Novinky

Přichází HEIF, náhrada 25 let starého JPEG

Čtvrtstoletí v oblasti výpočetní techniky je skutečně dlouhá doba. V záplavě nových počítačů, chytrých telefonů nebo každoročně vydávaných operačních systémů jsme tak trochu pozapomněli na obrázkový formát JPEG. S touto souborovou příponou se za svůj život určitě setkal každý, kdo někdy zasedl k počítači. JPEG s příchodem iOS 11 nahradí nový formát, zvaný HEIF (High Efficiency Image File Format).

Starší souborový formát JPEG oproti novějšímu HEIC

Jak už název napovídá, jde o vysoce efektivní obrazový formát. V praxi to znamená, že fotografie uložené v HEIF mají přibližně o polovinu menší velikost než fotografie uložené v JPEG. To vše navíc při stejné nebo ještě lepší kvalitě. Jak je to možné? Hlavním důvodem je komprese obrazu, tedy jeho zmenšení. Oproti roku 1992, ve kterém vznikla první verze JPEG, zvládají dnešní procesory mnohem náročnější operace. Zmenšování pořízených fotografií tudíž probíhá o dost rychleji a komplexněji než dříve. Další obrovskou výhodou nového souborového formátu je úprava fotografie bez výraznějších ztrát na kvalitě. Tedy, něco podobného, jako známe u současného RAW, který používají hlavně fotografové. Změna expozice nebo saturace by tedy na nově upravených fotografiích neměla být tak viditelná, jako dosud. Apple HEIF zřejmě nasadil taky kvůli podpoře sekvence fotografií, které se mu dokonale hodí k Live Photos.

Změna se bude týkat i nahrávání videí, starší standard H.264 vystřídá nový HEVC, úspora místa v iPhonu tak bude výrazně znatelná

Výše zmíněné informace se čtou dobře, ale jak to bude s kompatibilitou na nejablečných zařízeních? Ničeho se nemusíte obávat. iOS 11 při exportu převede HEIF opět na JPEG bez toho, aniž bychom si něčeho všimli. Jedinou nevýhodou prozatím zůstává, že HEIF v celé své funkčnosti budou podporovat pouze iPhony 7, 7 Plus a iPady Pro z roku 2017.

 Zdroj

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button