Novinky

Apple zůstává na špici v prodejích počítačů: Klesající poptávku však odvrátit nedokázal

Společnost Apple se opět usadila na pomyslné špici v žebříčku počítačových výrobců. Studii zveřejnili nezávislí analytici z Canalys, kteří vypracovali tabulku s daty porovnávající první čtvrtletí 2016 s loňským rokem. Ve sledovaném období se prodalo celkem 101 milionů kusů zařízení, mezi které se počítají desktopové počítače, notebooky, hybridy 2-v-1 a tablety. V konečném výsledku tak připadá 7 z 50 prodaných kusů na produkty s logem Applu.

imac_215

Přestože se můžou výsledky jevit pozitivní zprávou ve prospěch kalifornského výrobce, nic to nemění na skutečnosti, že počítačový trh se nadále propadá. Celkový objem klesl o 13 %, čímž se dostal na nejnižší úroveň od roku 2011. Nejhůře jsou na tom tablety, kterých se prodalo o 15 % méně (39 milionů jednotek).

canalys_prodej_pocitacuV těsném závěsu za Applem je čínské Lenovo následované HP, první pětku uzavírá společnost Dell a jihokorejský Samsung

Pokud se podíváme na celou situaci s dostatečným odstupem, na obzoru se zatím neobjevil žádný náznak, který by avizoval opětovný nárůst v prodejích. Viníkem je zřejmě delší životní cyklus počítačů a tabletů, které neobměňujeme tak často jako chytré telefony. Drtivá většina úkonů spočívá v prohlížení internetu, kde nejsou takové nároky na výpočetní výkon a většina uživatelů se proto spokojí se starším strojem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button