Recenze

Recenze Chytré auto od T-Mobile: nejsnazší cesta, jak vašemu automobilu dopřát chytré funkce

Odcházíte po náročném dni z práce a sotva vyjdete z kanceláře, už z dálky vidíte na váš nový vůz, jehož zadní partie „zdobí“ promáčknutý nárazník. Přesně tak může vypadat jedna z mnoha situací, před nimiž vás dokáže ochránit systém Chytré auto od T-Mobile, který jsem v uplynulých měsících testoval. Chytré auto od T-Mobilu lze ve zkratce popsat jako systém, který dokáže číst informace z řídících jednotek automobilu a na základě vlastních senzorů zpracovává další data o jeho chování a poloze. Všechny informace pak lze pohodlně sledovat v mobilní aplikaci na displeji smartphonu.

Instalace: jednodušší to být nemůže

Jedním z hlavních pilířů úspěšného produktu je jeho snadné používání. To Chytré auto splňuje naprosto dokonale. Samotný hardware je v podstatě malá krabička o velikosti obalu od sirek, která se zapojuje do diagnostického konektoru OBD II. Jelikož jde o standardizované rozhraní pro všechny automobily s datem výroby od roku 2001, existuje pouze mizivá šance, že narazíte na problém. Pokud máte konektor na hůře dostupném místě, nebo by například nepříjemně vyčuhoval zpoza palubní desky, lze použít prodlužovací kabel.

Chytré auto je malá krabička, která se zapojuje do OBD konektoru

Další kroky spočívají ve vytvoření uživatelského účtu a jeho spárování se samotnou krabičkou. Obavy nemusí mít ani méně zkušení uživatelé, mobilní aplikace vás provede celým procesem a na displeji vždy vidíte co máte udělat a v jakém pořadí. Načtení základních dat o automobilu proběhne automaticky. Na vás už pouze zůstane možnost ručního doplnění kilometrů a nastavení avataru, který bude symbolizovat váš vůz na mapě.

V prostřední mobilní aplikace lze nastavit ještě další parametry. Osobně doporučuji jako první upravit citlivost senzorů sledující vibrace na střední úroveň. Ve výchozím stavu jsou čidla až příliš citlivé a reagují i na lehké zabouchnutí dveří.

Dokonalá kontrola nad vozem

V sekci notifikace lze upravit několik parametrů, na které můžete či nemusíte dostávat upozornění. Pokud například půjčíte automobil své ratolesti nebo chcete mít kontrolu nad pohybem firemní flotily, lze dostávat notifikace o zahájení/dokončení jízdy, překročení předem nastaveného rychlostního limitu či nízkém stavu paliva. Privátní uživatele pak budou nejvíce zajímat sekce označené jako Bezpečí a Zdraví auta. V nich najdete již zmíněné nastavení pohybových senzorů a funkci pro zaslání upozornění na poruchy a stav akumulátoru. Tyto hodnoty si Chytré auto přejímá z řídících jednotek automobilu.

Typicky tak můžete předejít situaci, kdy rozsvícené světlo v kufru zapříčiní, že ráno přijdete k autu s vybitou baterkou. V úvodu recenze jsem zmiňoval scénář o nabouraném voze, který jsem nevybral náhodou. Přesně to se totiž stalo mému kolegovi. Kdyby ve voze měl Chytré auto od T-Mobilu, pravděpodobně by dokázal včas zareagovat a chytnout bezohledného řidiče v inkriminovaný moment. Notifikace o zaznamenání otřesů dorazí na displej telefonu či chytrých hodinek v řádu několika málo sekund. Velmi rychle se tak dozvíte o tom, jestli vás na parkovišti někdo právě neodřel, nebo zda automobil neputuje na plošinu odtahové služby.

Reakce na otřesy je dle mého názoru jedna z nejužitečnějších funkcí, zvlášť pokud často parkujete na veřejných parkovištích a není vám lhostejný osud vašeho laku. Aby Chytré auto dokázalo komunikovat s okolím, respektive poskytovalo vzdálený přístup k informacím o voze, je vybaveno datovou SIM kartou.

