Novinky

Nová aktualizace iOS odemkla nejsilnější zbraň v iPhone 7 Plus

Apple uvolnil beta verzi operačního systému iOS 10.1, která majitelům iPhone 7 Plus zpřístupnila speciální fotografický režim. Funkce umožňuje pořizovat snímky s iluzí malé hloubky ostrosti, jaké jsou typické pro zrcadlovky. V případě iPhonu 7 Plus jde pochopitelně o softwarovou záležitost, která využívá druhý objektiv. Jakmile stisknete spoušť, software zpracuje oba snímky, zmapuje celou kompozici a následně oddělí snímaný objekt od pozadí. Funkce těží z technologie společnosti LiNx, kterou Apple před několika lety koupil.

Apple pro mapování fotografie používá unikátní algoritmy, které v devíti krocích skenují obsah. Zde se mimo jiné hlásí ke slovu čipset Apple A10 Fusion a jeho dvě výkonná jádra (více o procesoru zde). Aby bylo docíleno co nejlepšího efektu, je nutné, aby byl fotografovaný objekt v ideální vzdálenosti od obou objektivů. Velmi pěkný test provedla redakce serveru TechCrunch, která srozumitelnou formou vysvětluje veškeré principy. Pokud vás nezajímají technické detaily, budou vám stačit přiložené fotografie, které mluví za vše.

dogs

Přestože jde o beta verzi, výsledky jsou v drtivé většině případů více než uspokojivé. Software celou kompozici mapuje s překvapivou přesností. Finální efekt je skutečně věrohodný a při ideálních podmínkách lze s iPhonem 7 Plus dosáhnout povedených fotografií. Největší rezervy jsou vidět u členitých objektů. Stačí se například podívat na fotografii holčičky jdoucí vedle plotu, kde automatika “zapomněla” rozostřit stín plotu v oblasti mezi copem a krkem.

back1-2

Aby byl výsledek co nejlepší, bude záležet na mnoha faktorech a dostatku světla. Osobně se však domnívám, že ani nejlepší inženýři nedokážou s pomocí softwaru dohnat vlastnosti objektivů pro zrcadlovky s pevným ohniskem a vysokou světelností. Na druhou stranu musím uznat, že Apple udělal skvělý kus práce a pokud portrétový režim ještě lépe doladí, může posunout odvětví mobilní fotografie na další úroveň.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

7 Komentáře

  1. No já nevím, ale dochází k nějakému zmatení pojmů. Pro zrcadlovky ve spojení se světelným objektivem je typická naopak malá hloubka ostrosti, která není normálně dosažitelná v mobilech s mrňavými čipy.

    1. Přesně jak píšete, s malými čipy a použitou optikou nelze dosáhnout malé hloubky ostrosti jako u zrcadlovky s pevným sklem. Z toho důvodu tuto funkci v článku popisuji jako iluzi…

      1. Hloubka ostrosti souvisí v první řadě s ohniskovou vzdáleností objektivu a velikostí clonového čísla. Jestli je to pevné sklo nebo zoom je úplně jedno. V iP je tuším 5.97 mm x 4.71 mm CMOS s objektivem v přepočtu na kinofilmový formát asi 31 mm, skutečná ohnisková vzálenost objektivu je ale asi jen 4,15 mm.

        1. No zde bylo pevné sklo zřejmě uvedeno jako příklad. Protože pevné sklo většinou dokáže skvělý bokeh. Rozhodně na tom bývá v 99% pevné lépe se světelností oproti zoomu. Takže bych netvrdil, že je to tak úplně jedno.

          1. Já jsem se snažil poukázat na to, že velká hloubka ostrosti je primárně způsobena krátkou ohniskovou vzáleností objektivu, kdyby někdo dokázal na zrcadlovku vyrobit 4 mm objektiv, což je konstrukčně skoro nemožné, budou mít fotky stejnou (velkou) hloubku ostrosti, jako fotky z iPhonu.

  2. Asi budu za fotoburana ale tyhle fotky s rozmazanym pozadim jsem vždycky považoval za takový nějaký divný umění. Ale nebylo to nic, co bych chtěl. Blejsknu objekt a když neni vyloženě 0,5 od objektivu, nevidim důvod nemít zaostřený i pozadí. Ale vypadá to hezky, to jo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button