Pro uživatele, kteří chtějí zdokonalit své starší Macy existuje několik cest, kterými mohou prodloužit životnost svých jablečných strojů. Mezi ty nejsnazší patří výměna plotnového disku za SSD úložiště. Tento krok ve všech případech vede k raketovému zrychlení veškerých úloh. Menší zádrhel však přichází s příkazem TRIM, který Apple nativně podporuje pouze u svých disků.
K aktivaci TRIM je na současné verzi OS X nutné používat aplikace třetí stran, mezi které patří osvědčený Chameleon SSD Optimizer
Tento příkaz umožňuje operačnímu systému informovat SSD disk o datových blocích s obsahem nepoužívaných dat. V praxi se nejčastěji jedná o smazané soubory. Výsledkem je zrychlení zápisu a korektní práce mezivrstvy FTL, jenž má na starosti kontinuální opotřebovávání datových buněk. Pokud je tato funkce deaktivována, dochází k rychlé degradaci a zpomalování disku. Drtivá většina uživatelů tuto situaci řeší aplikacemi třetích stran. Nevýhodou je však nutná ruční aktivace po každé aktualizaci systému a možné riziko nekorektního chování počítače.
Po vydání verze OS X El Capitan se těchto komplikací možná již nadobro zbavíme. Při testování se totiž ukázalo, že nový systém disponuje integrovaným nástrojem pro aktivaci příkazu TRIM i na discích montovaných mimo linky Applu. Probuzení funkce TRIM se provede skrze terminál a následné odsouhlasení rizik, za které výrobce nenese žádnou zodpovědnost. Nejradostnější věcí na celé události je fakt, že TRIM zůstane aktivní po další aktualizaci operačního systému. V diskuzi pod článkem se můžete podělit o vaše zkušenosti s výměnou plotnového disku za rychlejší SSD.