Další velmi důležitou vlastností je funkce Wi-Fi hotspot, která „utáhne“ připojení až pěti různých zařízení. Díky LTE konektivitě tak můžete posádce snadno dopřát komfortu rychlého připojení k internetu. V mém konkrétním případě používám Chytré auto k poslechu Spotify a rozšíření funkcionalit palubního infotainmentu. Bezdrátová síť naskočí během okamžiku od zapnutí zapalování a zůstává aktivní ještě deset minut po vypnutí motoru. Rychlost připojení stačí na pohodlné procházení webových stránek a hravě si poradí také s přehráváním videí z YouTube.

Digitální kniha jízd

Součástí hardwarové výbavy je také GPS modul, který podává přesné informace o aktuální poloze automobilu. Na úvodní obrazovce aplikace díky tomu přesně vidíte, kde se váš vůz v danou chvíli nachází. To se hodí nejen na rozlehlých parkovištích u obchodních center, ale také ve firmách, pro které je Chytré auto jako dělané. Kromě lepšího přehledu o flotile je užitečnou funkcí také možnost exportu historie jízd. Ty obsahují přesné časy, vzdálenost a adresy. Služební cesty pak lze jedním kliknutím označit v mobilní aplikaci. Export knihy jízd se ukládá do cloudu, k vám následně doputují ve formě PDF či CSV souboru.

Na detailu každé jízdy je k dispozici statistika o vzdálenosti, době trvání, maximální a průměrné rychlosti a maximálních otáčkách motoru. Mapový náhled také poskytuje bodově zvýraznění prudkých brzdění, zrychlení a volnoběhu. Opomenout nelze ani funkci virtuální oblasti. Jakmile automobil opustí předem nadefinovaný okruh, aplikace vás o tom opět informuje formou notifikace.

Kolik to stojí?

Velmi mile mě překvapilo, kolik si T-Mobile účtuje za jednotlivé tarify. Data v rámci komunikace o aktuálním stavu auta jsou zdarma. Uživatel si následně může vybrat z několika variant. Nejlákavější z nich se jmenuje WiFi Standard, která nabízí měsíční FUP 5 GB za 249 Kč měsíčně. Vyšší WiFi Premium zahrnuje 20 GB dat a měsíčně vás přijde na 499 korun. Cena samotného zařízení se pak odvíjí od zvoleného tarifu. Připlatit si rovněž můžete za prodlužovací kabel.

Zkušenosti z provozu

Chytré auto od T-Mobile jsem testoval na VW Passat R-Line z roku 2017 v každodenním provozu. Dohromady jsem s ním nacestoval zhruba 8 tisíc kilometrů, což je dostatečná porce na to, aby se projevily všechny kladné i stinné stránky. V oficiálních materiálech se hovoří o funkci upozorňující na nízký stav paliva, která však nebyla v mém případě dostupná. Na druhou stranu je vhodné dodat, že u jiných vozů tato funkce funguje. S nejvyšší pravděpodobností jde o softwarovou záležitost související s optimalizací pro konkrétní značky a jejich modely. Dvakrát se mi také stalo, že aplikace provedla samovolné odhlášení od účtu, což přerušilo veškeré notifikace.

Poslední připomínka směřuje k teoretickým možnostem celé platformy. Osobně bych totiž uvítal, kdyby aplikace nabízela ještě o něco lépe propracované statistiky a více stavových informací o automobilu. Jelikož jde o softwarově řešitelné oblasti, je zde vysoká šance, že další funkce a vylepšení budou s následujícími aktualizacemi přibývat.

