Novinky

Parta amatérských astronomů vyfotila Magellanův oblak v rozlišení 240 megapixelů. Jaký je výsledek?

Vesmír. Slýcháváme o něm docela často ale stále o tomto záhadném místě téměř nic nevíme. Může za to především obrovská vzdálenost, která nás dělí od nejrůznějších vesmírných objektů. Hvězdy, mlhoviny nebo třeba černé díry jsou od nás vzdáleny několik milionů kilometrů, respektive světelných let, že je s aktuální dostupnou technologií naprosto nemožné dostat člověka alespoň do jejich relativní blízkosti. Proto už od dob Galilea Galileliho, který jako jeden z prvních obrátil svůj dalekohled směrem vzhůru, sledujeme vnější svět právě přes soustavu čoček, které nám i ze Země umožňují vidět všechnu tu vesmírnou nádheru.

Malá observatoř partičky amatérských astronomů

Své o tom ví i partička francouzských astronomů amatérů, kteří již několik let provozují svůj vlastní dalekohled na severu Chille – právě tato oblast a přilehlá poušť Atacama je díky své poloze a příznivým klimatickým vlivům považována za jedno z nejtmavších míst na Zemi. Ti dokázali během necelých dvou let vytvořit obraz Velkého Magellanova oblaku (nejjasnější galaxie, kterou ze Země můžeme spatřit) v rozlišení 240 megapixelů.

Pětice nadšenců se aktuálně těší velké popularitě

Více než 4 000 fotografií a šest týdnů práce

Výsledný snímek je složen z téměř 4 000 fotek, které zabraly více než 620 GB. Nad samotným zpracováním strávili francouzští astronomové dohromady 6 týdnů. A to hlavně kvůli převodu všech objektů do, pro nás, viditelného spektra barev. Výsledek je tak vskutku zajímavý. Přestože je Velký Magellanův mrak vzdálen více než 170 000 světelných let, díky pětici astronomů můžeme pozorovat například zrod nových hvězd, pozůstatky Supernovy, kulových hvězdokup nebo planetárních mlhovin.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button