AktualityiOSiPadNovinkyRecenze

iPad Pro – první dojmy, radosti i zklamání

Přiznám se, že na nový iPad PRO jsem se doslova těšil. Mnohem víc, něž na jakýkoli jiný Apple produkt v posledních pár letech, protože jsem z mnoha důvodů přesvědčen, že iOS je systém budoucnosti a dotykové ovládání mi u většiny činností vyhovuje subjektivně víc než práce s myší a klávesnicí. A tak jsem využil první příležitost a pořídil nejvyšší model iPadu PRO. Jaké jsou moje dojmy po necelých dvou týdnech používání?

FullSizeRender

Proč vlastně iPad PRO?

Největší, nejvýkonnější a zároveň i nejdražší iPad v historii rozhodně není zařízením pro každého. Zjednodušeně řečeno Apple neudělal nic jiného, než že vzal klasický iPad Air2, zvýšil mu výkon a zvětšil displej. Stejný tvar, stejný design, zdánlivě stejná funkcionalita. Na první pohled jedinými výraznými novinkami jsou stereo reproduktory na obou stranách tabletu a přidání nového bočního konektoru pro propojení a napájení klávesnice, kterou si můžete a nemusíte dokoupit. Nicméně se z mého pohledu změnilo v podstatě úplně vše:

 1. Výrazně větší displej dává multitaskingu dvou aplikací zcela nový rozměr a slibuje konečně možnost plnohodnotné práce blížící se komfortu práce na počítači.
 2. Výrazný nárůst výkonu spolu s větší plochou displeje potenciálně umožňuje vývoj komplexnějších, dospělejších aplikací.
 3. Větší rozměry mění mobilitu zařízení v dobrém i zlém.
 4. Nové připojení klávesnice, ať už originální či neoriginální výrazně zjednodušuje práci s textem. Navíc velký displej přináší i u virtuální klávesnice 5. řádek tlačítek s českými znaky.
 5. Nové pero slibuje novou úroveň kreativity.

Pokud vás oslovuje víc jak jeden bod tohoto seznamu, tak možná má smysl o iPadu PRO uvažovat. Pokud používáte iPad jinak či pro jiné účely, můžete zůstat zcela klidní.

Snímek obrazovky 2015-11-29 v 20.06.05

Jak je to s velikostí

Při prvním kontaktu s iPadem PRO budete ohromeni jeho velikostí. Skoro 13 palcový displej je brilantní, božský, úchvatný, prostě nedostižný. Zvuk je plný, výrazný a přenáší vibrace do rukou, takže když držíte iPad PRO v ruce a díváte se na film, je to zcela bombastický zážitek. Když se trochu nabažíte prvního nadšení, přichází střízlivější pohled:

 1. Tablet je lehčí, než bych čekal a pokud jej držíte obouruč, je příjemně lehký.
 2. Pokud máte tablet opřený, je založený v držáku nebo třeba v klávesnici, tak je to skvělé řešení. Vyhovuje mi úhlopříčka a díky extrémně tenké konstrukci nepůsobí mohutně.
 3. Držet tablet jednou rukou je nepohodlné a kvůli větší páce namáhavé. Zatím jsem nenašel způsob držení jednou rukou, který by mi vyhovoval.

Pokud bych to měl shrnout, tak ve srovnání s iPad Air 2 jsem se k iPadu PRO začal chovat jinak. Nosím jej a používám víc jako notebook a méně jako mobilní zařízení. A to je první velice důležitý poznatek. I těch pár centimetrů na úhlopříčce zcela změnilo ergonomii tohoto zařízení a pokud chcete všude a vždy mít iPad po ruce, tak iPad PRO není dobrá volba.

29B1188F-6FE5-44D3-BA5F-0791EF14ABA3

Jak je to s výkonem a multitaskingem

iPad PRO je reálně o řád rychlejší než iPad Air 2 všude tam, kde je výkon potřeba. Náročné aplikace běhají neuvěřitelně rychle a plynule. Na druhou stranu i na iPadu PRO jsou situace, kdy se iOS 9 dokáže zadýchat sám o sobě a bez zjevné příčiny. Doufejme, že Apple tento problém brzy napraví.

Multitasking, tedy běh dvou aplikací zároveň s tím, že displej je rozdělen 50:50 je proti iOS 8 obrovský krok kupředu z pohledu efektivity práce. Opisování, čerpání informací, přenášení informací a podobné činnosti jsou mnohem rychlejší a komfortnější. Možná víc jak 50 % času mám obrazovku rozdělenu vedví.

