Novinky

První dojmy z iOS 15 Developer Beta 1: Apple nám rozhodně neřekl úplně všechno

V pondělí 7. června 2021 představil Apple na WWDC celému světu nové operační systémy, které budou doprovázet vydání podzimních hardwarových novinek. V čele s iOS 15 Apple také představil macOS 12 a za mě osobně ne moc povedený iPadOS 15 a watchOS 8. Slovy “ne moc povedeny” mám spíše na mysli, že jsme se nedočkali téměř žádných novinek. To, co Apple v iPadOS představuje jako “novinky” jsou za mě funkce, na které už loni bylo pozdě. My se dnes společně podíváme na nové funkce a vylepšení operačního systému iOS 15. Tomu i samotný Apple totiž věnoval nejdelší část prezentace. Ty nejvíce profláklé novinky ale rovnou přeskočíme, o těch už totiž velice pravděpodobně víte. Já vám dnes ukážu změny a novinky, které jsem objevil během prvního týdne používání primárního iPhonu během mého klasického dne.

Zdroj: Apple.com

Soustředění, aneb Nerušit na steroidech

Jako první mě zaujala nová funkce Focus, neboli Soustředění. Jde o přepracované Nerušit, které nás v iPhonech doprovází již mnoho let. Nyní si můžete vytvořit profil, který je na Apple až nezvykle moc konfigurovatelný. Za mě velice příjemná změna. Ve výchozím stavu jsou čtyři profily, které si můžete upravit –  Nerušit, Osobní, Spánek a Práce. Uživatel si pak ale může vytvořit další profily, které si pojmenuje dle svého. 

V každém profilu si můžeme nastavit povolená oznámení od určitých osob a dokonce i jednotlivých aplikací. Respektive nastavujeme, kdo z lidí se nám dovolá a která z aplikací nás může otravovat svými notifikacemi. Dále se dá nastavit ztlumená obrazovka, která byla dříve u Večerky. Můžeme v jednotlivém režimu vypnout všechny oznamovací odznaky a zapnout Odložené doručování. Co je za mě ale naprosto geniální, je možnost přidat jednotlivým profilům různé plochy. Vytvoříte si jednu, nebo více ploch s widgety a ikonami které chcete. Například pro profil Práce chci vidět widgety Kalendář, Připomínky, Poznámky a ikony Mail, Telefon, Zprávy a Teams.

Ošem v profilu Osobní mě tyto aplikace nezajímají a chci vidět Fotky, Fotoaparát, Instagram a Hudbu. Naprosto geniální! Nemusíte se ale bát, ke všem aplikacím se ve všech profilech stále dostanete přes Knihovnu aplikací, nebo skrze Hledat.

Naplánovaný souhrn. Stop nevyžádaným oznámením

Je vidět, že si Apple letos dal opravdu záležet na přepracování notifikací obecně. Nejen designově, ale i funkčně. To, že nás mobilní telefony rozptylují od věcí, které jsou velice často důležitější než to, co na telefonu děláme, je známý fakt. Proto Apple přidal funkci Naplánovaný souhrn.

Jde o to, že si můžete nastavit aplikace, které vás během dne nebudou otravovat svými notifikacemi. Všechny tyto notifikace se pak v Oznamovacím centru ukáží jako Naplánovaný souhrn. Dále se pak nastaví, kolikrát denně chcete, aby tento souhrn oznámení chodil. Jednou, nebo až dvanáctkrát denně. Pro každý souhrn si můžete dokonce zvolit přesný čas. Za mě naprosto ideální ráno po probuzení, během poledne a pak k večeru. 

Poznámky a Připomínky dostávají nový rozměr

Apple během keynote prezentoval, že v aplikaci Poznámky budeme moci přidávat tagy a označovat uživatele, se kterými danou poznámku sdílíme. Ovšem už nebylo řečeno, že tagy budeme moci využívat i ve mnou milovaných Připomínkách. Ty dokonce umí vytvořit Chytrý seznam, kam se budou shromažďovat připomínky podle určitých tagů.

Svůj AirTag už nikde nezapomenete

Vylepšení se dočkala i aplikace Najít. Respektive spíše AirTag samotný. Pokud někde necháte předmět, ke kterému máte AirTag připevněný aplikace Najít vám pošle oznámení. Samozřejmě oznámení nepřijde po prvních pěti metrech. Musíte být v dostatečné vzdálenosti, aby notifikace přišla.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Ovládací centrum, Mail, iCloud+ a další

V ovládacím centru vám úplně nahoře během hovoru vyskočí dvě nová tlačítka. Jedním měníte videoefekty a druhým režimy mikrofonu. Co se týká mailu, Apple vám nyní umožní skrýt vaší IP adresu a veškerý vzdálený obsah bude načítat anonymně. Jako poslední z novinek, kterou Apple nezmiňoval se jmenuje Správce pozůstalosti. Jde o to, že si uživatel může nastavit, co se stane s jeho daty poté, co zemře. 

Novinek je rozhodně nespočet. Každým dalším dnem s iOS 15 objevuji na mém primárním iPhonu další a další novinky a designové změny. Rozhodně ale nikomu nedoporučuji první betu instalovat. Pro představu, iPhone 12 Pro Max se přehřívá takovým stylem, že bych na něm ugriloval steak. Bankovní aplikace eKonto nejde spustit, protože používám nepodporovaný operační systém. Podobných nepříjemností není zrovna málo. Pokud tedy chcete nový operační systém vyzkoušet, rozhodně bych vydržel minimálně do první veřejné bety, která nabídne lepší stabilitu.

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button