Tipy a trikyZačínáme s Macem

Přecházíme na Mac část devátá: Jednoduše používejte své soubory na Macu

Pro ty, kteří se zajímají o přechod z Window na Mac OS X, ale brzdí je myšlenky na to, zda budou schopni používat všechny své stávající soubory je tento článek. Chceme jim ukázat, že si mohou být jisti, že přechod na Mac OS X bude jednoduchý. Operační systém Mac OS X je schopný pracovat se všemi typy souborů, na které jsou z Windows zvyklí.

Celý proces přenosu dat na váš nový Mac je jednoduchý a přímočarý, ale vyhraďte si pro to několik hodin volného času, abyste si všechno urovnali tak jak potřebujete. Pro tento úkol můžete použít jednu z několika dostupných možností. Můžete pro přenos svých dokumentů, fotografií, souborů atd. použít Průvodce přenosem dat nebo některou z dalších možností jako je třeba přenos po síti, vypálením na CD nebo DVD, použitím externích pevných disků nebo USB klíčenek. Jakmile dostanete svá data na Mac, budete je moci začít organizovat.

Co tedy dělat se všemi těmi fotografiemi, dokumenty, emaily a PDF soubory? Mac OS X má již ve své základní instalaci nainstalovaný software pro prohlížení nebo editaci všech těchto souborů. Vaše fotografie můžete organizovat, prohlížet a upravovat v aplikaci iPhoto. Dokumenty z Microsoft Word budete moct otevřít v TextEditu. Pro všechny vaše emaily je tu aplikace Mail. Uživatelé, kteří přešli z Windows jsou zvyklí používat pro prohlížení PDF souborů program Acrobat Reader. V Mac OS X nemusíte, Mac OS X má zabudovaný prohlížeč PDF souborů – aplikaci Náhled. Můžete začít posílat zprávy na iOS zařízení z aplikace Zprávy nebo si otevřít videohovor přes aplikaci FaceTime. Pro prohlížení internetu je tu Safari, velice rychlý internetový prohlížeč, ale nic vám nebrání si nainstalovat například Firefox nebo Chrome.

Ve všech nový Macích jsou již předinstalované aplikace balíku iLife. Tento balík obsahuje následující aplikace:

  • iPhoto – vše nutné pro správu, organizaci, úpravy a sdílení vašich digitálních fotografií
  • iMovie – velice jednoduše upravujte a vytvářejte úžasná domácí videa
  • GarageBand – vytvářejte vlastní hudbu nebo připojte například vaši elektrickou kytaru k Macu a naučte se hrát

Pokud potřebujete pracovat s aplikacem Microsoft Word, Excel nebo PowerPoint nemusíte mít strach. Microsoft prodává i verzi těchto programů pro Mac OS X nyní ve verzi Microsoft Office Mac 2011 a všechny tyto programy jsou plně kompatibilní s jejich protějšky z Windows. Součástí balíku Microsoft Office je i aplikace Outlook, ale aplikace Microsoft Access bohužel chybí. Access, ale můžete nahradit například aplikací FileMaker. Stačí jednoduše vyexportovat vaše databáze z Microsoft Access a naimportovat do FileMaker. Valná většina velkých softwarových vývojářů uvolnila své programy pro Mac OS X. Mezi takové například patří společnost Adobe se svými produkty Creative Suite – Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, After Effects a další.

Nově s příchodem Mac OS X Lion také společnost Apple přispěla k lepší distribuci programů a her svým Mac App Store. V tomto obchodě naleznete více než 10 000 aplikací a her ke stažení. Vývojáři her již na Mac OS X nezapomínají a velice často jsou nejnovější herní tituly v prodeji ve stejný den jako pro PC. Na výběr je například Call of Duty 4, Quake 4, Civilization V nebo série Grand Theft Auto a mnoho, mnoho dalších.

Stejně jako přestěhovat svoje soubory na Mac, tak i sdílení souborů s počítači Windows je velice snadné. Jak Mac OS X tak i Windows dokáží pracovat s oblíbenými typy souborů. Nejčastěji budete pravděpodobně sdílet soubory pomocí emailu, ale v podstatě jakýkoliv způsob přenosu bude v pořádku (USB klíčenky nebo disky, CD nebo DVD).

Vyhledávání souborů na Macu je oproti Windows o mnoho snažší. Stačí stisknout současně klávesy CMD a MEZERNÍK. Otevře se vám aplikace Spotlight, která je v okamžiku schopná vyhledat vaše dokumenty, fotografie, emaily, kontakty a v podstatě všechno co je uložené na pevném disku vašeho počítače. Rychlost Spotlight je úžasná díky indexování a použití metadat.

Potencionální uživatelé přecházející z Windows na Mac OS X nemusí mít žádný strach, že by nemohli jejich staré dokumenty používat. Mac OS X je velice moderní operační systém, který určitě bude splňovat nároky uživatelů.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button