AktualityAplikace MacMacNovinkySafariZačínáme s Macem

Podrobný souhrn novinek v OS X El Capitan

V úterý Apple odstartoval svou každoroční konferenci WWDC 2015, při jejíž příležitosti představil novou verzi operačního systému OS X s názvem El Capitan pro platformu Mac. Ta s sebou přináší řadu novinek a vylepšení, které si detailněji představíme v dnešním článku.

Jablečný systém pro Macy a Macbooky si zakládá na intuitivním ovládání, které má primárně sloužit k vyšší efektivitě při práci. Jinak tomu pochopitelně není ani u aktuální verze, která celou filosofii posouvá na další úroveň.

Snímek obrazovky 2015-06-09 v 20.59.26

Split View – Nalezení vynalezeného

Již delší dobu se ze strany uživatelů ozývaly hlasy poukazující na nedotaženou práci s otevřenými okny. Apple konečně zareagoval a OS X vybavil funkcí Split View. V podstatě se jedná o stejný systém, jakým disponuje konkurenční Windows. Připnutí obrazu aktivujete podržením tlačítka pro maximalizaci okna a jeho přetažením k libovolné straně. Na druhé polovině se automaticky zobrazí náhled ostatních aplikací v režimu Mission Control. Poměr stran si jednoduše navolíte s pomocí horizontálního posuvníku. Je pouze otázkou, proč se Apple rozhoupal k integraci Split View až v letošním roce a nenabídl něco podobného již daleko dříve.

2067d20588dcfc2148a2eacf5cc45c7769741bbe_expanded_xlarge

Mission Control – Opět o něco lepší rozhled

Mission Control patří mezi často používané funkce, které mi na Macbooku často usnadní přehled nad množstvím spuštěných oken. K vyvolání náhledu se stále dostanete skrze dotykové gesto na trackpadu, nebo funkční klávesou. Nově lze zvolenou aplikaci uchopit a vložit na novou virtuální plochu přetažením na ikonu v pravém horním rohu obrazovky. Nový Mission Control je provázaný s režimem Split View a proto v případě přesunu na plochu s další aplikací dojde k rozdělení obrazovky. Z toho lze vypozorovat, že vývojáři při programování skutečně přemýšleli a vycházeli z reálných návyků běžných uživatelů.

02bda7163b506cc95e41564018e2f3a6b4d405d4_expanded_xlarge

Spothlight – Němý bratranec hlasové asistentky Siri

Pokud bychom uspořádali anketu o nejpoužívanější aplikaci v OS X, drtivá většina respondentů by uvedla Spothlight. Vyhledávač dokáže zodpovědět dotazy k sportovním výsledkům, počasí, akciím, nebo jednotkovým převodům. Další novinkou je lepší podpora sémantických dotazů, v čemž lze pozorovat snahu o napodobení Google Now. To lze v praxi aplikovat například při vyhledávání v elektronické korespondenci, souborech na lokálním úložišti či aplikacích. Rozměry vyhledávacího okna si můžete upravit, případně přemístit do libovolné části obrazovky.

362b4c53cfaf7a26484213a4d2b351338ee0f21a_expanded_xlarge

Mail – Propracovanější rozhraní a podpora gest

Mail patří mezi stálici v předinstalovaných aplikacích, který ani v letošním roce neunikl mírnému přepracování. Největší novinkou je možnost vytváření několika e-mailů zároveň. Jejich přepínání je vyřešeno záložkami, jako například v internetovém prohlížeči. Nový „pošťák” zvládá detekovat klíčové informace v podobě telefonních čísel, adres, nebo termínů schůzek. Jedním kliknutím tak vytvoříte nový kontakt v adresáři, nebo nadcházející událost v kalendáři. Po vzoru mobilní verze přibyla možnost gest pro rychlé smazání, přidání značky, případně označení nepřečtené zprávy.

