Recenze

Recenze Cubenest S5D0: minimalistická nabíječka s extrémním výkonem

Smartphone, notebook, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka. Pokračovat bychom mohli téměř do nekonečna. Nejrůznějších přenosných zařízení a příslušenství je kolem nás zkrátka nespočet a všechna potřebují nabíjet. A tady často nastává pomyslný kámen úrazu. Každé zařízení má svůj vlastní adaptér a běžný uživatel aby s trochou nadsázky vlastnil minimálně pěti metrovou prodlužovačku. A o cestování s takto rozsáhlou sbírkou adaptérů snad ani nemluvě. Dnes už ale naštěstí existuje řešení, které většinu těchto problémů řeší. Řeč je o GaN nabíječkách.

GaN – gallium nitrid (nitrid gallitý) je polovodičový materiál s vysokou elektrickou vodivostí. Jedná se o binární sloučeninu gallia (Ga) a dusíku (N), která se využívá v široké škále elektronických zařízení. Až do roku 2018 využívaly napájecí adaptéry převážně křemík. Oproti němu jsou ale GaN nabíječky schopny dosáhnout vyšší rychlosti nabíjení při účinnosti až 95%. Zároveň se tolik nepřehřívají, jsou menší a lehčí, a to i přes to, že zvládnou nabíjet vícero zařízení najednou.

My jsme se jeden takovýto napájecí adaptér rozhodli vyzkoušet. A to konkrétně Cubenest PD GaN 140W S5D0, který nabízí 3 USB-C a 2 USB-A porty. Jak se adaptér chová v praxi a je to skutečně budoucnost napájení?

Obsah balení: jednoduše se vším všudy

Kromě samotného adaptéru se v balení nachází dvoupinový 1,5m síťový kabel, 1m USB-C na USB-C, protiskluzová oboustranná samolepka 3M 9448A 59×59 mm a stojan pro vertikální usazení adaptéru.

Design a technické specifikace: snoubení minimalismu a technologie

Na začátku jsme si už naznačili, že GaN nabíječka lépe odolává vysokému napětí při nabíjení a tudíž má schopnost snést vyšší zátěž, než tomu je v případě křemíku. Výrobci tak mohou zmenšovat daná zařízení téměř dle libosti. Cubenest PD GaN S5D0 není výjimkou a se svými rozměry 85 x 80 x 31 mm a hmotností 349 g jde schovat i do kapsy. Jasně, v batohu to přece jen bude trochu pohodlnější, jde ale o skutečně malé zařízení, které je jako stvořené pro cestování.

Rovněž potěší možnost usazení adaptéru vertikálně, a to díky přibalenému stojanu. Na straně pro připojení portů se pak nachází také LCD displej, který zobrazuje aktuální hodnotu napájecího výkonu. Jde o zajímavý informační prvek a pokud jste se ještě nesetkali se zařízením, které dokáže měřit aktuální spotřebu zařízení v síti, rozhodně vás na pár dní zaujme. Jen škoda, že displej nelze vypnout. Jas displeje je relativně silný a v noci dokáže potrápit.

Většina, řekněme 2/3 adaptéru, je z lesklého plastu. Zadní část, do které se připojuje dvoupinový síťový kabel, je matná. Stejně tak stojan, i ten je vyroben z matného plastu. Osobně bych uvítal kompletně matné provedení s možností vybrat si i bílou variantu. Přeci jen používám spíše Apple produkty, které jsou ve většině případů světlejších odstínů. Hodnocení designu je ale samozřejmě ryze individuální a v praktickém fungování daného typu zařízení nehraje zásadní roli.

Rozdělení napájecího výkonu

Cubenest PD GaN S5D0 disponuje celkem 5 porty – 3x USB-C a 2x USB-A s celkovým výkonem 140W. Samozřejmě, že při využití všech 5 portů současně nemůžeme očekávat 140W na každém jednotlivém portu. V takovém případě se dostupný výkon dělí následovně:

USB-C1 – 65W
USB-C2 – 30W
USB-C3 – 20W
USB-A1 – 12W
USB-A2 – 12W

Osobně jsem v jednu chvíli nabíjel MacBook Air (M1 – 2020), iPad Pro, iPhone, AirPods a ovladač k PS5. V této konfiguraci uživatel nepocítí naprosto žádná omezení. Limitaci jsem nepociťoval ani při napájení dvou notebooků a rychlonabíjení iPhonu současně (byly využity všechny 3 USB-C porty). Rozprostření napájecího výkonu na jednotlivé porty při všech možných scénářích pak dokládá následující schéma výrobce.

Podporované technologie a parametry rychlého nabíjení

Řadá výrobců napříč technologickým světem využívá pro rychlonabíjení vlastní protokoly a ne všechna zařízení tak budou s toutou nabíječkou stoprocentně spolupracovat. Nicméně adaptér podporuje technologie PD 3.0, PD2.0, PPS, QC4.0+, QC3.0, QC2.0, DCP, FCP, SCP, AFC, Apple 2.4, Samsung 2.0, BC1.2, PE2.0, PE1.1. Pokud tedy zrovna nevlastníte nějaké zařízení méně známého výrobce, který z nějakého důvodu jde proti zaběhlým konvencím, problémy s rychlonabíjením mít nebudete.

Cubenest PD GaN Adaptér 140W S5D0: ano, či ne?