Snímek obrazovky 2015-11-29 v 20.05.27

Bohužel multitasking má i své limity. V první řadě nejde spustit tutéž aplikaci 2x, takže nemůžete mít otevřené vedle sebe dva emaily nebo dvě okna Safari. Dalším limitem je otvírání druhé aplikace, které se dělá výběrem z ikon všech aplikací s podporou multitaskingu bez možnosti vyhledávání. Pokud máte aplikací stovky jako já, je to problém.

Osobně největší praktický limit iPadu PRO vidím v maximální kapacitě 128GB. Pokud máme věřit tomu, že iPad PRO plně nahrazuje počítač, tak ani v kombinaci s iCloudem mi nepřijde 128 GB dost místa. Je to možná o návycích, o tom jak jsou aplikace koncipovány, ale když máte v zařízení pár 4K videí, pár tisíc fotek, pár stovek aplikací, tak vám mnoho místa nezbude.

ipadpro_lifestyle-editing-print

A na závěr jeden detail. Pokud používáte nějaké aplikace, které jsou dělány pouze pro iPhone, jako je třeba Instagram, tak u iPadu PRO nejdou zvětšit na celou obrazovku. Při 2x zvětšení vyplní totiž pouze polovinu plochy displeje.

Klávesnice a příslušenství

Jedním z lákadel pro mě osobně je nová klávesnice vestavěná do Smart Coveru. Slibuje rychlé připojení / odpojení, napájení přímo z iPadu, propojení přes nový konektor bez nutnosti párování, plnohodnotná tlačítka a jejich rozteč. Tolik pozitiva. A teď praxe. V první řadě klávesnice nejsou k dostání. V USA se na ně čeká týdny, v ČR nejsou zatím k dispozici vůbec a jdou zvěsti, že nebude k dispozici verze s českým potiskem. To považuji za velkou chybu, byť mě osobně ani jedno neomezuje.

Snímek obrazovky 2015-11-29 v 20.05.41

Zkoušel jsem nové originální klávesnice v AppleStore v Cupertinu a mé první dojmy?

 1. Klávesnice má super tlačítka, rozteč je ok, klávesnice je plnohodnotná a zdvih i odezva jsou v pořádku.
 2. Klávesnice není podsvícená a klávesy jsou potaženy textilem, takže si na přechod z notebooku bude potřeba zvykat. První pocit je takový 50:50.
 3. Když je klávesnice připojena novým konektorem, tak zřejmě nejde aktivovat virtuální klávesnici. Místo Fn je přepínání jazyků a najde se i několik dalších anomálií, na které si bude potřeba zvyknout.
 4. S originální klávesnicí si neumím představit psaní na klíně. Bez pevné podložky je nestabilní, přestože iPad na svém místě drží.
 5. Klávesnice je lehčí a nezvětšuje iPad tolik, kolik jsem čekal.

1D5B0E79-6BA0-4B48-B71A-65EE789B0581

Obecně nové klávesnici dám šanci, i když nevím jestli bude ideální volbou. Zatím používám klasickou BT Apple klávesnici v Incase Origami pouzdře a vše je v pohodě.

apple_mk0c2am_a_pencil_for_ipad_pro_1190545

Nové pero se s trochou čekání dá koupit v USA i v ČR. Hrál jsem si s ním skoro půl hodiny v AppleStore a nakonec jsem jej nekoupil. Je úžasně přesné díky nové vrstvě snímání doteku. To mimochodem znamená, že nebude fungovat na jiném zařízení. Dá se dobíjet přes Lightning přímo z iPadu, což je cool a navíc i praktické. Ale pro mne osobně v ruce působí příliš plastově, na mé prsty je příliš tenké a ne všechny aplikace jsou pro něj optimalizovány. Nakonec jsem zůstal i svého Pencil by 53 a jsem s ním dál maximálně spokojený.

IMG_4897

Mimochodem k iPadu PRO je dodáván delší a silnější 2m kabel a nabíječka. Nic víc, nic míň.

Shrnutí

Celkově zatím hodnotím iPad PRO velmi pozitivně. Jakožto fotografa mě osobně dostává vynikající displej a aplikace pro práci s fotografiemi jsou na iPadu PRO skvělé. Z pohledu kancelářské práce jsme se posunuli o významný krok blíž k tomu správnému řešení, ale pořád si myslím, že notebook má v řadě situací navrch. Výhodou iPadu PRO je zejména dotykové ovládání, jednoduchost a přímočarost aplikací. Jeho mobilita není taková jako u menších verzí, takže pokud vysloveně nepotřebujete velký displej, tak zvolte raději menší iPad. Pokud ale chcete víc dat na displeji nebo třeba větší texty, protože hůř vidíte, pak je iPad PRO skvělá volba.