Důkazem je poslední verze aplikace, která se rozšířila nabídku o možnost využití asistenčních služeb. Pikantní na tom je, že řidiči se mohou spolehnout na pomoc nejen na našem území, ale i v členských zemích Evropské unie. Pro T-Mobile zajišťuje asistenční služby společnost ÚAMK. Asistenční služby zahrnují mimo jiné příjezd, odjezd a práci mechanika při problémech na cestách, odtah v případě poruchy, zapůjčení náhradního vozidla, náhradní ubytování nebo náhradní dopravu pro posádku a non-stop informační linku v českém a anglickém jazyce.

Vypíchnout si také zaslouží, že u vybraných pojišťoven dostanete slevu na pojistném. Pak je tu ještě SOS funkce, která v krizových momentech odešle SMS zprávu s vašimi souřadnicemi na 5 vybraných čísel.

Verdikt

Chytré auto je skvělým doplňkem s širokým záběrem možného využití. Největší potenciál nabízí u firemních zákazníků, kteří dokážou ze schopností systému vytěžit maximum. Běžní uživatelé naopak ocení zabezpečovací funkce, které jsou opravdu k nezaplacení. Opomenout nelze ani zvýšení komfortu při cestování, kdy získáte pro sebe a svou posádku rychlé připojení k internetu. Obecně jde o velice zajímavý koncept, který v sobě ukrývá obrovský potenciál. V tomto kontextu je příjemné pozorovat, že T-Mobile na službě neustále pracuje a postupně přidává další vylepšení. Neméně důležitým benefitem je také sleva od pojišťoven na havarijní pojistku a zajištění asistenčních služeb v rámci všech členských zemí Evropské unie. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

8 Komentáře

 1. Mam tuhle krabičku dva roky a stejný problém, neukazuje stav paliva. Známému naopak na jeho Rapidovi ano. Jinak diky za informaci ohledně žlutých andělů, o tom jsem neměl paru a snad to ani nebudu muset vyzkoušet v praxi 😁

 2. Docela skoda ze toho neumí trochu víc. Když uz to umi číst data z řj, proč to neukáže napriklad stav oleje, chladící tekuniny/oleje a další věci, ke kterým to ma teoreticky přístup. Když pominu asistenci v ceně paušálu a senzory pohybu, je to jen takova lepší kniha jizd

 3. To Bender a Radim: Dostáváte informace, které auto umí dát. Pokud informace nejsou v řídící jednotce auta, tak se je nedozvíte.

 4. Testoval jsem to asi týden a musím konstatovat že je to dobré pro auto u kterého nemáte alarm a palubní počítač. V takovém případě jste ale nejspíš majitelem nějakého staršího vozu u kterého budou značně omezeny předávané informace mezi řídící jednotkou a aplikací. U dražších a novějších aut, zase dostanete jedno nebo dvě informace navíc proti tomu co máte na palubním počítači nebo třeba na displeji alarmu.
  Vzhledem k paušálním platbám je to z mého pohledu pouze produkt kterým Vám T-mobile tahá z kapsy další peníze – přidaná hodnota se u mně blížila nule.

 5. Autor clanku pise, ze upozorneni prijde do nekolika sekund…. Tak to ani omylem. Klidne az za 5min i dyl!!!(a nejsem sam) Resil jsem to uz s podporou a pry vyviji uz novou aplikaci,ktera bude slapat jak ma. Krom tohodle problemu je jeste jeden a dost zasadni. Pri zapnutem (chytrem aute) mi nejde GPS v originalni navi v aute. Take uz jsem resil s podporou. Ikdyz na strankach TM pisou kompatibilitu i s mojim Hyundai i40, tak mi pan rekl, ze Hyundai jeste nemaji vyzkouseny…. Tak zrejme dost zalezi, co mate za auto.

  1. Dobrý den,
   Chytré auto stále používám a musím nesouhlasit, notifikace dorazí v řádech sekund, nejdéle do minuty. Alespoň tak se děje v mém případě (VW Passat B8). Tím se ovšem nevylučuje, že můžete mít jinou zkušenost. Co máme informace, tak Chytré auto prochází neustálým vývojem, který se zaměřuje právě na chyby podobného charakteru, jaký uvádíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button