Novinky

Patentová přihláška prozradila, že Apple pracuje na skládacím iPhonu

Apple před několika dny získal další patent na skládací displej, který by se mohl objevit v některé z následujících generací smartphonu iPhone.

Apple pracuje na různých konceptech skládacích displejů již řadu let. Přestože jsme se ještě nedočkali žádného komerčně dostupného zařízení s touto konstrukcí, flexibilní displeje Apple již delší dobu používá. Tímto typem zobrazovače disponuje například iPhone X, iPhone Xs a Xs Max, jejichž displej je u krajů zahnutý, což inženýrům dovolilo ztenčit rámečky kolem displeje.

Dlouho se však objevují spekulace o tom, že v Cupertinu pracují také na skládacím displeji, který dovolí vyrobit zbrusu nové zařízení. Ve složeném stavu by mělo podobné rozměry jako současné iPhony, ovšem po rozevření by úhlopříčkou připomínalo spíše iPad.

Jedna z posledních zpráv naznačovala, že americký výrobce navázal úzkou spolupráci se společností LG, která mu pomáhá s vývojem skládacího iPhonu. K oslovení LG došlo z důvodu, že Apple nechtěl riskovat únik citlivých informací uvnitř Samsungu, který má ještě letos představit vlastní zařízení se skládací konstrukcí a displejem.

Patentová přihláška podaná koncem loňského roku popisuje displej, který lze otevírat a zavírat stejně jako knihu. Technologický popis dále vysvětluje použití několika typů různých pantů a konstrukčních řešení. Vývojáři Applu neopomněli ani flexibilní struktury, které by mohly tvořit obal zařízení a tím skrýt jednotlivé prvky skládací konstrukce.

Skládací smartphony jednou přijít musí

Součástí patentu jsou ilustrace, z nichž vyplývá obecné pojetí technologického řešení. Ačkoli v tuto chvíli není jasné zda Apple nový typ konstrukce použije u iPhonu či zcela nové modelové řady, jednu věc víme naprosto jistě. Všechny dosavadní indicie nasvědčují tomu, že segment s mobilními zařízeními čeká v následujících letech zásadní proměna. Displeje totiž nejde zvětšovat donekonečna. Hlad po větších smartphonech sice neutuchá, ale pokud má být zachována jistá forma kompaktnosti, nasazení flexibilních displejů je nevyhnutelným krokem.

Mezi nejaktivnější hráče patří Lenovo a Samsung, který má v listopadu letošního roku poodhalit smartphone, jehož signifikantním prvkem bude již zmíněná skládací konstrukce. Apple tak s nejvyšší pravděpodobností nebude první, ale o tom není jeho strategie. Stejně jako v ostatních případech lze předpokládat, že se skládacím mobilem přijde mezi posledními. Na druhou stranu se můžeme spolehnout, že jeho řešení bude vypiplané do posledního detailu. Ostatně jako tomu je u většiny jeho produktů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button