Tipy a trikyZačínáme s Macem

Přecházíme na Mac část šestá: Vybíráme Mac

I když se v tomto seriálu věnujeme převážně lidem, kteří nad přechodem na Mac teprve přemýšlejí, myslíme si, že následující řádky budou užitečné úplně všem. Pokud jste si našli svůj uživatelský tip, můžete nyní začít podnikat první kroky k nákupu vašeho nového Maca. Nejprve je tedy se potřeba rozhodnout jaký model zakoupit. Cílem tohoto článku je pomoci vám při výběru.

Stolní i přenosné počítače Apple jsou především známé pro svůj elegantní inovativní design a profesionální vzhled. Například stolní počítač iMac je typ počítače “vše v jednom”, kdy úplně všechny komponenty jsou uschované za obrazovkou a po pořízení se budete velice často setkávat s otázkou od vašich návštěvníků: “Kde, že je ta krabice, ke které se ten monitor připojuje?”. Pojďme si tedy současnou nabídku představit.

Přenosné počítače

MacBook Air

MacBook Air je ultratenký, přenosný počítač vážících v základní 11 palcové verzi 1,06 Kg. S cenou začínající na necelých 24 tisíci korunách je to ten pravý počítač pro včechny, kdo potřebují přenositelný počítač za co nejnižší cenu. Nenechte se, ale oklamat. I když toto je nejlevnější základní model určitě vám ostudu neudělá. Od stisknutí zapínacího tlačítka po úplné nahrání systému za 10 vteřin, vypíná ještě rychleji – za 2 vteřiny. Společně s dlouho výdrží baterie a podsvícenou klávesnicí pro použití za snížených světelných podmínek je tento počítač ideální na cesty. Jako včechny počítače Mac je i tento vyroben z jednoho kusu hliníku. Samozřejmostí je multidotykový trackpad, kamera, stereo reproduktory i nejnovější technologie Bluetooth 4.0. Nedostatkem je absence optické mechaniky a konektoru pro připojení k síti. Oboje se samozřejmě dá dokoupit a připojit přes USB, ale protože MacBook Air ma jen dva USB 2.0 porty, již vám žádný další nezbyde. Na druhou stranu, protože se téměř kdekoliv dá připojit k internetu přes Wi-Fi a místo optické mechaniky valná většina z nás stejně používá USB klíčenky a USB pevné disky, nepovažoval bych tento nedostatek za zásadní. V MacBook Air je již od Apple předinstalovaný operační systém Mac OS X Lion. Přemýšlíte nad tím, co dělat když budete potřebovat systém v budoucnu přeinstalovat? Není nic jednoduššího. Nejnovější počítače Mac již mají na disku skrytý oddíl, který obsahuje všechna potřebná data k započetí instalace.

MacBook Air je dostupný v několika hardwarových konfiguracích lišících se ve velikosti displeje, množstvím RAM paměti a velikosti SSD disku.

MacBook Pro

Apple MacBook Pro je notebook určený pro profesionály, kteří od svého počítače požadují vysoký výkon. MacBook Pro zvládá vše co MacBook Air a ještě více. Díky rychlejšímu procesoru, vyššímu výkony v grafických aplikacích je tento počítač vhodný pro všechny kdo hledají opravdu silný stroj na cesty. Dostupný je ve třech velikostech displeje: 13 palců, 15 palců a 17 palců s cenou začínající na 27 990,- Kč za nejmenší a nejslabší model až po zákaznicky nakonfigurovaný 17 palcový s čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7 2,5 GHz, 8 GB operační paměti a 512 GB SSD diskem za cenu blížící se 100 000,- Kč. Stejně jako MacBook Air je i tento vyrobený z hliníku a má podsvícenou klávesnici. Tento notebook má  SuperDrive 8x (DVD±R DL/DVD±RW/CDRW) mechaniku i síťový konektor.

Stolní počítače

Mac mini

Mac mini je nejvhodnější počítač pro uživatele, kteří na platformu Mac přecházejí nebo jako první počítač vůbec. To platí zejména pokud si uživatel není jistý, zda bude Mac používat i v budoucnu. Mac mini není dodáván s monitorem, myší nebo klávesnicí, především protože většina uživatelů, kteří si Mac mini koupí již toto všechno vlastní. Pokud ne, vše se dá dokoupit přímo od Apple nebo u jakéhokoliv autorizovaného prodejce Apple. Nikde ale není psáno, že si nemůžete koupit úplně obyčejnou myš a klávesnici za 200,-, připojit je a používat. Budou fungovat naprosto stejně jako ty, které byste si koupili u Apple, pouze nebudou tak dobře vypadat. Mac mini nemusí ale nutně sloužit jako stolní počítač. Mnoho lidí našlo jeho využití jako například media centum připojené přímo k televizi nebo jej zabudovali do automobilů. Mac mini má sice malé rozměry: 3,6 cm x 19,7 cm x 19,7 cm ale nenechte se zmást jeho velikostí. Mac mini nabízí srovnatelný výkon jako MacBook pro, ale za poloviční cenu. Mac mini disponuje těmito porty pro periferie: Port Thunderbolt, HDMI, 4x USB 2.0, gigabitovým ethernetem, FireWire 800, slotem pro SD karty a digitálním vstupem/výstupem. Samozřejmostí je použití nejnovější technologie Bluetooth 4.0 a Wi-Fi ve specifikaci IEEE 802.11a/b/g. Mac mini je již od výrobce předinstalován s operačním systémem Mac OS X Lion.