Malá velikost, nízká váha a 140W umožňující rychlonabíjet až 5 zařízení najednou. Cubenest PD GaN Adaptér 140W S5D0 po technologické stránce představuje vynikající řešení, jak rychle a efektivně nabíjet více zařízení. Není všechno zlato, co se třpytí a i adaptér od Cubenest má pár „ale“. Když pominu zcela individuální pohled na věc jako je lesklý plast, který se snadno poškrábe a nemožnost zvolit si bílou variantu adaptéru, tak největším záporem může být cena. Přeci jen 2 390 Kč ve světě napájecích adaptérů není zrovna málo. Pokud se však Cubenest PD GaN Adaptér 140W S5D0 rozhodnete koupit, dostanete mobilní nabíječku, která na cestách, ani v kanceláří nijak nelimituje používání všech vašich zařízení. S příbývajícím příslušenstvím okolo počítačů a smartphonů je tohle rozhodně smysluplná cesta a je jen otázka času, kdy se podobná zařízení rozšíří do většiny domácností.

Cubenest PD GaN Adaptér 140W S5D0

8.6

Zpracování

9.5/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

8.0/10

Plusy

 • Minimalistické provedení
 • Nízká hmotnost
 • Dostatečný napájecí výkon
 • 5 napájecích portů

Mínusy

 • Lesklý, snadno poškrabatelný povrch
 • Absence bílé varianty
 • Jas displeje může v noci rušit

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

8 Komentáře

  1. Spousta firem prodává produkty pod svým logem, které mají svoje čínské klony. Číňan ti ale nikdy nenabídne 2 roky záruku a podporu.

   1. Upřímně netuším, na co bych potřeboval podporu u nabíječky a pokud se mi nabíječka z Aliexpressu pokazí, za ty peníze koupím další a pořád jsem na nižší ceně, než u Cubenest!!! Navíc, kdo má zkušenost s reklamací u Cubenest, třeba po roce užívání?

    1. Podporu můžete při nákupech z Číny potřebovat od požárníků a nejhorší na tom je, že ji budou možná potřebovat i vaši sousedi, kteří za nic nemohou. Zkuste to ve svých úvahách zohlednit.
     Jestli vám stojí za to, nakupovat technicky nedokonalá zařízení z béčkových součástek, protože i tohle riskujete, která nemusí podléhat žádné evropské certifikaci a kontrolám, si musíte zvážit sám. Přirozeně – pokud pro vás čas spojený s vybíráním alespoň trochu solidně působícího prodejce na Aliexpresu, čekání na zásilku, řešení reklamace (protože třeba právě tohle nedorazí,) opruz s celníky a poštou (i to se občas děje) a pak řešení komplikací za provozu – byl byste hloupý, kdybyste tuhle možnost nevyužil. My ostatní jsme už dospělí a hodinu svého času umíme ocenit. Věřte nebo ne, ale cena recenzovaného zařízení odpovídá zhruba dvěma hodinám osobního času kvalifikovaného člověka. Počítáno z ceny včetně DPH, které si navíc většinou odečte, což u AEx nebude tak úplně snadné.
     A k poslední, tak trochu úsměvné otázce – obvykle kupujete od některého obchodníka, který vám to dodá. Pokud jste soudný, vyberete takového, který v reklamacích nekličkuje. Je jich dost a i pokud to vy osobně nedokážete, máte velkou šanci, že když si ho vyberete hodem kostky, trefíte se. 😉
     Já s reklamacemi těch dvou věcí, co jsem už od nich koupil, zkušenost nemám. Ony totiž fungují. A tuhle nabíječku chci.
     Hezký den.

     1. Jsem rád, že to nejsem sám, kdo to vidí obdobným způsobem. 🙂 Na Aliexpressu lze sehnat řadu věcí “levněji”, ovšem málokomu už dojde, že ačkoli se daná věc tváří vůči originálu jako 1:1, tak zejména u elektroniky hrají klíčovou roli použité součástky, které nejsou na první pohled vidět.

 1. Mám od CubeNest powerbanku s magsafe a naprostá spokojenost. Tenhle jejich adaptér vypadá dobře, ale cena je na moje možnosti až moc sebevědomá.

  1. Já mám MagSafe nabíječku 3v1 a držák a zatím opravdu velká spokojenost. Pokud jde o cenu, vidím to tak, že to je společný jmenovatel GaN nabíječek obecně, pořád je to dost drahá technologie. Ale abych šel k věci – v dnešní době mi nepřijde cena až tak moc důležitá, jako to, co za ni dostanu a tady jsem se v minulosti dost spálil například sCONNECT IT Fast Charge CWC-4090-BK, za zhruba osm stovek včetně DPH. Koupil jsem dvě, obě vydávaly rušivé zvuky a to fakt nepříjemné, nebylo možné to mít do dvou metrů kolem sebe, a to včetně stavu bez zátěže. Tak hlasité, že jsem to dokázal nahrát i na mobil a poslat výrobci, který řekl, že to je normální. Nereklamoval jsem je, tehdy na to nebyl čas a jedna navíc byla v rodině, kde jsem to už neřešil. Nicméně, zhruba po roce a půl nabíjela už jen z jednoho portu a navíc s daleko menším výkonem.
   Takže sem jsem se teď dostal při procházení recencí na to, co jsem vybral a za hodinu objednám. A řekl bych, že to není špatná volba. Děcka, viz výše, si koupí něco na AliExpresu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button