iOSiPadNovinky

Procesor Apple A9X v iPadu Pro se ukazuje jako naprostý unikát ve světě mobilních zařízení

Společnost Chipworks patřící mezi technologické autority se pustila do vlastní rozborky iPadu Pro (první dojmy), aby zjistila bližší podrobnosti o čipsetu Apple A9X. Jakmile se specialistům podařilo vyprepreparovat srdce tabletu, zamířili s ním pod rentgen, který odhalil poměrně zajímavá data. Samotný procesor se může pochlubit dvojicí výpočetních jader a dvanácti GPU jednotkami spojených do dvojic.

Design GPU je pozoruhodný z několika důvodů. Apple si nechává dodávat řešení od společnosti Imagination Technologies, která však v nabídce postrádá dvanáctijádrový model. To svědčí o faktu, že grafická část čipsetu A9X je postavena na zakázku, přímo dle požadavků odběratele.

14917-10822-a9x-l

A9X je zároveň o 40 % větší než jeho sourozenec A9, jenž pohání letošní iPhone 6s a iPhone 6s Plus (recenze). Získané místo dovolilo navýšit celkový počet grafických clusterů z 6 na 12. Rozborka dále potvrdila výrobce čipsetu, kterým je společnost TSMC. Apple je známý svým bagatelizováním podrobných specifikací hardwaru a místo toho se zaměřuje na prezentaci formou reálných provozních parametrů. Podle oficiálních informací je čispset Apple A9X 1,5 krát rychlejíš než srovnatelný procesor určený pro desktopy, zatímco grafický výkon dvojnásobně převyšuje hodnoty modelu iPad Air 2 z roku 2014.

15098-11143-a9x-annotated_large-l

Kalifornský výrobců mimo jiné uvádí, že iPad Pro je rychlejší než 80 % všech přenostných počítačů prodávaných v roce 2015. Vše korunuje výdrž pohybující se kolem deseti hodin na jedno nabití. Zarážející skutečností je ovšem absence L3 vyrovnávací paměti. Chipworks tuto zajímavost vysvětlují tím, že pokud by Apple vyrovnávací paměť integroval, zvýšil by tím neúměrně náklady, přičemž na výkonu by se to výrazně neprojevilo.

IMG_4897

Čipset Apple A9X zabírající 147 čtverečních milimetrů je fantastickou ukázkou inženýrských dovedností. Z netradiční pitvy opět vyplývá, že Apple věnuje vývoji hardwaru nebývalou pozornost a rozhodně se nespoléhá na tradiční řešení jako ostatní výrobci. Každá součástka je šitá přímo na míru konkrétnímu zařízení. Tento aspekt je jedním z hlavních důvodů, proč produkty Applu patří mezi technolgickou špičku.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button