Podrobný souhrn novinek v OS X El Capitan
V úterý Apple odstartoval svou každoroční konferenci WWDC 2015, při jejíž příležitosti představil novou verzi operačního systému OS X s názvem El Capitan pro platformu Mac. Ta s sebou přináší řadu novinek a vylepšení, které si detailněji představíme v dnešním článku.
Jablečný systém pro Macy a Macbooky si zakládá na intuitivním ovládání, které má primárně sloužit k vyšší efektivitě při práci. Jinak tomu pochopitelně není ani u aktuální verze, která celou filosofii posouvá na další úroveň.
Split View – Nalezení vynalezeného
Již delší dobu se ze strany uživatelů ozývaly hlasy poukazující na nedotaženou práci s otevřenými okny. Apple konečně zareagoval a OS X vybavil funkcí Split View. V podstatě se jedná o stejný systém, jakým disponuje konkurenční Windows. Připnutí obrazu aktivujete podržením tlačítka pro maximalizaci okna a jeho přetažením k libovolné straně. Na druhé polovině se automaticky zobrazí náhled ostatních aplikací v režimu Mission Control. Poměr stran si jednoduše navolíte s pomocí horizontálního posuvníku. Je pouze otázkou, proč se Apple rozhoupal k integraci Split View až v letošním roce a nenabídl něco podobného již daleko dříve.
Mission Control – Opět o něco lepší rozhled
Mission Control patří mezi často používané funkce, které mi na Macbooku často usnadní přehled nad množstvím spuštěných oken. K vyvolání náhledu se stále dostanete skrze dotykové gesto na trackpadu, nebo funkční klávesou. Nově lze zvolenou aplikaci uchopit a vložit na novou virtuální plochu přetažením na ikonu v pravém horním rohu obrazovky. Nový Mission Control je provázaný s režimem Split View a proto v případě přesunu na plochu s další aplikací dojde k rozdělení obrazovky. Z toho lze vypozorovat, že vývojáři při programování skutečně přemýšleli a vycházeli z reálných návyků běžných uživatelů.
Spothlight – Němý bratranec hlasové asistentky Siri
Pokud bychom uspořádali anketu o nejpoužívanější aplikaci v OS X, drtivá většina respondentů by uvedla Spothlight. Vyhledávač dokáže zodpovědět dotazy k sportovním výsledkům, počasí, akciím, nebo jednotkovým převodům. Další novinkou je lepší podpora sémantických dotazů, v čemž lze pozorovat snahu o napodobení Google Now. To lze v praxi aplikovat například při vyhledávání v elektronické korespondenci, souborech na lokálním úložišti či aplikacích. Rozměry vyhledávacího okna si můžete upravit, případně přemístit do libovolné části obrazovky.
Mail – Propracovanější rozhraní a podpora gest
Mail patří mezi stálici v předinstalovaných aplikacích, který ani v letošním roce neunikl mírnému přepracování. Největší novinkou je možnost vytváření několika e-mailů zároveň. Jejich přepínání je vyřešeno záložkami, jako například v internetovém prohlížeči. Nový „pošťák” zvládá detekovat klíčové informace v podobě telefonních čísel, adres, nebo termínů schůzek. Jedním kliknutím tak vytvoříte nový kontakt v adresáři, nebo nadcházející událost v kalendáři. Po vzoru mobilní verze přibyla možnost gest pro rychlé smazání, přidání značky, případně označení nepřečtené zprávy.
Notes (Poznámky) – Víc, než jen obyčejné zápisky
Aplikace Notes se naučila dalším kouskům, díky nimž získává na daleko větší atraktivitě. V aktuální verzi si můžete kreslit, vkládat obrázky a dokonce i videa. Osobně nás nejvíce zaujala tvorba seznamů a jejich logické třídění podle typu obsahu. Snadno si tak zobrazíte poznámky obsahující audionahrávky, mapy, nebo odkazy na dokumenty. Za samozřejmost lze považovat synchronizaci napříč všemi zařízeními. Poznámku vytvořenou na počítači si rázem zobrazíte v tabletu, odkud ji můžete dále editovat a následně zobrazit na displeji iPhonu.
Mapy – Plánování s využitím hromadné dopravy
Apple se usilovně snaží konkurovat mapám od Googlu a do nové verze přináší podporu navigace městskou hromadnou dopravou. Háček však spočívá v pokrytí pouze několika desítek měst na celém světě. Trasu si můžete naplánovat například na počítači, odkud ji jednoduše odešlete do vašeho telefonu. Mapy operují s mnoha faktory pro přesnější predikci potřebného času pro přemístění mezi jednotlivými body. Ačkoliv jsou nové Mapy skutečně atraktivní, stále se nemůžou rovnat Google Maps a jejím podkladům zahrnující převážnou část obývaného světa.
Safari – Drobnosti co potěší, ale nenadchnou
Internetový prohlížeč Safari doznal několika málo drobných změn, přičemž tou nejviditelnější je připínání oblíbených stránek. Ty se zobrazí při každém spuštění aplikace. Příjemným bonusem je zvýraznění webu, který přehrává hudbu. Kliknutím na ikonku ji můžete ihned ztlumit. Všechna vylepšení jsou spíše kosmetického rázu. Pod kapotou zůstává vše při starém a žádné výrazné změny se tedy nekonají.
Metal – Vyšší výkon, rychlejší vykreslování a lepší hry
Poměrně velkou část prostoru na Keynote dostala technologie Metal, která si svůj debut odbyla na zařízeních s iOS. Desktopová alternativa se chlubí o padesát procent rychlejším vykreslováním grafických částí, což se má pozitivně projevit na delší výdrži Macbooků. Spouštění aplikací je 1,4x rychlejší a plynulejší má být i otevírání příchozích e-mailů a PDF souborů v náhledovém řežimu. Přítomnost Metalu máme pocítit na celkové svižnosti, jelikož není tolik zatěžován procesor, jehož prostředky se mohou využít na další úlohy.
Podle Adobe je renderování v After Effects osmkrát rychlejší. Studio Epic Games vyjádřilo svou podporu technologii Metal v další verzi Unreal Enginu, což dává tušit brzký příchod AAA titulů na počítače Mac. Stejná reakce zazněla i od dalších studií, mezi kterými nechybí legendární 2K a Blizzard. Je dobré vidět, že Apple se stále soustředí na optimalizaci systému a zřejmě si tím chce napravit reputaci po nepříliš dobrých zkušenostech po startu s OS X Yosemite. Největší radost budou mít uživatelé starších zařízení. Podle dostupných informací El Capitan rozjedete na takových pamětnících, jako je Macbook a iMac z roku 2007.
Kdy se můžeme těšit?
Pro vývojáře je El Capitan dostupný od úterý. Pro registrované uživatele v programu veřejné bety se možnost instalace objeví v průběhu letošního července. S oficiálním vypuštěním se však počítá na podzim, kdy Apple vyrukuje s novým hardwarem.