Podívejte se na zatím nejúchvatnější časosběr zachycující naši planetu z vesmírné stanice
S nástupem zimního období jsme více doma než venku, čehož většina z nás využívá k častějšímu sledování videí. Pokud si chcete odpočinout od televizních seriálů či oblíbených youtuberů, máme pro vás skvělý tip. Německý astronaut Alexander Gerst pořídil z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zatím nejdelší časosběrné video zachycující pohled na Zemi z vesmíru. Během pouhých patnácti minut se můžete proletět několik set kilometrů nad povrchem a vychutnat si změnu denní doby a pohledět na kontinenty z úplně nové perspektivy.
Timelapse složený z více než 21 000 fotografií
Publikovaný časosběr se skládá z více než 21 000 samostatných snímků, které Alexander Gerst pořídil z ISS 6. října v průběhu několika hodin. Mezinárodní vesmírné stanici trvá pouhých 90 minut k tomu, aby obletěla naší mateřskou planetu. V časosběrném videu zažijete celkem dva úplné průlety, které se astronautovi podařilo zachytit.
Video začíná nad Tunisem a pokračuje pohledem na Itálii a další části Evropy než se postupně ponoří do noci. Při letu ve stínu jsou vidět světla čínských měst a dokonce i několik blesků, které doprovázely bouři nad Pacifikem. Pro lepší orientaci o aktuální poloze ISS je video doplněno mapovou infografikou v levém horním rohu.
Vydání tohoto videa bylo naplánováno k dvacátému výročí založení Mezinárodní vesmírné stanice. Agentury NASA, ESA a další partneři v oblasti kosmonautiky tím chtějí upozornit na dosažené úspěchy ISS, kterých se za dobu fungování ISS podařilo dosáhnout. Pro úplnost je vhodné dodat, že první modul ISS, Zarya, byl vypuštění 20. listopadu 1998.