e7b1ae6a1b156409902f9e7ac78314274dd306ef_expanded_xlarge

Notes (Poznámky) – Víc, než jen obyčejné zápisky

Aplikace Notes se naučila dalším kouskům, díky nimž získává na daleko větší atraktivitě. V aktuální verzi si můžete kreslit, vkládat obrázky a dokonce i videa. Osobně nás nejvíce zaujala tvorba seznamů a jejich logické třídění podle typu obsahu. Snadno si tak zobrazíte poznámky obsahující audionahrávky, mapy, nebo odkazy na dokumenty. Za samozřejmost lze považovat synchronizaci napříč všemi zařízeními. Poznámku vytvořenou na počítači si rázem zobrazíte v tabletu, odkud ji můžete dále editovat a následně zobrazit na displeji iPhonu.

Capitan-Notes

Mapy – Plánování s využitím hromadné dopravy

Apple se usilovně snaží konkurovat mapám od Googlu a do nové verze přináší podporu navigace městskou hromadnou dopravou. Háček však spočívá v pokrytí pouze několika desítek měst na celém světě. Trasu si můžete naplánovat například na počítači, odkud ji jednoduše odešlete do vašeho telefonu. Mapy operují s mnoha faktory pro přesnější predikci potřebného času pro přemístění mezi jednotlivými body. Ačkoliv jsou nové Mapy skutečně atraktivní, stále se nemůžou rovnat Google Maps a jejím podkladům zahrnující převážnou část obývaného světa.

7e37acb3bee1994e89805df3294800b65bdc65f6_expanded_xlarge

Safari – Drobnosti co potěší, ale nenadchnou

Internetový prohlížeč Safari doznal několika málo drobných změn, přičemž tou nejviditelnější je připínání oblíbených stránek. Ty se zobrazí při každém spuštění aplikace. Příjemným bonusem je zvýraznění webu, který přehrává hudbu. Kliknutím na ikonku ji můžete ihned ztlumit. Všechna vylepšení jsou spíše kosmetického rázu. Pod kapotou zůstává vše při starém a žádné výrazné změny se tedy nekonají.

a4fef8fdc1a5181daa9e4f26f0db2f39a2591817_expanded_xlarge

Metal – Vyšší výkon, rychlejší vykreslování a lepší hry

Poměrně velkou část prostoru na Keynote dostala technologie Metal, která si svůj debut odbyla na zařízeních s iOS. Desktopová alternativa se chlubí o padesát procent rychlejším vykreslováním grafických částí, což se má pozitivně projevit na delší výdrži Macbooků. Spouštění aplikací je 1,4x rychlejší a plynulejší má být i otevírání příchozích e-mailů a PDF souborů v náhledovém řežimu. Přítomnost Metalu máme pocítit na celkové svižnosti, jelikož není tolik zatěžován procesor, jehož prostředky se mohou využít na další úlohy.

Screen-Shot-2015-06-08-at-18.26.05

Podle Adobe je renderování v After Effects osmkrát rychlejší. Studio Epic Games vyjádřilo svou podporu technologii Metal v další verzi Unreal Enginu, což dává tušit brzký příchod AAA titulů na počítače Mac. Stejná reakce zazněla i od dalších studií, mezi kterými nechybí legendární 2K a Blizzard. Je dobré vidět, že Apple se stále soustředí na optimalizaci systému a zřejmě si tím chce napravit reputaci po nepříliš dobrých zkušenostech po startu s OS X Yosemite. Největší radost budou mít uživatelé starších zařízení. Podle dostupných informací El Capitan rozjedete na takových pamětnících, jako je Macbook a iMac z roku 2007.

0e2d339400c1558dbad535dfd598b1639f2ee76a_expanded_xlarge

Kdy se můžeme těšit?

Pro vývojáře je El Capitan dostupný od úterý. Pro registrované uživatele v programu veřejné bety se možnost instalace objeví v průběhu letošního července. S oficiálním vypuštěním se však počítá na podzim, kdy Apple vyrukuje s novým hardwarem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button