Novinky

Pozor! Světem se šíří další podvodný email, který chce uživatelům ukrást iCloud

Kybernetické útoky jsou v dnešním světě na denním pořádku. Výrobci se sice neustále snaží zdokonalovat své bezpečnostní prvky, hackeři a nejrůznější podvodníci jsou ale většinou o krok napřed. I přes všechna zabezpečení jim totiž obvykle pomůže sám majitel, který nevědomky poskytne přístupové údaje ke svému účtu. Jak?

Útočníkovi stačí jediné – poslat email, který se bude tvářit věrohodně. Příklad, jak takový podvodný email může vypadat, si můžete prohlédnout níže. Podvodník nás jménem Applu vyzývá, abychom si co nejdříve aktualizovali informace na iCloudu, jinak dojde ke smazání účtu. Aby získal naše údaje, posílá rovnou i odkaz, kde můžeme požadované změny provést. Webová stránka vypadá opravdu věrohodně, přesně podle vzoru kalifornského giganta a člověk, který se s podobným emailem nikdy nesetkal, by mohl snadno „naletět.“

Jak postupovat, aby se tak nestalo a útočník nezískal vaše přihlašovací údaje? Jednoduše. Stačí jen dodržovat pár jednoduchých zásad:

1. Zjistěte, kdo vám email opravdu poslal

Nadepsaná hlavička „Apple“ vypadá sice dost oficiálně, stačí ji ale otevřít a hned vám bude jasné, odkud vítr vane. Apple ve svých emailech totiž vždy používá doménu „apple.com“, popřípadě „itunes.com“. Pokud uvidíte email s jinou koncovkou, s největší pravděpodobností jde o podvod a takovou zprávu můžete hned smazat.

2. Zjistěte, zda jde o oficiální webovou stránku

Pokud si nejste jistí krokem číslo jedna nebo nedopatřením rozkliknete odkaz přiložený v emailu, pořád vám ještě zbývá možnost ověřit si adresu stránky. Tu ověříte prostým pohledem na adresní řádek nahoře. Nejenže oficiální Apple stránky poznáte podle popisu „Apple Inc.“, ale je-li web opravdu zabezpečený, zobrazuje se adresa a ikonka kladky v řádku zeleně. Pokud tomu tak není, jde opět z největší pravděpodobností o podvod.

Podvodná vs. oficiální webová stránka

A ještě jedna malá poznámka na závěr. Z Applu, internetového bankovnictví nebo třeba seriózního E-shopu podobné emaily obvykle nechodí, protože zkrátka není důvod. A co vy, máte nějakou zkušenost s podvodnými emaily?

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Nechápu, proč mít data jinde, než na mym disku doma nebo v telefonu. Kdo tohle používá, dobře mu tak když hazarduje se svými daty.

    1. Ano, svého času to přesně říkávala moje prababička. Nebudu věřit nějaké pochybné bance, není nad to mít prachy doma v polštáři. :-)).

      1. Zapomenout hesla ke zbytečným účtum je snadný často stačí jedna rána do palice. Kdežto svuj HD mam před čumákem a když nevim co o je, připojim ho na kabel ke kompu a vidim co tam mám.
        Nejlepší jsou borci, co maj všechny fotky na facebooku a doma v kompu nic. Hlavně že to vidí celej svět, maji to tim pádem i v mobilu (kam podle mně internet nepatří vůbec) a pak se divěj že jejich fotky používá třeba komerční TV.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button