Až se aplikace přizpůsobí novým možnostem a Apple vychytá některé chybky v iOS 9, tak bude iPad PRO skvělým pracovním nástrojem, luxusním prostředkem pro konzumaci obsahu a skoro plnohodnotnou náhradou počítače.

Pokud se chcete o profesionálním nasazení iPadu pro dozvědět víc, přihlaste se na kurz iPad: 100% mobilní kancelář, vedený autorem článku.

Jan Alisczech Březina

Od roku 1999 aktivně provádí lektorskou, přednáškovou a osvětovou činnost. Je členem mezinárodních fotografických asociací PMAI a IPC. Je Adobe Certified Expert (ACE), Apple Certified Trainer (ACT) a spoluautorem řady fotografických publikací. Od roku 2006 působí i jako průvodce a organizátor fotografických expedic, s kterými procestoval již šest kontinentů. V profesionální fotografické praxi se věnuje zejména portrétní, glamour a aktové fotografii. Ve volné tvorbě pak zejména krajinářské a cestovatelské fotografii.

Doporučené články

4 Komentáře

 1. Hezká recence 🙂 Já jsem zvědavý, kam po tomto zařízení posune iOS 10, 11 a jaká bude druhá a třetí generace. U iPadu byla přelomová hlavně trojka.. no, ale jak jsem už psal někde, pro mě to začíná dávat smysl….. začíná…. chce to přesně, jak píšeš, ještě kousek posunout a především v domácím prostředí už budou notebooky přežitkem… 🙂

  1. Mám naprosto stejný pocit. Hodně se těším na uvedení nové verze iOS, která snad využije schopnosti a potenciál hardwaru. Myšlenka, že iPad Pro vyměním za Macbook se mi zamlouvá, nicméně v současné době by to znamenalo přistoupit na řadu kompromisů.

 2. Mohl bych se zeptat na ty skvělé aplikace pro fotografy? Nemyslím takovéto cvakání telefonem, ale seriozní práci s fotografiemi ze zrcadlovky. Nenašel jsem ani jednu, která by umožňovala alespoň zlomek komfortní a rychlé práce na počítači.

  Jako dlouholetému uživateli ipadu pro konzum obsahu bych chtěl poznamenat, že i například napsání dvouřádkového emailu na tabletu je pomalejší než vstát od tabletu, otevřít Aira, odepsat a zase ho zavřít.

  Dále jsou strašně omezené činnosti s tabletem s klávesnicí (včetně v smart coveru) v jiné pozici než na stole. Macbook si můžu vzít na klín, hýbat se, hodit si ho do postele nebo jiných poloh a vesele psát nebo jinak tvořit obsah vznikající pomocí klávesnici.
  Už vůbec nezmiňuji nedostatek klávesových zkratek. Na ipadu nejsou ve srovnání s OSX prakticky žádné.

  Mizerná kapacita úložiště bez možnosti připojení externích disků v tabletu je v článku také zmíněna. Cloud řešením není, data chci mít u sebe a ne někde kdoví kde.

  1. Nová smart klávesnice k iPadu pro se dá bez problémů používat na kolenou i v posteli. napsání dvojřádkového emailu na nové virtuální klávesnici s češtinou je v pohodě a s fyzickou stejné jako na Macu. Klávesové zkratky na iOS9 jsou skoro shodné s OS X, už funguje i CMD+TAB, CMD+mezera CTRL+mezera, všechny klasické pro manipulaci s textem a třeba v emailu už i CMD+SHIFT+D. Jaká klávesová zkratka vám chybí?

   Co se týče aplikací, tak samozřejmě tebletový systém je jiný než desktopový a styl aplikací taktéž. Jinak by nemělo smysl mít dva systémy. Mě osobně se třeba se Snapseedem upravují fotky skvěle. Pixelmator na iOS je úžasný na lokální úpravy. Photoshop Touch na práci s vrstvami, pokud ji chcete a Lightroom je příjemný na nedesytruktivní úpravy a synchronizaci na Cloud, pokud nechcete používat systémové Photos.

   iPad Pro určitě není pro každého. Pokud vám vyhovuje styl práce na desktopu, tak u něj zústaňte. Nemá smysl to lámat přes koleno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button