zobrazí jestli váš Mac splňuje nejnižší požadavky (já zde psal jen konfigurace, na kterých by hra měla šlapat při uvedených nastaveních).

Celkové Hodnocení

Graficky krásně provedená strategie s výtečným gameplayem.

!Pozor! – na gameplay této hry se můžete těšit v příštím díle seriálu Appbox!

+
skvělá grafika cena (32 euro)
výborný singleplayer multiplayer bude dostupný až v dalším updatu
suprová hratelnost
čeština ve hře

Hru zakoupíte zde:

stahnout-mac-app-store

 

František Vlček

Student gymnázia, který se zabývá Applem již od 10 let. Již od svých 6 let praktikuje klasický balet, v němž vyhrál již spoustu ocenění na mezinárodních soutěžích. V poslední době se zabývá Chemií a Biologíí lidského těla. Ve svém volném čase filmuje, stříhá videa, dělá animace a testuje Aplikace a Hry pro Mac a iOS. Po své zkušenosti s Macy by již jiný počítač nechtěl! Motto: " Je otázka, co je pro vědce významnější, zda znalost faktů či fantazie." Albert Einstein

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button