Mac mini lze také zakoupit v serverové variantě, která je velmi vhodná pro malé podniky nebo jako domácí server. Server již v základu obsahuje nástroje pro konfiguraci a správu iOS zařízení, mailový a webový server a další. Serverová varianta Macu mini je dodávána se čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7, 4 GB operační paměti a dvěma 500 GB pevnými disky. Mac mini server je od výrobce předinstalován s operačním systémem Mac OS X Lion Server.

iMac

Potřebujete-li stolní počítač i s displejem, ale nechcete platit za vysoké ceny u Mac Pro, nejlépe vám poslouží iMac. iMac je nejprodávanějším stolním počítačem od Apple vůbec a je to ideální stolní počítač pro většinu uživatelů. Všechny komponenty jsou zabudované v těle monitoru a proto vám ušetří spoustu místa. iMac je dostupný ve dvou velikostech obrazovky – 21.5 palce a 27 palců. Počítače iMac nabízejí mnohem lepší specifikace ve srovnání s Mac mini. Jsou dodávány s rychlejšími procesory, většími a rychlejšími pevnými disky, lepší grafickou kartou a více porty. Další velkou výhodou je, že k iMacu můžete připojit další monitor a nebo HD televizor. Mac OS X plně podporuje více monitorů, takže nemusíte mít strach, že to nebude fungovat. Pokud jste profesionální uživatel a nebo jen chcete špičkový Mac a nechcete platit vysokou částku z Mac Pro – kupte si iMac.

Počítače iMac jsou již v základu vybaveny minimálně 500 GB pevným diskem, 4 GB operační paměti (jednoduše rozšiřitelné na 16 GB), stereo reproduktory, HD kamerou, klávesnicí a myší. iMac má tyto porty pro další periferie: digitální zvukový výstup/vstup, 4x USB 2.0, Firewire 800, Thunderbolt a gigabitový ethernet. Cena nejlevnějšího 21.5 palcového modelu začíná na 27 990,-.

Mac Pro

Jako poslední si představíme vlajkovou loď společnosti Apple – počítač Mac Pro. Tento stroj je hlavně určený pro velice náročné uživatele, kteří potřebují opravdu vysoký výkon a rozšiřitelnost. Mac Pro nabízí vylepšený výkon, možnost použití několika šestijádrových procesorů, vysokou rychlost připojení a četné možnosti konfikurace. I tyto stroje jsou vyrobené z hliníku stejně jako všechny ostatní počítače zmiňované v tomto článku. Nejčastěji jsou Macy Pro využívány pro náročné grafické operace nebo práci s videem.

Základní verze počítače Mac Pro je nabízena za cenu 59 990,- Kč a je vybavena jedním čtyřjádrovým procesorem Intel Xeon Nehalem na 2,8 GHz, třemi 1 GB moduly RAM, 1 TB diskem a grafickou kartou s 1 GB paměti GDDR5.

Nejdražší varianta, kterou si můžete nechat přizpůsobit přímo Applem vás vyjde na 448 437,98 Kč a tento počítač obsahuje dva šestijádrové procesory Intel Xeon Westmere na 2,93 GHz, 64 GB operační paměti, RAID kartou, 4x 512 GB SSD disky, 2x grafickou kartu ATI Radeon HD 5770 s 1 GB paměti, dva 27 palcové monitory a další drobnosti.

Na závěr

Ať už se rozhodnete pro ten či onen model, určitě se nejdřív osobně přesvedčte na prodejně a vyzkoušejte si jej. Ujistěte se, že si vybraný model takzvaně pořádně osaháte, podívejte se na vzhled a vyzkoušejte funkce systému. Ptejte se a dejte si na čas. Nespěchejte s rozhodnutím. Buďte důkladní. Hodně štěstí při vašem prvním výběru.

V příští kapitole našeho seriálu se podíváme na všechny možnosti, které se nám nabízí na koupi Macu.

Určitě se nezapomeňte podívat na naši Příručku kupujícího, kde se dozvíte kdy je správná doba pro zakoupení vašeho vytouženého počítače Mac, protože nic nenaštve víc než když si zítra koupíte počítač a on za 14 dní vyjde aktualizovaný model za naprosto stejnou cenu.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button